MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy jest odpowiedni czas na budowę domu? Sprawdź, jak kształtują się ceny w budownictwie jednorodzinnym

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Czy ceny materiałów budowalnych pozwalają na budowę domu? Sprawdź, jak się kształtują ceny
Czy ceny materiałów budowalnych pozwalają na budowę domu? Sprawdź, jak się kształtują ceny 123rf
Poprzednie dwa lata nie były łaskawe dla tych, którzy budowali domy jednorodzinne. Szybujące ceny przyprawiały o zawrót głowy. Czy druga połowa 2023 roku będzie lepsza? Eksperci GetHome.pl sprawdzili, czy ci, którzy planują budowę domu, powinni przyjąć w swoim kosztorysie margines bezpieczeństwa. Zobacz, które materiały budowlane potaniały, a które podrożały.

Spis treści

Czy teraz jest czas na budowę domu?

Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl, uważa, że decyzja o budowie domu w tym roku może okazać się strzałem w dziesiątkę.

- Przede wszystkim inwestorom wreszcie przestaną spędzać sen z powiek rosnące koszty budowy - wyjaśnia. - Wręcz przeciwnie. W najbliższych miesiącach utrzyma się raczej spadkowa tendencja cen w budownictwie jednorodzinnym.

Ekspert w swojej prognozie powołuje się na najnowsze dane Grupy PSB Handel, która monitoruje rynek wyrobów wykorzystywanych przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. W sierpniu ich średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była minimalnie niższa niż miesiąc wcześniej.

Jakie materiały budowalne potaniały?

Spadek cen miesiąc do miesiąca miał miejsce w 13 grupach, tylko w dwóch ceny praktycznie nie drgnęły. Najbardziej, bo aż o ponad 4% potaniały płyty OSB i drewno. Blisko 2% spadki objęły m.in. izolacje wodochronne oraz dachy i rynny. W 5 grupach asortymentowych Grupa PSB Handel odnotowała podwyżki, ale były one raczej symboliczne, czyli poniżej 1%. Dotyczy to m.in. wyrobów wykończeniowych, farb i lakierów oraz instalacji i ogrzewania.

Średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych jest wciąż o 1,1% wyższa niż przed rokiem, jednak z każdym miesiącem dynamika wzrostu maleje. Na przykład jeszcze w marcu była ona dwucyfrowa.

Zmian cen materiałów budowlanych
Zmian cen materiałów budowlanych mat. pras.

A co podrożało w ciągu 12 miesięcy najbardziej?

Liderem podwyżek są cement i wapno, które - mimo obniżki w sierpniu - wciąż były aż o 21% droższe niż przed rokiem. Z kolei chemia budowlana oraz farby i lakiery podrożały w tym okresie o ponad 8%. Z drugiej strony o ok. 23,8% tańsze niż przed rokiem są płyty OSB i drewno, a o 16,5% - izolacje termiczne.

Zdaniem Marka Wielgo, w tej sytuacji całkowity koszt budowy domu prawdopodobnie niewiele się zmieni w tym roku.

- To bardzo ważne, bo inwestorzy nie musieliby np. zaciągać większego kredytu, niż wynika to z kosztorysu planowanej inwestycji, albo prosić banku o dodatkowe pieniądze w trakcie jej realizacji - dodaje.

Zmiana cen materiałów budowlanych
Zmiana cen materiałów budowlanych mat. pras.

ZOBACZ TAKŻE:
Ile kosztuje mieszkanie, dom, działka w Trójmieście i na Pomorzu? Sprawdź ceny nieruchomości

Ożywienie na rynku budowlanym

Być może już w drugiej połowie roku budownictwo mieszkaniowe zacznie wychodzić z zapaści. To ożywienie może być widoczne w statystykach dotyczących rozpoczynanych inwestycji, które już nie spadają, jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę nie tylko na stabilizację cen materiałów.

- W tym roku wzrosła podaż działek. Ponadto w ostatnich miesiącach poprawiła się dostępność kredytów. Od lipca w ofercie banków pojawił się dotowany przez państwo „Bezpieczny Kredyt 2%”, którym można sfinansować nie tylko zakup pierwszego mieszkania, ale też budowę domu - wylicza Marek Wielgo. - To szansa zwłaszcza dla tych młodych ludzi, którzy np. odziedziczyli działkę budowlaną. Może ona bowiem stanowić ich wkład własny.

Wyniki jesiennych targów budowlanych Grupy PSB, które są swego rodzaju „barometrem budowlanej jesieni” wskazują, że nastroje w branży budowlanej zaczęły się poprawiać. Będące akcjonariuszami Grupy PSB firmy kupieckie zawarły kontrakty handlowe na kwotę 187 mln zł, czyli o ponad 20% wyższą niż rok temu. Świadczy to o tym, że właściciele hurtowni i składów budowlanych spodziewają się poprawy popytu na wyroby budowlane w ostatnich miesiącach tego roku.

Mieszkania rozpoczęte przez inwestorów indywidualnych
Mieszkania rozpoczęte przez inwestorów indywidualnych mat. pras.
od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy jest odpowiedni czas na budowę domu? Sprawdź, jak kształtują się ceny w budownictwie jednorodzinnym - Dziennik Bałtycki

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto