MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak kształtują się ceny materiałów budowalnych. Co potaniało, co podrożało i czy będą wzrosty?

OPRAC.:
Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Jak wyglądają ceny materiałów obecnie i czy czekają nas jeszcze wzrosty? Sprawdź ostatnie dane
Jak wyglądają ceny materiałów obecnie i czy czekają nas jeszcze wzrosty? Sprawdź ostatnie dane 123rf
Czy ceny materiałów budowlanych pójdą w górę? To pytanie zadają sobie ci, którzy myślą o budowie domu, ale także o kupnie. Wyższe ceny za materiały budowlane oznaczają bowiem wyższe ceny za gotowe mieszkania czy domy. Sprawdź, co najbardziej zdrożało, a co najmniej i czy będą dalsze wzrosty cen.

Wahania cen na rynku materiałów budowlanych obserwujemy niemal cały czas. W zestawieniu rocznym ceny wciąż rosną - ale znacznie wolniej, niż miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu. Zgodnie z najnowszym raportem Grupy PSB, porównując dane za okres 9 miesięcy 2023 roku w stosunku do roku poprzedniego wzrost cen wyniósł + 6 proc.
Najbardziej zdrożał

  • cement i wapno (+ 21 proc.),
  • chemia budowlana (+ 8 proc.),
  • farby i lakiery (+ 8 proc.)
  • oraz sucha zabudowa (+ 5 proc.).

W sumie wzrosty miały miejsce w 8 grupach towarowych, a w 12 nastąpił spadek cen.

Co potaniało?

Rekordzistą są płyty OSB oraz drewno, gdzie odnotowano regres na poziomie - 24 proc. Zmniejszenie cen dotyczy również takich grup produktów, jak m.in.

  • izolacje termiczne (- 11 proc.),
  • dachy i rynny (- 8 proc.),
  • czy ściany i kominy (- 7 proc.).

Co istotne, biorąc pod uwagę porównanie miesiąc do miesiąca (tj. wrzesień do sierpnia), ceny w całym sektorze spadły średnio o 0,9 proc.

- Część materiałów poddaje się korekcie cenowej, jednak są i takie, które wciąż drożeją i to znacznie. Zdecydowanie jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o odwróceniu trendu - mówi Wojciech Wołkowski z firmy Q3D Contract.

Czy będą podwyżki?

Zdaniem, założonego w ubiegłym roku Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, wraz z nadchodzącym ożywieniem rynku ceny znowu zaczną rosnąć. Do prognoz ZPPMdB dołącza Polska Konfederacja Budownictwa, która zauważa, że obecna sytuacja będzie się utrzymywała jeszcze przez kilka następnych miesięcy. Później jednak można spodziewać się kolejnych skokowych wzrostów cen – zarówno jeśli chodzi o metale, drewno, jak i tworzywa sztuczne

- Przyczyn możliwych wzrostów jest wiele, chociaż nie jest pewne, jak będą one oddziaływać na rynek w niedalekiej przyszłości - mówi Wojciech Wołkowski. - Od wciąż słyszalnego echa pandemii, po niedobór pracowników we wszystkich gałęziach przemysłu. Związane z tym jest również zwiększenie kosztów transportu. Materiały budowlane są często produkowane w odległych miejscach i muszą być przetransportowane do odbiorców. Wzrost cen paliw oraz kosztów logistyki może wpłynąć na finalną cenę materiałów, które automatycznie przekładają się na wyższe koszty budowy. Znaczenie może też mieć rosnący skokowo popyt na mieszkania.

Rosnący popyt, niska podaż

Sektor budownictwa mogą napędzić deweloperzy. Obecnie buduje się bowiem najmniej od 7 lat. Z danych GUS wynika, że w pierwszym półroczu 2023 r. deweloperzy rozpoczęli budowy zaledwie 48 tys. mieszkań. W czerwcu było to 8871 nowych M i choć był to wynik o 2 proc. wyższy od majowego, to względem zarówno czerwca 2022 r., jak i analogicznego okresu w 2021 r. zanotowano spadek o ponad 40 proc. Łącznie w czerwcu w Polsce rozpoczęto prace przy budowie 16 140 lokali mieszkalnych, co było z kolei najniższym wynikiem od czerwca 2014  r.

Sytuacja może się jednak wkrótce zmienić, gdyż popyt zaczyna bardzo przerastać obecną podaż. Powodem jest rządowy program “Bezpieczny Kredyt 2%”. Z najnowszych danych Otodom Analytics wynika, że w siedmiu największych miastach w Polsce w połowie lipca sprzedawało się około 300 mieszkań dziennie. Takich wyników nie odnotowano nawet w szczytowym okresie rekordowego pod względem sprzedaży 2021 r. Rekordowa jest także dzienna liczba rezerwacji - wynosi ona około 180.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak kształtują się ceny materiałów budowalnych. Co potaniało, co podrożało i czy będą wzrosty? - Dziennik Bałtycki

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto