Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mammobus ponownie w Kwidzynie. Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 45-74 lata

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Badania mammograficzne są niezwykle ważne w profilaktyce raka piersi.
Badania mammograficzne są niezwykle ważne w profilaktyce raka piersi. Archiwum naszemiasto.pl/Zdjęcie ilustracyjne
W piątek, 5 stycznia, w godz. od 8:00 do 17:40 na parkingu przy Kauflandzie (ul. Krótka 4) w Kwidzynie stanie Mammobus. Z bezpłatnego badania będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie korzystały z bezpłatnej mammografii. Obowiązuje rejestracja.

Bezpłatne badania mammograficzne

Lux Med zaprasza kobiety w wieku 45-74 lata (które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie korzystały z bezpłatnej mammografii) do mobilnej pracowni mammograficznej, która pojawi się w Kwidzynie. Aby skorzystać z badania, należy zarejestrować się pod numerem telefonu 22 880 90 80 (*3). Co ważne, nie potrzeba skierowania lekarskiego. Na badanie należy stawić się na godzinę wyznaczoną przez rejestrację i zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni Lux Med.

Badania mammograficzne są bardzo ważne w profilaktyce raka piersi. Jak informuje Lux Med, mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi oraz pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. A im szybciej wykryte zostaną ewentualne zmiany, tym szybciej można podjąć skuteczne leczenie.

- W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie. Szczególnie zapraszamy nowe roczniki Pań urodzonych w latach 1975-1979, które nie mogły dotychczas korzystać z badań oraz Panie urodzone w latach 1950-1954, które mogą powrócić do programu - informuje Lux Med.

Jak wygląda samo badanie?

Mammografia polega na wykonaniu zdjęć piersi, a samo badanie trwa zaledwie kilka minut i jest nieinwazyjne. Jak dalej podaje Lux Med, w standardowej mammografii wykonuje się cztery zdjęcia – dwa prawej oraz dwa lewej piersi i w ten sposób możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu.

- Badanie mammograficzne polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Dzięki temu zostaje uzyskany obraz, na podstawie którego możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych – już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Im wcześniej zmiany zostaną wykryte, tym większa jest szansa na ich wyleczenie. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne - czytamy w komunikacie Lux Med.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto