MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy blok operacyjny otwarty w szpitalu w Kościerzynie! Skorzystają pacjenci z całego Pomorza

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Inwestycja w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie daje szereg nowych możliwości. Skorzystają pacjenci z całego Pomorza
Inwestycja w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie daje szereg nowych możliwości. Skorzystają pacjenci z całego Pomorza Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Nowoczesny blok operacyjny już oficjalnie otwarty w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Za ponad 17 mln zł udało się nie tylko przeprowadzić remont, ale także zakupić nowoczesny sprzęt, który poprawia diagnostykę i daje wiele możliwości z korzyścią dla pacjentów.

Nowy blok operacyjny w szpitalu w Kościerzynie

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie za sprawą kolejnych inwestycji stał się ośrodkiem precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych. Na ten cel otrzymał sporo pieniędzy z unijnych dotacji, dzięki którym udało się m.in. zmodernizować blok operacyjny, a także utworzyć salę onkologiczną oraz hybrydową. To przede wszystkim ogromna szansa dla pacjentów, którzy mogą liczyć na diagnostykę na najwyższym poziomie. Projekt został sfinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Na inwestycje w szpitalu przeznaczono ponad 17,5 mln zł z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowiło 13,2 mln zł, a z budżetu państwa prawie 1,5 mln zł.

Skala inwestycji robi wrażenie. Blok operacyjny, który udało się zmodernizować to przede wszystkim szereg nowych możliwości, w tym również realizacja większej liczby operacji małoinwazyjnych. Te mają sporo zalet dla pacjentów, w tym m.in. skracają czas rekonwalescencji i zmniejszają ryzyko zakażeń.

- Blok został doposażony w nowoczesny sprzęt nie tylko chirurgiczny, ale również diagnostyczny. W ramach projektu powstała sala onkologiczna i sala hybrydowa, które rewolucyjnie zmieniają tradycyjne wyobrażenie o salach operacyjnych - mówi Marta Lorek, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Myśląc o sali operacyjnej, większość osób wyobraża sobie tradycyjny stół operacyjny. Jednak, dostosowując świadczenia do rosnących potrzeb i efektywnych rozwiązań coraz częściej wysokospecjalistyczne szpitale, w tym Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie prowadzą projekty mające na celu optymalizację kosztów przy jednoczesnym zwiększaniu dostępności i jakości usług oraz bezpieczeństwa pacjenta poprzez tworzenie funkcjonalnych sal hybrydowych. Wynika to z faktu, iż większości szpitali dąży obecnie do zastąpienia typowych operacji inwazyjnych operacjami minimalnie inwazyjnymi czyli laparoskopowymi.

Co istotne, w nowej sali hybrydowej znajduje się sprzęt do obrazowania co przyspiesza diagnostykę i skraca czas operacji.

- Zazwyczaj pacjentowi skierowanemu na operację robi się najpierw potrzebne badania. Służące do tego urządzenia są duże i kosztowne, dlatego z reguły trzyma się je w osobnych pomieszczeniach poza blokiem operacyjnym. Lekarze najpierw korzystają ze sprzętu do obrazowania, aby zlokalizować źródło problemu, a następnie przeprowadzają operację za pomocą długiego, cienkiego instrumentu chirurgicznego wyposażonego w małą kamerę i wprowadzanego do ciała przez niewielkie nacięcie - wyjaśnia rzecznik szpitala. - Dane niezbędne chirurgowi na standardowym bloku ograniczają się więc do obrazu z kamery chirurgicznej, parametrów funkcji życiowych pacjenta i ewentualnie wykonanych wcześniej badań. Na nowoczesnej sali operacyjnej obrazy medyczne służące jako punkt odniesienia wyświetlane są na specjalnych monitorach, a obraz z kamery chirurgicznej – na ekranie zamieszczonym pod sufitem.

Dzięki dofinansowaniu sala hybrydowa została wyposażona w nowoczesny angiograf jednopłaszczyznowy, kolumnę anestezjologiczną, stację diagnostyczną OSIRI i echokardiograf wysokiej klasy. Obecny standard wyposażenia umożliwia poza diagnostyką naczyń wieńcowych implantacje układów stymulujacych serce oraz rozszerzenie procedur o zabiegi strukturalne zamykanie ubytku – przetrwałego otwóru owalnego (PFO). To połączenie między przedsionkami serca, które jest pozostałością po krążeniu płodowym. Natomiast do sali onkologicznej trafiła kolumna anestezjologiczna i aparat do znieczuleń. W ramach dofinansowania udało się również zakupić sprzęt do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. To m.in. tomograf komputerowy, USG klasy premium oraz stacje diagnostyczne RTG.

Uroczystego otwarcia dokonał Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego wraz z zarządem i pracownikami Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto