MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Wojewoda policzył, ilu radnych wybierzemy wiosną na Pomorzu

Anna Szade
Anna Szade
W wyborach samorządowych Pomorzanie wybiorą 33 radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego. W kadencji 2024-2029 liczba mandatów nie ulegnie zmianie.
W wyborach samorządowych Pomorzanie wybiorą 33 radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego. W kadencji 2024-2029 liczba mandatów nie ulegnie zmianie. Jakub Steinborn
Już wiadomo, ilu radnych Pomorzanie będą wybierać wiosną 2024 r. na kolejną pięcioletnią kadencję. Niewiele się zmieni, ale zmniejszy się liczba mandatów w trzech powiatach, a w jednym wzrośnie. Z czego to wynika?

Wybory samorządowe 2024 r. Od czego zależy liczba radnych w sejmiku i radach gmin i powiatów?

Liczbę radnych w kolejnej kadencji samorządu ustala wojewoda w uzgodnieniu z komisarzem wyborczym, biorąc pod uwagę aktualną liczbę mieszkańców. Jeśli ich ubyło lub przybyło, zmieni się liczba mandatów, jakie będą do zdobycia w wyborach samorządowych.

Wojewoda pomorski wydał już zarządzenie, w którym określa liczebność przyszłego Sejmiku Województwa Pomorskiego, ale też rad powiatów i rad gmin na kadencję 2024-2029.

Tak naprawdę nic nie zmienia się, jeśli chodzi o samorząd regionalny, bo nadal wyborcy decydować będą o obsadzeniu 33 miejsc. Zmian nie będzie też w miastach na prawach powiatu. W Gdańsku będzie 34 radnych, w Gdyni – 28, w Słupsku – 23, a w Sopocie – 21, ale też w pozostałych pomorskich miastach i gminach pozostanie tyle samo miejsc dla radnych.

Powiaty na Pomorzu. Wiadomo, gdzie radnych będzie mniej, gdzie więcej

Korekty czekają rady powiatów. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, w powiatach do 40 tys. mieszkańców rada ma być 15-osobowa, a za każde kolejne rozpoczęte 20 tys. mieszkańców dodaje się kolejnych dwóch radnych. Maksymalnie może być 29 radnych.

Na Pomorzu w żadnym powiecie nie ma aż tylu radnych. Ale zbliża się do tej liczby powiat kartuski, gdzie wyborcy zdecydują o obsadzeniu 27 mandatów. Do tej pory do zdobycia było ich 25. To jedyna wspólnota samorządowa, która odnotowała znaczący przyrost liczby ludności. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2018 r. mieszkało tam 136 619 osób, na koniec 2022 r. liczba ludności podskoczyła do 151 934.

Już wiadomo, że w trzech starostwach trzeba będzie powystawiać z sal posiedzeń po dwa krzesła. O dwa mandaty do zdobycia mniej będzie też w powiecie sztumskim, gdzie społeczność liczyła na koniec ubiegłego roku 38 678 mieszkańców. Wyborcy wybiorą tam 15 a nie, jak w poprzednich wyborach samorządowych, 17 radnych. Ubyło też ludności w powiecie starogardzkim. Jak podaje GUS, na koniec 2018 r. mieszkały tam 128 004 osoby, a na koniec 2022 r. - 125 437. Dlatego Rada Powiatu Starogardzkiego będzie liczyła 23, a nie jak obecnie 25 radnych.

W powiecie malborskim zamiast 19 radnych wiosną w radzie zasiądzie ich 17. Wszystko przez to, że, jak podaje GUS, na początku obecnej kadencji w powiecie było 63 748 osób, ale później ich liczba malała i na koniec 2022 r. było to 61 012 osób.

To w konsekwencji przełoży się na mniejsze wydatki na wypłatę diet. Ile radni powiatowi kosztują podatników? W powiecie malborskim w 2022 r. wydano na ten cel blisko 399 tys. zł, mniejszy powiat sztumski wydał niecałe 265 tys. zł. W większych powiatach koszty są wyższe. W powiecie starogardzkim na wypłatę diet przeznaczono w ubiegłym roku 681,4 tys. zł, a w powiecie kartuskim było to 861,2 tys. zł. Obecnie dieta, jaką może otrzymać radny w powiecie do 60 tys. mieszkańców nie może być wyższa niż 3006,23 zł miesięcznie, od 60 do 120 tys. mieszkańców – 3650,42 zł, a w największych powiatach – to maksymalnie 4294,61 zł.

Kiedy wybory samorządowe 2024? Kadencja wydłużona do końca kwietnia

Wybory samorządowe, w których obsadzane będą mandaty radnych, odbędą się wiosną przyszłego roku. Zgodnie z kodeksem wyborczym, termin głosowania wyznaczy Prezes Rady Ministrów. Obecna kadencja została wyjątkowo wydłużona, bo powinna zakończyć się jesienią, ale potrwa do 30 kwietnia 2024 r.

Natomiast "wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad". Jak łatwo obliczyć, wybory samorządowe odbędą po 31 marca, ale nie później niż 23 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2024. Wojewoda policzył, ilu radnych wybierzemy wiosną na Pomorzu - Dziennik Bałtycki

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto