Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka i budowa mostku nad Liwą (droga Prabuty-Sypanica). Jak przebiega inwestycja? Starostwo niechętnie udziela lakonicznych informacji

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Inwestycja starostwa stanęła w miejscu. Rozebrano mostek i odstąpiono od umowy z wykonawcą. Dlaczego?
Inwestycja starostwa stanęła w miejscu. Rozebrano mostek i odstąpiono od umowy z wykonawcą. Dlaczego? Karolina Staniszewska
We wrześniu 2023 roku Starostwo Powiatowe w Kwidzynie podpisało umowę z wykonawcą na rozbiórkę i budowę mostu nad Liwą na trasie Prabuty-Sypanica (gmina Prabuty). Wykonawca mostek rozebrał, a w grudniu starostwo rozwiązało z nim umowę. W efekcie inwestycja, która miała zostać zrealizowana w około trzy miesiące, zakończy się prawdopodobnie po prawie dziewięciu miesiącach. Dlaczego? Starostwo unika odpowiedzi na to pytanie.

Rozbiórka i budowa mostku nad Liwą - inwestycja stanęła w miejscu

Jedną z inwestycji, jaką Starostwo Powiatowe w Kwidzynie prowadzi w gminie Prabuty jest rozbiórka i budowa mostku nad Liwą na trasie Prabuty-Sypanica. Konieczne było wytyczenie objazdów i prace rozbiórkowe mostu rozpoczęły się jesienią 2023 roku. Jak poinformował Wojciech Łach ze starostwa, umowa z wykonawcą została podpisana 12 września 2023 roku i tego dnia przekazano teren budowy. Jak dalej się dowiadujemy, umowa przewidywała zakończenie prac (rozbiórki i budowy mostu) do końca grudnia 2023 roku.

Po wielu sygnałach od naszych Czytelników dowiedzieliśmy się, że rozebrano most i prace stanęły w miejscu. Od 8 stycznia wielokrotnie kontaktowaliśmy się ze Starostwem Powiatowym w Kwidzynie, próbując uzyskać informacje, co dalej z inwestycją, jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania. Dopiero w czwartek, 18 stycznia, przyszła do nas lakoniczna odpowiedź ze starostwa, z której dowiedzieliśmy się, że 11 grudnia 2023 starostwo odstąpiło od umowy z wykonawcą.

- Do tego dnia zdążył on wykonać wyłącznie rozbiórkę istniejącego mostu oraz frezowanie nawierzchni na dojazdach. W dniu 19 stycznia opublikowane będzie ogłoszenie nowego przetargu. Wyłoni on firmę, której zadaniem będzie wybudowanie nowego mostu. Przewidywany termin zakończenia zadania – do końca czerwca 2024 roku - poinformował Wojciech Łach ze Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.

Inwestycja, która miała zostać zrealizowana w około trzy miesiące, zakończy się prawdopodobnie po około dziewięciu miesiącach, zatem uciążliwe dla mieszkańców objazdy wciąż będą problemem. Starostwo tego nie komentuje i wciąż nie uzyskaliśmy odpowiedzi na temat wykonawcy, z którym rozwiązano umowę i jaki był tego powód, jaki jest koszt inwestycji i o ile wzrośnie przy zmianie wykonawcy.

O komentarz w sprawie zapytaliśmy burmistrza Prabut Marka Szulca, ponieważ gmina Prabuty współfinansuje tę inwestycję.

- Objazdy są dla nas ogromnym problemem. To wykonawca był zobowiązany do dbania o drogi, którymi zostały one wytyczone. To drogi gruntowe, więc cudów się nie spodziewaliśmy, jednak zniknięcie wykonawcy z budowy, postawiło nas w trudnej sytuacji. Po roztopach warunki na tych drogach okazały się fatalne, dlatego musieliśmy interweniować. Gmina wydała 20 tys. złotych na kupno kamienia, który został rozsypany na drogi - mówi burmistrz Marek Szulc.

Jak dodaje, gdy zostanie wyłoniony nowy wykonawca, wówczas to on, na czas realizacji inwestycji, przejmie obowiązek utrzymania objazdów.

- Jesteśmy w kontakcie ze starostwem, jesteśmy partnerami i starostwo zwróci gminie te 20 tys. złotych, które zainwestowaliśmy w poprawienie stanu dróg objazdowych. Trzeba pamiętać, że realizacja każdej inwestycji bywa uciążliwa dla mieszkańców, ale gdy już będzie zrealizowana, wszyscy będą zadowoleni - podsumowuje.

Aktualizacja

We wtorek, 23 stycznia, ponownie skontaktowaliśmy się ze Starostwem Powiatowym w Kwidzynie, by po raz kolejny zapytać o wykonawcę i powód odstąpienia od umowy. Tym razem otrzymaliśmy odpowiedź i dowiedzieliśmy się, że wykonawcą robót budowlanych, z którym powiat ostatecznie rozwiązał umowę, była firma TOM Sp. z o.o.

- Powiat kwidzyński odstąpił od umowy z wykonawcą robót budowlanych z uwagi na zaistniałe opóźnienie z rozpoczęciem i wykończeniem budowy tak dalece, że nie było prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym - poinformował Wojciech Łach ze starostwa.

Zapytaliśmy również o koszt inwestycji.

- Po wyłonieniu w postępowaniu przetargowym wykonawcy poznamy rzeczywisty koszt realizacji inwestycji, jest to wartość oferty jaką złoży wybrany wykonawca. Natomiast szacunkowa wartość inwestycji kształtuje się na poziomie około 2,3 mln złotych brutto - wyjaśnia W. Łach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto