Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Społeczne inicjatywy mieszkaniowe. SIM - dobry sposób na tanie czynszówki?

Anna Szade
Anna Szade
Społeczne inicjatywy mieszkaniowe. SIM - dobry sposób na tanie czynszówki?
Społeczne inicjatywy mieszkaniowe. SIM - dobry sposób na tanie czynszówki? Robert Gębuś / Dziennik Bałtycki
Nowa minister funduszy i rozwoju regionalnego nie dopatrzyła się sukcesów rządowego programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wytknęła, że podczas trzech lat funkcjonowania programu powstał tylko jeden budynek. Ale w regionie ma być ich dużo więcej.

Minister funduszy i rozwoju regionalnego o rządowym programie mieszkaniowym

Cała Polska dowiedziała się od minister funduszy i rozwoju regionalnego o 40-rodzinnym bloku, jedynym, który powstał w ciągu trzech lat istnienia rządowego programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.
- Zamiast tysięcy mieszkań jeden ukończony blok - napisała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na platformie społecznościowej X.

Ale w październiku 2023 r. w Lęborku wszyscy się cieszyli, gdy lokatorzy odbierali klucze do 40 mieszkań, które kosztowały ich 25 proc. wartości, dzięki środkom uruchomionym m.in. w ramach SIM. W uroczystości, która towarzyszyła oddaniu budynku do użytku, uczestniczyli również odwołani w ostatnich dniach przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości, instytucji zarządzającej państwową ziemią i odpowiadającej za realizację programu mieszkaniowego.

Podobne lokale na wynajem dla rodzin, które nie są w stanie lub nie zamierzają zaciągać kredytu hipotecznego, chce budować bardzo wiele samorządów na całym Pomorzu. Co ciekawe, gdy szefowa resortu krytycznie wyrażała się o działaniach poprzedniego rządu dotyczących rozwoju mieszkalnictwa, w malborskim biurze SIM KZN-Pomorze sp. o.o., jedynej tego typu w regionie, trwały przygotowania do nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, które nie miało związku ze stanowiskiem minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.

Spółka SIM KZN-Pomorze od dnia wpisania do KRS, czyli 20 stycznia 2022 r., rozwija się bardzo dynamicznie. W dniu rejestracji wspólnikami spółki było 19 gmin z naszego regionu oraz KZN. Podczas ostatniego nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, które odbyło się 4 stycznia br. w Malborku, do spółki przystąpiło kolejnych sześć gmin - przekazał "Dziennikowi Bałtyckiemu" Karol Kardasiński, prezes SIM KZN-Pomorze sp. z o.o.

Choć minister ma wątpliwości, to samorządowcy wierzą, że ma to sens. Pomorska spółka, mimo krótkiego stażu, realizuje cztery inwestycje w regionie: w Dzierzgoniu (powiat sztumski), Nowym Stawie (powiat malborski), Kępicach (powiat słupski) i Człuchowie (powiat człuchowski). Kolejne są w fazie przygotowań. Bo SIM nie ma nic wspólnego z grą komputerową Sims, w której w paru ruchach buduje się wymarzone domy.

Proces inwestycyjny jest skomplikowany i czasochłonny. Rozpoczyna się od pozyskania gruntów. Koncepcja, projekt, wyłonienie nadzoru, a potem wykonawcy - wszystko w postępowaniach przetargowych - równocześnie w kilku miejscach, to wszystko trwa - tłumaczy Karol Kardasiński.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała audyty w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych. Skrytykowała również sam program, wytykając, że w ciągu trzech lat zbudowano zaledwie jeden blok z 40 mieszkaniami, bo taką informację przekazała mediom.

Ma powstać plan. SIM, a więc społeczna inicjatywa mieszkaniowa będzie działać?

Główną ideą, jak przypomniała szefowa resortu, była budowa mieszkań dla młodych rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, ale są w stanie wynajmować mieszkanie z docelowym dojściem do jego własności. Z ramienia rządu programem SIM zarządza Krajowy Zasób Nieruchomości. Jego poprzedni zarząd został w całości zdymisjonowany, a minister zapowiedziała „zdiagnozowanie w ścisłej współpracy z gminami, z samorządami i stosownymi ministerstwami, na jakim etapie są inwestycje i Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe”.

W ciągu trzech miesięcy będę oczekiwała planu, jakie inwestycje, w jakim czasie i w jakich gminach zostaną zrealizowane. Najważniejsze, aby misja KZN i Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, czyli programu, który miał wypełnić lukę na polskim rynku mieszkaniowym, była jak najszybciej i jak najbardziej efektywnie realizowana - stwierdziła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Spółka się rozwija, a mieszkańcy Pomorza czekają na efekty

W naszym regionie działa jeden taki podmiot. SIM KZN-Pomorze sp. z o.o. została zawiązania w Malborku w październiku 2021 r. Włodarze 19 miejscowości z całego województwa pomorskiego oraz KZN zebrali się wówczas na zamku w Malborku. Byli to przedstawiciele: Malborka, Nowego Stawu, Miłoradza, Cedrów Wielkich, Czerska, Człuchowa, Dzierzgonia, Gniewa, Kępic, Kobylnicy, Kolbud, Kościerzyny, Pelplina, Prabut, Pruszcza Gdańskiego, Pszczółek, Starego Dzierzgonia, Suchego Dębu i Trąbek Wielkich. W ubiegłym tygodniu podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Wspólników dołączyły kolejne samorządy: Sztum, Ryjewo, Sztutowo, Sadlinki, gmina Starogard Gdański i gmina Kwidzyn.

Spółka SIM KZN-Pomorze od dnia wpisania do KRS, czyli od 20 stycznia 2022 r., rozwija się bardzo dynamicznie. Po zarejestrowaniu ostatnich zmian w KRS nasza spółka SIM KZN - Pomorze będzie największą w Polsce Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową, w której KZN będzie posiadał tylko 7,3 proc. udziałów. Pozostałe 92,7 proc. udziałów należy do gmin, które mają decydujący głos we wszystkich sprawach związanych z funkcjonowaniem spółki - tłumaczy Karol Kardasiński.

Teraz w Radzie Nadzorczej spółki zasiada aż 26 osób, ale to dlatego, że gminni udziałowcy delegowali swoich przedstawicieli, by pilnowali na bieżąco lokalnych interesów.

Współpraca z samorządami układa się bardzo dobrze i nie ma żadnego zagrożenia dla funkcjonowania spółki - zapewnia prezes Karol Kardasiński. - Minister funduszy również pozytywnie wypowiada się w sprawach związanych z SIM, a najnowszą informacją, która najlepiej świadczy o kontynuacji naszego programu, jest uwzględnienie 0-procentowego kredytu na partycypację w SIM w ramach założeń ustawy „Mieszkanie na start”.

Pomorze w czołówce. SIM w Pomorskiem jako wzór?

Ale spółka nie ogląda się tylko na rządowe środki na budowę mieszkań czynszowych. Co ciekawe, to pierwszy SIM w kraju, który złożył i otrzymał kredyt w banku komercyjnym na warunkach korzystniejszych niż w Banku Gospodarstwa Krajowego, zarządzającym środkami rządu.

Spółka pozyskała dotychczas łącznie w latach 2022 i 2023 prawie 80 mln zł. Dodatkowo, po zakończeniu inwestycji, na spłatę zobowiązań trafi już pozyskane przez nas 24 mln złotych w ramach planu rozwojowego Krajowego Programu Odbudowy - informuje Karol Kardasiński.

Pomorski SIM jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o liczbę uzyskanych pozwoleń na budowę, bo dotyczy ona już 11 inwestycji. Wyprzedza też wiele siostrzanych spółek, jeśli chodzi o liczbę postępowań przetargowych na projekty budowlane, bo wykonawcy pracują już nad 14 dokumentacjami.

Pomorska spółka, choć nie jest to jeszcze obowiązkowe, jako pierwszy SIM w Polsce, zleciła opracowanie analiz oceny śladu węglowego. To pierwszy krok do zmniejszenia negatywnego wpływu budynku na środowisko, a także zminimalizowania strat energii i tym samym kosztów eksploatacji. Gotowy jest już dokument dla inwestycji w Nowym Stawie, która jest w trakcie realizacji. Kolejnych pięć jest w fazie opracowania. Firma zdecydowała się też na wykonanie analizy ryzyk wynikających ze zmian klimatu dla realizowanych przedsięwzięć, co wynika z dostosowania ich do wymogów KPO.

Spółka dzięki temu ma dostęp do dodatkowych środków, bo stawia na niezależność energetyczną: fotowoltaikę czy pompy ciepła.

Jako pierwszy SIM złożyliśmy wniosek do Funduszu Dopłat z grantem OZE na montaż odnawialnych źródeł energii oraz do KPO - podkreśla Karol Kardasiński. - Wszystko to osiągnęliśmy w zasadzie w 1,5 roku, od kiedy objąłem funkcję prezesa. Spółka w listopadzie zmieniła siedzibę - teraz mieścimy się w reprezentacyjnym budynku przy ul. 17 Marca 2, a przeprowadzka związana jest ze wzrostem zatrudnienia. Jednak wciąż w spółce zatrudnionych na umowę o pracę jest tylko 7 pracowników.

Cztery inwestycje w toku. Ile mieszkań faktycznie powstanie?

Kapitał zakładowy pomorskiej SIM zwiększył się w tym okresie z 58 141 500 zł do 155 848 050 zł, a spółka osiągnęła w pierwszym roku obrotowym zysk w kwocie 600 000 zł, a kolejny ma być jeszcze lepszy.

Spółka realizuje inwestycje w Dzierzgoniu, Nowym Stawie, Kępicach i Człuchowie. Przygotowuje kolejne. Największa ma powstać w Malborku. W planie jest tu ponad 200 mieszkań.

Podczas ostatniego Zgromadzenia Wspólników podjęto uchwały niezbędne do kontynuowania programu budowy osiedla mieszkaniowego w mieście - zapewnia Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Dlatego malborskie władze, mimo krytycznej oceny SIM przez nową minister, nie obawiają się, że mieszkania na wynajem przy ul. Zakopiańskiej nie powstaną.
- Pojawiają się sygnały o nowych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego przygotowanych przez rząd. Śledzimy te informacje na bieżąco. Mamy uzasadnioną nadzieję, że wkrótce rozpocznie się proces inwestycyjny w Malborku - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Jan Tadeusz Wilk.

Co zrobić, by zamieszkać w mieszkaniu wybudowanym przez pomorski SIM? O klucze mogą starać się osoby, których nie stać na kredyt, ale „udźwigną” opłaty, bo czynsz może wynosić nawet ponad 20 zł za metr kwadratowy. To i tak może być taniej niż wynajem na wolnym rynku, nawet jeśli doliczyć do tego wkład w postaci tzw. partycypacji, która również ustalana jest indywidualnie dla każdej inwestycji. Maksymalnie może wynieść 30 proc. kosztów budowy lokalu. Ostateczne warunki naboru przyszłych lokatorów określają radni poszczególnych miast i gmin, którzy są udziałowcami SIM KZN-Pomorze.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Społeczne inicjatywy mieszkaniowe. SIM - dobry sposób na tanie czynszówki? - Dziennik Bałtycki

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto