MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa dwunastu mieszkań Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Budynek stanie przy ul. Obrońców Westerplatte w Prabutach

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
W Prabutach przy ul. Obrońców Westerplatte ruszyła budowa, już drugiego w tym mieście, budynku Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jak informuje burmistrz Marek Szulc, w najbliższym czasie gmina ustali warunki naboru lokatorów do powstających mieszkań. Zakończenie budowy zaplanowano na czerwiec 2022 roku.

Wyłoniony przez TBS w przetargu wykonawca rozpoczął budowę budynku na dwanaście mieszkań, choć, jak podkreśla burmistrz, potrzeby są znacznie większe.

- Potrzeby mieszkaniowe są w Prabutach ogromne. Co roku zatwierdzamy na listach przydziału mieszkań około 60 pozycji, więc tyle rodzin ich potrzebuje i oczekuje na mieszkania od gminy – mówi burmistrz Prabut, Marek Szulc.

Jak dodaje, gmina teraz będzie opracowywać kryteria, dzięki którym będzie można wyłonić lokatorów do nowych mieszkań.

- Dwanaście, to nie jest dużo, ale ważne, że powstają nowe mieszkania. Trzeba wyłonić takich użytkowników tych mieszkań, którzy będą w stanie to spłacać. Aktualnie stawka za sam czynsz w TBS wynosi 12 złotych za metr kwadratowy, ale do tego dochodzą jeszcze media. Jednak należy też podkreślić, że związku z tym, że z gminnego budżetu wyłożyliśmy na budowę 1 mln złotych, lokatorzy nie poniosą kilkudziesięciotysięcznej opłaty partycypacyjnej. Myślę, że najpóźniej w lutym przyszłego roku będziemy mogli dokonywać wyboru, a teraz będziemy opracowywać kryteria, kierując się materiałami TBS, ale też wprowadzając swoje zasady. TBS nam zapowiedział, że pozostawi nam dużo swobody w kształtowaniu systemu naboru, ponieważ to my ponosimy odpowiedzialność za naszych lokatorów, których tam wprowadzimy - wyjaśnia.

Nowo powstające mieszkania TBS nie będą wielkie, ich metraż wyniesie około 50 metrów kwadratowych.

- Mieszkania te będą niewielkie, co od razu założyliśmy przy projektowaniu, ponieważ ideą mieszkań na wynajem jest to, że są to mieszkania przejściowe. One powinny służyć ludziom na określony czas, kiedy uzyskają zdolności kredytowe, żeby kupić lub wybudować własne lokum. Chociaż jest już opcja, że mieszkania TBS można wykupić, a kiedyś nie było takiej możliwości – tłumaczy.

Gmina Prabuty już niejednokrotnie pracowała nad tym, by w mieście powstawało coraz więcej mieszkań. Mowa o projektach Mieszkanie Plus i Mieszkanie Na Start.

- Nasze próby wejścia w projekt Mieszkanie Plus, a potem Mieszkanie Na Start spełzły na niczym, ale nie dlatego, że myśmy tego nie umieli zrobić albo nie chcieliśmy, tylko po prostu sami pomysłodawcy się wycofywali z tego, z tych koncepcji, ponieważ one się nie sprawdzają. Oczekując na jakieś lepsze rozwiązania postanowiliśmy wrócić do starej sprawdzonej już koncepcji TBS, ponieważ mamy już w Prabutach taki budynek. Po długich rozmowach z TBS, po przymiarkach projektowych, finansowych, po poszukiwaniach kredytodawcy, ponieważ okazało się, że kwidzyński TBS nie może wziąć kredytu preferencyjnego z Banku Gospodarstwa Krajowego z proceduralnych względów, szukaliśmy kredytu na rynku komercyjnym. Postanowiliśmy też wyłożyć środki na to, żeby uzupełnić montaż finansowy tej inwestycji i w dwóch kolejnych latach przeznaczyliśmy po 500 tys. złotych na udział w budowie tego budynku dwunastorodzinnego – mówi.

Budynek TBS stanie przy ul. Obrońców Westerplatte, na przeciwko parkingu sklepu Biedronka. Jak informuje burmistrz, zakończenie budowy zaplanowano na czerwiec 2022 roku.

Warto przypomnieć, że w międzyczasie pojawiły się w Prabutach kolejne możliwości mieszkaniowe, ponieważ gmina Prabuty, jako jedyna z powiatu kwidzyńskiego, oraz jako jedna z 19 gmin z Pomorza przystąpiła do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. SIM to jedna z form wspierania budownictwa. Można powiedzieć, że jest to nowa poszerzona forma Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jednak nie wyklucza ona działania TBSów. Zadaniem SIMu jest budowanie mieszkań i ich najem.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto