Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ponad milion złotych na Kwidzyński Budżet Obywatelski. Mieszkańcy już mogą głosować na wybrane projekty

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Mieszkańcy Kwidzyna mogą głosować w ramach KBO, do wyboru mają 15 propozycji. Zwycięskie projekty poznamy 3 listopada.
Mieszkańcy Kwidzyna mogą głosować w ramach KBO, do wyboru mają 15 propozycji. Zwycięskie projekty poznamy 3 listopada. Przemysław Świderski
W poniedziałek, 16 października, ruszyło głosowanie w ramach Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 15 projektów dopuszczonych do głosowania.

Kwidzyński Budżet Obywatelski

Do 29 października kwidzynianie mogą oddać swój głos w ramach kolejnej edycji Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Do wydania jest ponad milion złotych. Zrealizowane zostaną pomysły, które otrzymają największą liczbę głosów (do wysokości środków przeznaczonych na realizację KBO) – informuje Urząd Miejski w Kwidzynie.

Jak oddać swój głos?

Przypomnijmy, że uprawnieni do udziału w głosowaniu są wszyscy mieszkańcy Kwidzyna. W przypadku głosowania przez osoby małoletnie konieczna jest zgoda opiekuna prawnego (druk dostępny w Biurze Obsługi Ludności Urzędu Miejskiego lub na stronie kwidzyn.budzet-obywatelski.org).

Głosowanie w ramach Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego odbywa się w formie elektronicznej (na stronie internetowej kwidzyn.budzet-obywatelski.org), ale też tradycyjnie w formie papierowej w Biurze Obsługi Ludności Urzędu Miejskiego. Natomiast osoby niepełnosprawne oraz seniorzy 75+ mogą skorzystać z mobilnej urny do głosowania po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem: 55 6464 777.

Co ważne, głosować można na maksymalnie trzy projekty.

Na jakie projekty można głosować?

 • Jednym z pomysłów, na który kwidzynianie mogą oddać swój głos jest „Podświetlany napis nazwy miasta Kwidzyn”, który miałby być zlokalizowany przy zbiegu ulicy Kopernika i Chopina na trawniku w sąsiedztwie popiersia Fryderyka Chopina. Ten projekt oszacowano na 200 tys. złotych.

- Kwidzyn to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jedno z najpiękniejszych i niestety jedno z najbardziej mało znanych. W czasach, gdy turyści każdą swoją podróż uwieczniają na zdjęciach w portalach społecznościowych, umożliwienie im opublikowania zdjęcia z napisem miasta to największa dla nas możliwa promocja. Kwidzyn tej promocji potrzebuje bardzo. Na zwiększeniu się rozpoznawalności i turystyki naszej miejscowości, zyskałaby również lokalna społeczność – czytamy w opisie projektu.

 • Kolejnym projektem zgłoszonym i dopuszczonym do głosowania w KBO jest „Nowy skate park dla Kwidzyna!”, a jego realizacja miałaby pochłonąć 450 tys. złotych. Pomysłodawcy proponują, by ten miał powstać przy ul. Sportowej (teren górnej płyty stadionu miejskiego).

- Projekt zakłada stworzenie nowego, bezpiecznego skate parku dla dzieci i młodzieży z Kwidzyna do rozwijania swoich pasji sportowych, nawiązywania przyjaźni, nauki wytrwałości i pozytywnej rywalizacji. Po 10cio letniej eksploatacji obecny skate park praktycznie nie nadaje się do bezpiecznego uprawiania sportów, stanowi zagrożenie dla zdrowia młodzieży i demotywuje ich do rozwijania swoich zamiłowań – tak argumentują projekt pomysłodawcy.

 • Wśród zgłoszonych pomysłów znalazł się kolejny sportowy, mianowicie „Betonowy stół pingpongowy”, który miałby powstać przy ul. Toruńskiej. Ten projekt oszacowano na 13,5 tys. złotych.

- Dzięki tej inwestycji dzieci mogą się zaprzyjaźnić, grać wspólnie, grać z rodzicami, być w ruchu, a nie przed TV, a także trenować ten sport. Budując płace zabaw dla najmłodszych często zapominamy o dzieciach starszych, które tez potrzebują uwagi i zaplanowania im czasu – czytamy w opisie.

 • Zgłoszono również projekt „Budowa tężni w parku przy ul. Mostowej”, a jego koszt oszacowano na 445 tys. złotych.

- Tężnie solankowe stwarzają naturalny, leczniczy mikroklimat i pozwalają na dokonywanie inhalacji solankowych, które są źródłem wielu niezbędnych dla zdrowia człowieka mikroelementów. Tężnia solankowa pełni ważną rolę m.in. orzeźwia w upały, poprawia nastrój, służy osobom z nadciśnieniem, zapaleniem zatok, alergiami, pomaga w schorzeniach dróg oddechowych i jest fajnym miejscem na spotkania z doskonałym mikroklimatem.

 • Kolejnym pomysłem, na który można oddać swój głos jest „Przebudowa ulicy Czerwonego Kapturka” i jak czytamy w opisie projektu - dotyczy on kompleksowej przebudowy ulicy, która polegać będzie na poszerzeniu jezdni, wymianie nawierzchni jezdni, nawierzchni chodników, krawężników i obrzeży. Poszerzenie jezdni i wymiana nawierzchni jezdni zwiększy komfort poruszania się, a przede wszystkim bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wymiana nawierzchni chodników zwiększy bezpieczeństwo pieszych. Koszt tego projektu oszacowano na 449,9 tys. złotych.
 • „4 Długie zjeżdżalnie dla dzieci na osiedlu Nad Liwą” – to następna z propozycji w ramach KBO. Projekt miałby pochłonąć 128 tys. złotych.

- Celem projektu jest rozbudowanie strefy rozrywki znajdującej się nad Liwą, a jednocześnie wprowadzenie zupełnie nowej formy rozrywki dla dzieci w mieście Kwidzyn, ponieważ nigdzie nie ma tego typu atrakcji dla dzieci – to jeden z argumentów pomysłodawców.

 • Mieszkańcy Kwidzyna mogą także oddać swój głos na „Remont chodnika przy ulicy Wspólnej” (koszt projektu to 414,8 tys. złotych).

- Projekt dotyczy wymiany starej, nierównej i zniszczonej nawierzchni chodnika z płytek betonowych 50x50 cm na kostkę betonową typu „polbruk”. Wymiana nawierzchni zwiększy bezpieczeństwo pieszych poruszających się w tej części miasta – czytamy w opisie projektu.

 • „Modernizacja strzelnicy miejskiej w Kwidzynie”, to kolejna propozycja dla kwidzynian. Ten projekt ma na celu podniesienie bezpieczeństwa jak i zwiększenie możliwości obiektu- przystosowanie go do rosnącego zainteresowania jego funkcją. Jego koszt oszacowano na 213,8 tys. złotych. Warto też dodać, że do konsultacji w ramach projektu skorzystano z doświadczeń obu klubów strzeleckich mających swoje siedziby w Kwidzynie oraz z korzystających z obiektu przedstawicieli służb mundurowych oraz kół łowieckich. Wśród nich są członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, instruktorzy, trenerzy i sędziowie PZSS.
 • Kolejnym projektem jest „Outdoorowy kort do padla – mix tenisa i squasha”, a jego koszt to 303 278,84 złotych. Celem projektu jest budowa panoramicznego kortu do padla oraz promocja tego sportu wśród lokalnej społeczności.

 • Wśród projektów jest również „Ogródek meteo Kwidzyn” (koszt 139 110 złotych).

- Stacja meteorologiczna miejsce dzięki, któremu możliwe jest wykonywanie szczegółowych pomiarów, obserwacji czy prognoz. Profesjonalna stacja wyposażona jest w ogródek na terenie, którego zlokalizowane są wszelkiego rodzaju narzędzia takie jak: termometry, wiatromierze, heliografy czy deszczomierze, pomiar jakości powietrza, burzomierz. Co ważne z danych będzie można korzystać poprzez aplikację – czytamy w opisie projektu.

 • „Modyfikacja istniejącej infrastruktury boisk do siatkówki plażowej znajdujących się na Stadionie Miejskim w Kwidzynie” to projekt, którego celem rozbudowa istniejącej infrastruktury sprzyjającej aktywnemu spędzaniu czasu. Koszt projektu to 206,5 tys. złotych.

- Projekt może wpłynąć na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej użytkowników. Pandemia uświadomiła nam jak ważne jest powiedzenie w zdrowym ciele zdrowy duch – argumentują zgłaszający pomysł.

 • Kolejny projekt to „Boisko wielofunkcyjne ul. Warszawska 13” (koszt 354 tys. złotych).

- Boisko wielofunkcyjne będzie umożliwiało przeprowadzenie zajęć wychowania fizycznego z koszykówki, piłki nożnej oraz unihokeja. Poszerzy dość ograniczoną infrastrukturę sportową szkoły podstawowej nr 4, lecz dzięki swojej mobilności, w razie konieczności, można zmienić jego lokalizację. Teren jest ogólnodostępny więc będą mogli korzystać z boiska wszyscy mieszkańcy Kwidzyna.

 • Projekt, którego realizacja wyniesie 444 tys. złotych, to projekt pod nazwą „Piłkarskie boisko mobilne do street soccera na terenie SP 5 ul. Kamienna”.

- W Kwidzynie coraz więcej małych dzieci interesuje się piłką nożną. Dla takiej młodzieży orlik jest boiskiem zbyt dużym (wielkość bramek, odległość między nimi), dlatego idealnym rozwiązaniem jest boisko mobilne do street soccera – zachęcają autorzy pomysłu.

 • Następną propozycją jest kolejne boisko, mowa o projekcie „Gruntowe boisko panelowe przy ul. Żeromskiego”, którego koszt oszacowano na 146 tys. złotych.

- Boisko panelowe na gruncie wzbogaci możliwości przeprowadzenia zajęć z uczniami w SP 6, a także z boiska korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy miasta Kwidzyna zwłaszcza mieszkańcy Zatorza II – czytamy w opisie projektu.

 • Ostatnim na liście projektem dopuszczonym do głosowania jest "Kąpielisko nad Balatonem - miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli nad Balatonem w Kwidzynie”, a jego koszt to 300 tys. złotych. Celem projektu ma być stworzenie mieszkańcom Kwidzyna, po raz pierwszy od wielu lat wyjątkowego miejsca rekreacyjno-wypoczynkowego, a także bezpiecznych kąpieli w „Balatonie”.

Więcej o głosowaniu i pełne opisy projektów znajdziecie na stronie Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto