Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiatraki na morzu. Będzie biznesowy boom na prąd z Bałtyku? Branża ma już apetyt na 3. fazę. Polska może być liderem w UE

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej
Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Polskie firmy we współpracy z zagranicznymi podmiotami mogą stać się liczącym ogniwem w europejskim i światowym łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych. - Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej - informuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Na nowej gałęzi gospodarki skorzysta tzw. local content – czyli polskie firmy zaangażowane w łańcuch produkcji i dostaw.

To, jak wykorzystać potencjał polskich przedsiębiorców i jak mierzyć udział local content u poszczególnych deweloperów, będzie jednym z głównych tematów nadchodzącej Konferencji Offshore Wind Poland organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, którą zaplanowano na 21-22 listopada.

Aktualnie tylko kilku producentów, prowadzących działalność na terenie Polski, może zaoferować morskim farmom wiatrowym kompletne produkty końcowe (np. kable morskie, transformatory). Niemniej przedsiębiorcy tworzący krajowy łańcuch dostaw posiadają potencjał, by w niedługim czasie oferować główne elementy konstrukcyjne, tj. wieże wiatrowe czy podwodne konstrukcje wsporcze.

Potrzeba jednak pilnych i zdecydowanych działań inwestycyjnych. Ponadto z uwagi na planowaną skalę rozwoju offshore, zlokalizowane zostaną w Polsce zakłady produkujące główne elementy turbin wiatrowych:

  • łopaty wirnika,
  • sekcje wież,
  • generatory.

Famy wiatrowe na morzu. Są perspektywy rozwoju przed polskimi firmami

Do tego dochodzą badania na morzu, transport morski i śródlądowy, baza hotelowa i usługowa, szkolenia. To szansa dla polskich przedsiębiorstw i portów, ale też wielomilionowe nakłady konieczne do przygotowania się do zupełnie nowych zadań.

- Kluczem do skutecznej strategii w zakresie MEW w Polsce są przede wszystkim ambicje w odniesieniu do wolumenu offshore. Niezbędne będą także stabilne regulacje w zakresie przychodów, systemów wsparcia oraz usprawnienie procedur administracyjnych, które dzisiaj trwają zbyt długo. Spoglądając na local content - tu główną rolę odegra partnerstwo z doświadczonymi graczami, które pozwoli obniżyć tzw. CAPEX nowych projektów – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Wiedza płynąca z bardziej dojrzałych rynków tj. Wielkiej Brytanii czy Danii pokazuje, że korzystanie z doświadczeń i sprawdzonych procedur zagranicznych deweloperów pomoże budować silny sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w sposób optymalny kosztowo, jednocześnie wspierając rodzimy przemysł.

ZOBACZ TEŻ: Spółka Baltic Power podpisała umowy na 3,6 mld euro kredytu na farmę wiatrową. Powstanie w polskiej strefie na Morzu Bałtyckim

Jedną z firm, która prężnie działa na rynku offshore w Polsce jest Ocean Winds, której projekt BC-Wind jest w zaawansowanej fazie rozwoju i będzie jednym z pierwszych na polskiej części Bałtyku. Projekt ma wydaną decyzję środowiskową i warunki przyłączenia do sieci, a obecnie koncentruje się na kontraktowaniu dostawców. Produkcję energii planuje rozpocząć w 2027 roku.

- Ocean Winds ma doświadczenie we współpracy z polskimi firmami. W scenariuszu bazowym dla projektu BC-Wind, OW przewiduje w Polsce udział lokalny w łańcuchu dostaw na poziomie około 30 procent. Przykładowo projektantem lądowej stacji jest polska firma P&Q, a PGNiG Gazoprojekt uczestniczy w przygotowaniu dokumentacji dla morskich kabli eksportowych – wskazuje Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind - Jesteśmy pewni, że skala zaangażowania polskich firm, przedsiębiorstw i instytutów badawczych będzie rosła w miarę rozwoju projektów w Polsce. OW planuje stopniowo zwiększać udział lokalny w zależności od tego, kiedy i jak będzie rozwijała się II i III faza MEW – dodaje Kacper Kostrzewa.

Konferencja Offshore Wind Polande

Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku, bo to właśnie morska energetyka wiatrowa będzie mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju - przekonują specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

- W tym roku podczas Konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie porozmawiamy o tym co jest potrzebne, aby w jak największym stopniu wykorzystać potencjał Polski, zarówno w kontekście produkcji energii, jak i produkcji przemysłowej – dostarczenie odpowiedniej ilość komponentów niezbędnych do rozwoju projektów offshore, a także w obszarze usługowym rodzimych przedsiębiorst - informują organizatorzy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto