Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadłużenia lokatorskie mieszkań komunalnych i socjalnych w Kwidzynie. Rekordzista ma ponad 280 tys. zł długu. Jak w pozostałych lokalach?

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Sprawdziliśmy, ile wynosi zadłużenie mieszkań komunalnych i socjalnych w Kwidzynie.
Sprawdziliśmy, ile wynosi zadłużenie mieszkań komunalnych i socjalnych w Kwidzynie. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Zadłużenia lokatorskie w mieszkaniach komunalnych i socjalnych niekiedy sięgają bajońskich sum. Jak sytuacja wygląda w Kwidzynie? O to zapytaliśmy dyrektora Zakładu Infrastruktury Miejskiej Jana Kozłowskiego.

Zadłużenia lokatorskie w Kwidzynie

Zadłużenia lokatorów mieszkań komunalnych i socjalnych są zmorą wielu samorządów. W Kwidzynie pod koniec 2023 roku takie zadłużenie wyniosło ponad 9 mln złotych, jednak, jak podkreśla Jan Kozłowski dyrektor Zakładu Infrastruktury Miejskiej, Kwidzyn nieco lepiej boryka się z zadłużeniem miejskich lokali komunalnych i socjalnych niż inne miasta i gminy w naszym kraju.

- Według danych GUS przeciętne zadłużenie w miejskich lokalach w Polsce wynosiło ponad 12 tysięcy złotych, a łączne zadłużenie przekroczyło 4,3 miliarda złotych. W Kwidzynie zadłużenie z tytułu opłat czynszowych na koniec roku 2023 wynosiło 5 231 852,28 złotych plus odsetki od tego zadłużenia w kwocie 4 029 722,41 złotych. Łącznie zadłużenie na 31.12.2023 roku wynosiło zatem 9 261 574,69 złotych – wyjaśnia dyrektor kwidzyńskiego ZIM.

Warto tu przypomnieć, że Kwidzyn dysponował 1048 lokalami komunalnymi i socjalnymi.

- Przeciętne zadłużenie kwidzyńskiego lokalu mieszkalnego wyniosło zatem około 8 837 złotych, czyli znacznie poniżej wspomnianej średniej krajowej. Oczywiście nie wszyscy najemcy miejskich lokali są dłużnikami miasta z tytułu nieopłaconego czynszu. Nadpłaty najemców, którzy w terminie regulują swoje zobowiązania wynoszą już 380 689,75 złotych – mówi Jan Kozłowski.

Dalej dowiadujemy się, że spośród 1048 kwidzyńskich lokali, jedynie 114 lokatorów (około 10 procent wszystkich) zalega z czynszem w kwocie powyżej 1000 złotych.

- Wobec takich osób zarządca lokali komunalnych i socjalnych, czyli Zakład do spraw Infrastruktury Miejskiej, wypowiada umowy najmu i kieruje sprawy do sądu z pozwami o zapłatę, jak i również o eksmisję lokatora. Uzyskanie wyroków bardzo często zachęca zadłużonych lokatorów do spłaty zadłużenia, tym bardziej że mogą się oni ubiegać o umorzenie odsetek i rozłożenie zadłużenia na raty – tłumaczy.

Jak dalej mówi Jan Kozłowski, taka metoda jest jednak skuteczna wobec najemców, którzy dopiero wpadają w zadłużenie czynszowe.

- Niestety gminy z uwagi na przepisy chroniące lokatorów są często bezradne wobec wieloletnich dłużników, którzy nie mają żadnego majątku z którego komornik mógłby ściągać należności. Często są to osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej lub po prostu niezaradne.

Warto dodać, że największe zadłużenie w Kwidzynie posiada lokator z kwotą ponad 280 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto