MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe mieszkania w Prabutach. Trwa nabór wniosków do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Co trzeba zrobić, by dostać klucze do nowego "M"?

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Trwa nabór wniosków na nowe mieszkania w Prabutach w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
Trwa nabór wniosków na nowe mieszkania w Prabutach w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. UMiG Prabuty
W Prabutach pojawiła się szansa na nowe mieszkania. Jak podkreśla sekretarz gminy Jędrzej Krasiński, to najtańsza oferta mieszkań na rynku. Mowa o mieszkaniach w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Warto przypomnieć, że właśnie trwa nabór wniosków na nowe "M" w ramach SIM. Zapytaliśmy, do kogo jest skierowana oferta i co trzeba zrobić, by otrzymać klucze do nowego lokum.

Trwa nabór wniosków do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

Posiadanie nowego mieszkania, to marzenie, niekiedy nieosiągalne z powodu cen na rynku nieruchomości i trudności w pozyskaniu kredytów. Na przeciw potrzebom mieszkaniowym wychodzi Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, która oferuje nowe lokale, które są osiągalne dla przeciętnych odbiorców. W Prabutach trwa nabór wniosków na nowe "M" właśnie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

- Aktualnie wpłynęło 9 wniosków osób zainteresowanych nowymi mieszkaniami w Prabutach. Gdy przeprowadzaliśmy ankiety, wpłynęło ich niemal 180, dlatego teraz będziemy wysyłać pisma zachęcające do składania wniosków, do wszystkich tych, którzy takie ankiety złożyli - mówi sekretarz gminy Prabuty Jędrzej Krasiński.

I dodaje, że termin składania wniosków upływa 15 kwietnia, jednak istnieje możliwość wydłużenia tego terminu. Planowane jest także kolejne spotkanie z osobami zainteresowanymi mieszkaniami. Zapytaliśmy też do kogo skierowana jest oferta nowych mieszkań w ramach SIM.

- Wniosek może składać każdy, kto nie jest właścicielem żadnej innej nieruchomości. Naprawdę warto złożyć wniosek, bo to najtańsza oferta mieszkaniowa na rynku nieruchomości - wyjaśnia Jędrzej Krasiński.

Czytaj też: Mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej coraz bliżej. Ruszył nabór wniosków na nowe mieszkania w Prabutach

Przypomnijmy, że od nowego mieszkania zainteresowanych dzielą trzy kroki.

 • Krok 1 - Złożenie wniosku w Urzędzie Miasta i Gminy w Prabutach

Nabór wniosków o zawarcie umowy najmu jest realizowany przez Miasto i Gminę Prabuty. Wnioski będzie rozpatrywać komisja.

 • Krok 2 - Partycypacja w budowie mieszkania

Po zakończonym naborze zostanie utworzona tzw. lista najemców. Wkrótce po jej sporządzeniu mieszkańcy zostaną zaproszeni przez SIM Pomorze do zawarcia umów rezerwacyjnych oraz wniesienia partycypacji mieszkańca w kosztach budowy. Co ważne, w przypadku rezygnacji z mieszkania w SIM nastąpi całkowity zwrot wcześniej wpłaconej partycypacji.

 • Krok 3 - Podpisanie umowy najmu

Po zakończeniu inwestycji oraz uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, nastąpi podpisanie umowy najmu mieszkania.

- Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą mieszkań. Nowe osiedle zapewnia dostęp do ważnych punktów w mieście. Lokalizacja ta, to zarówno wygoda, jak i możliwość cieszenia się bliskością kulturalnych i rozrywkowych atrakcji. To nie tylko miejsce do życia, ale także prawdziwa inwestycja w przyszłość - zachęca UMiG Prabuty.

Nowe mieszkania, których budowa ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku, powstaną przy nowej ulicy między Szkołą Podstawową nr 2 w Prabutach a stadionem "Pogoni". Łącznie ma powstać 57 mieszkań w tym: 3 jednopokojowe, 31 dwupokojowych i 23 trzypokojowe. Miasto sporządziło punktowane kryteria, jednak, co ważne, nie trzeba spełniać wszystkich z nich, by złożyć wniosek.

Kryteria przydziału mieszkań

 • wnioskodawca posiada wkład oszczędnościowy gromadzony na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, którego imienny dowód stanowi książeczka mieszkaniowa wystawiona do dnia 23 października 1990 r. – 50 punktów,
 • osoba powyżej 16 roku życia wchodząca w skład gospodarstwa domowego legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.) – dodatkowe kryterium art. 8 ust. 2 pkt 10 ustawy – 10 punktów za każdą osobę,

 • osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego jest najemcą lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, która zobowiązuje się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia tego lokalu w terminie miesiąca od dnia zawarcia umowy najmu mieszkania przez najemcę z SIM Pomorze – dodatkowe kryterium art. 8 ust. 2 pkt 6 ustawy – 50 punktów,

 • średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowy najmu Lokalu, nie jest niższy niż 200% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym oraz 150% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym – dodatkowe kryterium art. 8 ust. 3 pkt 2 ustawy – 50 punktów,
 • w gospodarstwie domowym jest co najmniej jedno dziecko – 10 punktów za pierwsze dziecko i 15 punktów za każde kolejne dziecko,

 • wnioskodawca lub osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego wnioskodawcy zamieszkuje na terenie Gminy – 30 punktów,

 • wnioskodawca nie ukończył 40 lat – 20 punktów,

 • wnioskodawcą jest rodzina z dziećmi posiadającymi zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2020 r. poz. 1329) – 40 punktów.;

Warunki jakie należy spełnić aby podpisać umowę

1) Po podpisaniu umowy partycypacyjnej potencjalny najemca będzie zobowiązany do wpłaty kwoty partycypacyjnej w wysokości 15% kosztów budowy mieszkania w 3 ratach:

 • 40% kosztów partycypacji – na początku inwestycji
 • 30% kosztów partycypacji – w połowie inwestycji
 • 30% kosztów partycypacji – przed podpisaniem umowy najmu

Orientacyjny koszt partycypacji aktualnie jest szacowany na 1100 złotych/m2 (przykład: mieszkanie o powierzchni 40m2 – koszt partycypacji wyniesie 44 000 zł). Natomiast rzeczywisty koszt partycypacji będzie znany po przeprowadzeniu przetargu na budowę mieszkań. Partycypacja zostanie zwrócona najemcy po rozwiązaniu umowy najmu.

2) maksymalna wysokość obowiązkowej kaucji, którą najemca będzie musiał wnieść jako zabezpieczenie umowy najmu do SIM Pomorze wynosić będzie:

 • 2600,00 złotych w odniesieniu do najmu lokalu 1 pokojowego,
 • 3400,00 złotych w odniesieniu do najmu lokalu 2 pokojowego,
 • 4800,00 złotych w odniesieniu do najmu lokalu 3 pokojowego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto