Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najem krótkoterminowy ożył mimo pandemii. Uchodźcy z Ukrainy też szukają mieszkań. Wywiad z ekspertem

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Kamil Krzyżanowski, prezes Renters.pl, ekspert w zakresie zarządzania najmem.

Przejdź do kolejnych zdjęć, by zobaczyć standard, jaki dziś oferują profesjonalnie przygotowane mieszkania na wynajem.
Kamil Krzyżanowski, prezes Renters.pl, ekspert w zakresie zarządzania najmem. Przejdź do kolejnych zdjęć, by zobaczyć standard, jaki dziś oferują profesjonalnie przygotowane mieszkania na wynajem. Fot. Renters.pl
Najem krótkoterminowy cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem, nawet mimo trwającej pandemii. Mieszkań szukają nie tylko Polacy – rezerwacji coraz częściej dokonują także uchodźcy z Ukrainy. O obecnej sytuacji na rynku najmu rozmawiamy z Kamilem Krzyżanowskim, prezesem Renters.pl, najszybciej rozwijającej się firmy zajmującej się zarządzaniem najmem krótkoterminowym ponad 1300 apartamentów na wybrzeżu, w górach i w największych miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.

W 2021 r. zainteresowanie najmem krótko- i średnioterminowym w naszym kraju silnie wzrosło. To skutek pandemii? Zatęskniliśmy za wyjazdami?

Pandemia spowodowała zmianę stylu życia, w szczególności podróżowania i tego, jak pracujemy. Przed pandemią mało kto mógł pochwalić się możliwością pracy zdalnej czy hybrydowej. Dziś chcemy podróżować częściej i chętniej. Nie tylko w czasie wakacji, lecz przez cały rok. Podróżowanie stało się spontaniczne, co ułatwia także elastyczna polityka rezerwacji i anulacji noclegów w apartamentach. Gości interesują dłuższe pobyty niż w roku ubiegłym: tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. To pozytywna wiadomość także dla właścicieli mieszkań, z którymi współpracujemy – dzięki wydłużeniu pobytów uzyskują oni jeszcze wyższe niż przedtem zyski z wynajmu.

Wygląda na to, że nie boimy się już koronawirusa.

Nie, ale wciąż chcemy podróżować bezpiecznie. W opiniach, które otrzymuje nasza firma, goście często wskazują, że szukają apartamentów, które gwarantują bezpieczeństwo, dobre samopoczucie, prywatność oraz niezależność. Chcą sami zameldować się do apartamentu i kontaktować się z jego opiekunem zdalnie, chętniej przez wiadomości niż dzwoniąc. Pandemia spowodowała, że nasi goście zaczęli cenić nowoczesny standard komunikacji – całkowicie bezdotykowy i interaktywny, bo jest bezpieczny i wzmaga poczucie samodzielności oraz niezależności.

Gości nie zniechęca do podróżowania nawet fala kolejnego wariantu koronawirusa. W wyniku różnych wiadomości podawanych przez media uważnie obserwujemy reakcje naszych wskaźników. Jednak od początku roku spadki były bardzo delikatne. Nie widzieliśmy też bezpośredniego wpływu pandemii na procent anulowanych rezerwacji. Turyści nadal są zainteresowani podróżami i planują wyjazdy.

Dokąd najchętniej dziś wyjeżdżamy? Nad morze, w góry?

W styczniu i lutym 2022 r. największą popularnością cieszyły się polskie góry. Zainteresowanie wyjazdami nad morze jest mniejsze, jednak ten kierunek zimą staje się coraz bardziej popularny, głownie z uwagi na niesamowity charakter polskich plaż zimą. Wracając do gór, zainteresowanie nimi było na tyle wysokie, że zdecydowaliśmy się uruchomić nasze pierwsze biuro dla właścicieli nieruchomości w Zakopanem tuż przy Krupówkach. Jest już otwarte. Przy kawie rozmawiamy z właścicielami o możliwościach współpracy w zakresie wynajmu.

A co z gośćmi z zagranicy? Przyjeżdżają znów do Polski czy jeszcze nie?

Tak, pojawia się ich coraz więcej. Głównie są to rezerwacje biznesowe, często średnioterminowe na kilka tygodni lub miesięcy. Niestety w ciągu ostatniego tygodnia w związku z kryzysem ukraińskim obserwujemy gwałtowny wzrost rezerwacji ze strony obywateli Ukrainy. Uchodźcy szukają tymczasowych noclegów na czas rozglądania się za mieszkaniem na wynajem długoterminowy.

Przykładowe mieszkania, które można wynająć na krótki lub średni termin za pośrednictwem Renters.pl. Goście coraz częściej poszukują wyższego standardu
Przykładowe mieszkania, które można wynająć na krótki lub średni termin za pośrednictwem Renters.pl. Goście coraz częściej poszukują wyższego standardu i są gotowi za niego dopłacić. Fot. Renters.pl

Kiedyś Polacy na wyjazdach nocowali zwykle w pensjonatach czy hostelach, ewentualnie wynajmowali lokum od osób prywatnych. Teraz jednak rynek się profesjonalizuje i coraz częściej wynajmujemy od firm. Czemu tak się dzieje?

Przez ostatnie lata zmieniły się nasze oczekiwania i potrzeby. Staliśmy się bardziej świadomi i konkretni w tym, czego potrzebujemy na urlopie. Ogólnoświatowe platformy jak Booking upowszechniły pewne standardy co do czystości apartamentów, jego wyposażenia czy nawet dodatkowych udogodnień dla gości, jak np. przygotowanie kwiatów i butelki dobrego wina w apartamentach premium Renters Prestige. Stawki za noclegi są coraz wyższe i to także powoduje, że goście stają się coraz bardziej wymagający.

Z perspektywy właściciela przygotowanie apartamentu i obsługa gości stanowią dziś większe wyzwanie niż kiedyś. A wynajem krótkoterminowy wymaga świetnej organizacji i czasu przez całą dobę. Stąd coraz więcej właścicieli decyduje się oddać swój apartament w zarządzanie profesjonalnemu operatorowi.

Ciekawi mnie jeszcze najem średnioterminowy, chyba najbardziej tajemniczy. Na dłuższy okres wynajmują w Polsce głównie osoby młode, studenci. Na kilka dni – turyści i osoby w podróżach służbowych. A kto jest zainteresowany mieszkaniem do wynajęcia na parę miesięcy?

Klientów z tej grupy określamy mianem cyfrowych nomadów. Zdecydowana większość naszych pobytów średnioterminowych to rezerwacje biznesowe od firm albo osób, które mając możliwość pracy zdalnej, decydują się na wykonywanie swoich obowiązków zawodowych z miejscowości turystycznych w górach czy nad morzem. To często goście zagraniczni z wielkich korporacji.

Czego cyfrowi nomadzi oczekują od mieszkania na wynajem?

Najchętniej wynajmowane są apartamenty, które umożliwiają komfortową pracę. Są wyposażone w biurka, wygodne fotele czy szybki internet. Tacy goście pozytywnie także reagują na dodatkowe promocje i atrakcje. W górach na przykład otrzymywali od nas korzystne rabaty na wynajem sprzętu narciarskiego. Często korzystają także z usługi regularnego sprzątania apartamentu przez nasz personel.

Gościom służą m.in. rozwiązania, które umożliwiają bezdotykowy i zdalny dostęp do apartamentu i informacji o nim, uproszczają proces zameldowania się, zwiększają zaangażowanie i ułatwiają zarządzanie doświadczeniem gościa.

Co ciekawe, popularną lokalizacją wśród tych gości są także dzielnice oddalone od centrów miast. Wynika to z faktu braku infrastruktury hotelowej na obrzeżach miast – mieszkania na wynajem krótkoterminowy stanowią dobrą alternatywę.

Skoro wiemy już, jak wygląda teraźniejszość, spytam jeszcze o przyszłość. Jak zapowiada się rok 2022? Sytuacja już się zmienia, bo pandemiczne obostrzenia zostały w Polsce znacznie złagodzone. Zaczniemy podróżować – i wynajmować – jeszcze częściej?

Już obserwujemy budzących się ruch turystyczny. Wyzwaniem dla nas w nowym roku będzie uchwycenie tego potencjału w każdym możliwym segmencie najmu. To nie będą tylko podróże turystyczne, ale także biznesowe i przede wszystkim powrót turystów zagranicznych.

Przewidujemy, że w nowym roku ponownie zacznie rozwijać się ruch rezerwacji z podroży służbowych, które jeszcze do czasów pandemii były realizowane zwykle w hotelach. Coraz częściej zdobywamy kontrakty na korporacyjne podróże służbowe w apartamentach z udogodnieniami na dłuższe pobyty, których brakuje w tradycyjnych hotelach. Spodziewamy się także powrotu gości zagranicznych, którzy są w stanie zapłacić więcej niż krajowy turysta.

W 2022 r. kluczowa będzie technologia, która przyspieszyła rozwój branży w ciągu ostatnich lat. Inwestujemy w oprogramowanie do kontaktu z gośćmi oraz do wymiany informacji z personelem odpowiedzialnym za przygotowanie apartamentów. Dzięki między innymi takim rozwiązaniom osiągnęliśmy średnią ogólną opinię gości 2021 r. na poziomie powyżej 8 gwiazdek na 10.

Na ten moment zakładamy, że w 2022 r. przekroczymy około 90 mln zł przychodu oraz 80 000 rezerwacji. Przewidujemy, że pod koniec roku w naszej ofercie będzie ok. 2000 apartamentów. Już w styczniu oraz lutym 2022 br. przekroczyliśmy prognozowane przez nas wyniki z nawiązką, jeśli chodzi o przyrost mieszkań i przychody.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najem krótkoterminowy ożył mimo pandemii. Uchodźcy z Ukrainy też szukają mieszkań. Wywiad z ekspertem - RegioDom.pl

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto