MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromne kary za palenie liści w ogrodzie. Zapłacisz nawet 5000 zł. Sprawdź, jak legalnie pozbyć się liści z ogrodu i działki

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Wielu właścicieli ogrodów czy działek co roku pozbywa się suchych liści i gałęzi, paląc je na własnej posesji. Zanim jednak rozpalimy ognisko na działce czy w ogrodzie, warto sprawdzić, co mówią na ten temat przepisy. Niewielu z nas wie, że samodzielne palenie liści i gałęzi może uszczuplić nasz portfel nawet o 5000 zł. Podpowiadamy, jak najlepiej pozbyć się odpadów zielonych, żeby uniknąć wysokiej kary i nieprzyjemności.

Spis treści

Palenie suchych liści i gałęzi w ogrodzie i na działce w 2023 roku – czy to jest legalne? Sprawdź aktualne przepisy

Samodzielne spalanie zielonych odpadów w przydomowym ogrodzie czy na działce rekreacyjnej to temat, który jesienią i wiosną wzbudza wiele kontrowersji. Wiele osób robi to z przyzwyczajenia i zupełnie nie zastanawia się, czy ten proceder jest legalny. Jednak obowiązujące przepisy na 2023 rok wyraźnie wskazują, że zarówno palenie gałęzi, jak i liści jest zabronione i grozi za to grzywna nawet do 5000 zł. Kodeks wykroczeń dokładanie precyzuje rodzaj i wysokość kar.

– § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności ( trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych). Niestosowanie się do zapisów ustawy może skutkować mandatem do 5000 złotych – art. 54 kodeksy wykroczeń.

Sprawdzamy, co mówią na ten temat przepisy na 2023 rok dotyczące spalania liści czy gałęzi.

Aktualnie obowiązująca Ustawa o odpadach jasno precyzuje tego typu kwestie m.in.:

  • W art. 30 widnieje zapis, że zakazane jest przetwarzanie odpadów (czyli m.in. liści i gałęzi) poza urządzeniami specjalnie przeznaczonymi do tego celu. Wyjątek stanowią osoby, które fizyczne, które prowadzą kompostowanie na potrzeby własne. Czyli w praktyce nie mamy prawa spalać samodzielnie odpadów zielonych w ogrodzie czy na działce, a możemy je jedynie wykorzystać w formie kompostu.
  • Natomiast art. 191 mówi, że kto, wbrew przepisowi art. 155 (termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, z zastrzeżeniem art. 31 zezwolenie na spalanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami), termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu, lub grzywny.

Regulamin ROD również wyraźnie zakazuje spalania zeschłych liści, gałęzi czy innych odpadów na terenie ogródków działkowych.

O czym powinniśmy pamiętać, żeby uniknąć mandatu za palenie gałęzi i liści?

Zanim zabierzemy się po raz kolejny za palenie gałęzi i liści pomyślmy o innych. Taka archaiczna forma pozbywania się zielonych odpadów na działce czy w przydomowym ogrodzie jest bardzo uciążliwa dla sąsiadów ze względu na dym i intensywne zapachy, które powstają w czasie spalania liści czy gałęzi. Dlatego, jeśli chcemy zachować dobrosąsiedzkie relacje i żyć w zgodzie z właścicielami okolicznych posesji, warto zrezygnować z tego pomysłu. Jeśli ich zirytujemy i stracą cierpliwość, mogą wezwać straż miejską lub policję.

Sąsiedzi mają prawo oskarżyć nas o tzw. immisje, tj. uciążliwe zachowanie, które zakłóca im korzystanie z własnej nieruchomości i negatywnie oddziałuje na ich dom (art. 144 Kodeksu cywilnego). Gdy pod naszym domem pojawia się służby prawdopodobnie otrzymamy najpierw pouczenie lub od razu mandat w wysokości 500 zł (na podstawie art. 145 Kodeksu wykroczeń).

– Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych – art. 145 Kodeksu wykroczeń.

Jak pozbyć się suchych gałęzi i liści, których nie możemy spalić? Zobacz, jak możemy je dobrze wykorzystać

Do zielonych opadów należą m.in. :

  • liście,
  • skoszona trawa,
  • kwiaty i łodygi,
  • chwasty,
  • korzenie,
  • gałęzie, które pozostały nam po przycięciu drzew i krzewów.

Powinniśmy je odpowiednio przygotować i umieścić w dedykowanych na takie śmieci workach. Tego typu odpady cyklicznie są zabierane spod posesji, które uiściły opłaty za ich odbiór. Dokładny harmonogram wywozu śmieci na cały rok znajdziemy na stronach internetowych urzędów miast i gmin.

– Prosimy mieszkańców i administratorów nieruchomości o cięcie gałęzi przed ich wystawieniem. To znacznie ułatwia ich odbiór przez nasze załogi i umożliwia umieszczanie odpadów w specjalnym pojemniku oraz dokonanie ważenia. Nie chodzi oczywiście o całkowite rozdrobnienie, a jedynie o pocięcie na wiązki o długości ok. metra. Zdarza się, że załoga nie może odebrać odpadów zgodnie z harmonogramem, gdyż pozostawione gałęzie są zbyt długie i nie da się ich zmieścić w specjalnym pojemniku. Zbyt długie gałęzie uniemożliwiają przeprowadzenie ważenia, które jest wymaganym przepisami elementem prawidłowego odbioru odpadów – apeluje na stronie internetowej MPO Dariusz Wachnicki, Dyrektor Działu Odbioru Opadów w Warszawie.

Dobrym rozwiązaniem jest też dostarczenie worków z zielonymi odpadami bezpośrednio do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK).

Jednak najlepszym sposobem na mądre spożytkowanie liści i gałęzi jest zrobienie z nich kompostu. Jeśli jeszcze nie mamy na posesji kompostownika, warto jeszcze w tym roku o nim pomyśleć.

Warto też wykorzystać zdrowe opadłe liście do zabezpieczania korzeni kwiatów i krzewów przed destrukcyjnym działaniem mrozu oraz przesuszeniem oraz jako naturalny nawóz. Możemy też zaaranżować w ogrodzie kopczyki z liści i gałęzi, lekko przysypując je ziemią, żeby przetrwały wiatr. Będą one stanowiły bezpieczne legowiska dla jeży, które jedzą owady bytujące w liściach.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogromne kary za palenie liści w ogrodzie. Zapłacisz nawet 5000 zł. Sprawdź, jak legalnie pozbyć się liści z ogrodu i działki - RegioDom.pl

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto