Jak przechowywać jedzenie w lodówce, żeby było świeże dłużej?

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux
Prawidłowe przechowywanie żywności zapewnia jej świeżość przez wiele dni. Istotne jest nie tylko stosowanie się do kilku prostych zasad w tym zakresie. Bardzo ważny jest też wybór wysokiej jakości chłodziarki, która posiada funkcje przedłużające świeżość żywności.

Nowoczesne technologie dostępne we współczesnych lodówkach sprawiają, że można dłużej zachować świeżość i nie marnować jedzenia. To bardzo ważne, szczególnie gdy mamy dużo zajęć i brakuje nam czasu na codzienne zakupy.

Dlaczego przechowywanie jedzenia jest ważne?

Właściwe przechowywanie żywności jest niezwykle ważne ze względu na kilka kwestii. Po pierwsze, korzystanie z urozmaiconej diety wpływa korzystnie na nasze zdrowie. To dlatego warto przechowywać w lodówce co najmniej kilkanaście różnych produktów.

Dzięki stosowaniu się do odpowiednich zasad przechowywania żywności możemy ponadto uniknąć zatrucia oraz zapobiec wyrzucaniu jedzenia. W ten sposób zapewniamy sobie także oszczędność pieniędzy, gdy zaplanowaliśmy, że zrobimy zakupy na kilka-kilkanaście dni do przodu.

Przechowywanie żywności w pojemnikach

Na świeżość żywności znajdującej się w lodówce duży wpływ ma na to, w jakie sposób będziemy ją przechowywać. Spore zalety mają pojemniki na jedzenie.

Główną korzyścią z przechowywania żywności w pojemnikach jest to, że nie absorbują one ani nie przenoszą zapachów i smaków. Pozwala to na wydłużenie jej trwałości. Istotną kwestią jest również łatwość utrzymania ich w czystości.

Jak wybrać odpowiednie pojemniki?

Najbardziej popularne i najchętniej wybierane pojemniki do lodówki wykonane są z plastiku i szkła. Widać bowiem przez nie żywność, bez zaglądania do środka. Jedne i drugie występują w różnych kształtach, formach i kolorach. Najbardziej praktyczne pod względem ergonomii są pojemniki kwadratowe lub prostokątne. Na półce w lodówce zajmą one najmniej miejsca. Ponadto można ustawić kilka pojemników różnej wielkości obok siebie, bez marnowania cennej przestrzeni.

Jak prawidłowo przechowywać jedzenie w pojemnikach?

Gdy chcemy, żeby jedzenie przechowywane w pojemnikach było świeże jak najdłużej, powinniśmy pozbywać się nie tylko niedojedzonych resztek, które ulegają szybkiemu psuciu, ale również pamiętać o tym, że istotne jest umieszczenie żywności na właściwych półkach.

  1. Na tej najwyższej temperatura wynosi ok. 8⁰C. To dlatego jest to doskonałe miejsce do przechowywania jogurtów, kefirów, śmietany, masła oraz dżemów.
  2. Na środkowej półce, gdzie temperatura osiąga poziom 4-7⁰C, powinniśmy z kolei przechowywać produkty, które szybciej się psują, tj. sery, twarogi, wędliny i gotowe dania.
  3. Dolna półka jest przeznaczona natomiast do produktów bardzo szybko się psujących, czyli surowego mięsa i ryb.
  4. Nie możemy także zapomnieć o dolnej szufladzie i drzwiczkach. W tej pierwszej części lodówki panuje większa wilgotność niż w innych miejscach, a temperatura wynosi ok. 10⁰C. Jest to zatem idealne miejsce do przechowywania warzyw i owoców.
  5. Na drzwiczkach możemy z kolei umieścić produkty wymagające chłodzenia na poziomie 10-15⁰C, tj. jajka, soki w kartonach, mleko, musztardę, keczup lub majonez.

Ponadto, gdy korzystamy z produktów, które wyjmujemy z nominalnego opakowania i umieszczamy w pojemnikach, powinniśmy pamiętać o ich etykietowaniu. Oszczędzimy przez to czas i unikniemy odłożenia do miejsca o nieodpowiednich warunkach temperaturowych.

Przechowywanie żywności bez pojemników

Istnieją pewne kategorie produktów spożywczych, których nie warto trzymać w pojemnikach, ponieważ mogłoby się to wiązać z szybszą utratą ich przydatności do spożycia. Podstawową z nich są owoce i warzywa. Takie produkty jak winogrono, sałata lub ogórki możemy umieścić w dolnej szufladzie.

Niektóre z warzyw i owoców w ogóle nie nadają się do trzymania w lodówce, ponieważ mogą się tam szybko zepsuć. Należą do nich m.in. banany, awokado, ananas, mango, gruszki, nektarynki, jabłka, śliwki, cytrusy, maliny, truskawki czy też jagody. Te warto umieścić w koszyku, w zacienionym miejscu, gdzie nie będą poddane ekspozycji na słońce oraz wysokiej temperaturze.

Praktyczne porady dotyczące przechowywania poszczególnych rodzajów żywności

Jak przechowywać jedzenie w lodówce? Poszczególne rodzaje żywności wymagają trzymania się innych zasad. Sprawdźmy, jakich konkretnie.

  • Warzywa i owoce. Powinno być to miejsce czyste i suche. Odpowiednie jest to na samym dole (tam jest najzimniej), w szufladzie. Można je wyłożyć papierowymi ręcznikami (chłoną zbędną wilgoć).
  • Mięso i ryby. Najlepiej przechowywać je w lodówce, w foliowym woreczku lub na talerzu przykrytym folią spożywczą, na dolnej półce, gdzie panuje temperatura 2 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczenie ich w zamykanym pojemniku, zwłaszcza gdy produkty są surowe.
  • Nabiał. Może być przechowywany na górnej półce, tam temperatura jest najwyższa i wynosi ok. 8°C, najlepiej w pudełku.
  • Nie powinno być przechowywane w lodówce. Odpowiedni będzie zamykany chlebak. Jeśli nie było jeszcze otwierane, możemy je umieścić w zamrażalniku.
  • Gotowe posiłki. Tylko zamykany pojemnik, najlepiej na środkowej półce.

W przechowywaniu żywności może nam pomóc dobrze dobrany sprzęt AGD. Doskonałym tego przykładem jest lodówka Genesi GreenZone 700 CustomFlex 188,4 cm. Umożliwia ona swobodną zamianę miejsc wyjmowanych pojemników o różnych rozmiarach i ich swobodne przesuwanie.

Dzięki temu to my decydujemy o tym, jak rozmieścić produkty w swojej lodówce. To nie wszystko, co oferuje to urządzanie. Inne nowoczesne technologie w lodówkach Electrolux dostępne także w tym modelu to:

  • GreenZone – uszczelniona szuflada, która trzyma wilgotność na stabilnym poziomie poprzez kontrolę nadmiernej kondensacji, pomagając zachować do 95% witamin;
  • TwinTech NoFrost – zapewniająca czterokrotnie lepszą stabilność temperaturową niż w standardowych urządzeniach, co pozwala na utrzymanie żywności w najlepszym stanie, oszczędzając przy tym energię;
  • System MultiFlow – zapewniający doskonałą świeżość produktów w każdym miejscu lodówki. Zapewnia on wydajny przepływ powietrza wokół żywności, utrzymując w lodówce równomierny poziom wilgotności i temperatury.

Błędy podczas przechowywania jedzenia

Najczęściej popełnianym błędem podczas przechowywania żywności jest zła temperatura chłodzenia. Nieprawidłowe jest także umieszczanie określonych produktów w jednym miejscu (np. szynki i sera). Równie częstym problemem jest brak czyszczenia miejsca przechowywania. Mowa tutaj nie tylko o pojemnikach, ale również półkach lodówki, o które warto od czasu do czasu zadbać.
Żywności w lodówce nie możemy przechowywać w dowolny sposób. Ważne jest korzystanie z pojemników i właściwych półek, na których panują różne warunki, jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność. Dzięki temu żywność przetrwa więcej dni po zakupie i nie doprowadzimy do jej marnotrawstwa, a w konsekwencji – straty pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto