Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Prabutach. Rolnicy wyjechali na ulice dołączając do ogólnopolskiego protestu. "To na razie był pokojowy protest"

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Rolnicy z gminy Prabuty wyjechali na ulice.
Rolnicy z gminy Prabuty wyjechali na ulice. Karolina Staniszewska
W środę, 24 stycznia, odbył się ogólnopolski strajk rolników. Również rolnicy z gminy Prabuty przyłączyli się do protestu i wyjechali na ulice miasta.

Protest rolników w Prabutach

Rolnicy w wielu miastach w Polsce wyjechali na ulice w ramach protestu m.in. przeciw strategii Zielonego Ładu Unii Europejskiej oraz przeciw napływom towarów z Ukrainy. Również rolnicy z gminy Prabuty przyłączyli się do strajku i w godz. 12:00-14:00 wyjechali na ulice Prabut.

- Sprzeciwiamy się wspólnej polityce rolnej proponowanej przez Unię Europejską. Sprzeciwiamy się działaniom Brukseli. Dzisiaj chcieliśmy pokazać, że przyłączamy się do ogólnopolskiego strajku rolników, ale te strajki zaczęły się już wcześniej w innych krajach. Protesty odbywały się też m.in. w Niemczech, Czechach czy Francji. Przyłączamy się do tego europejskiego sprzeciwu. Zobaczymy, czy to przyniesie efekty. To na razie był pokojowy protest - mówił Stanisław Andres, rolnik z gminy Prabuty, jeden z organizatorów prabuckiego protestu.

Na prabuckim proteście pojawiły się m.in. takie hasła: "Zielony Ład, rolniczy kat", "Brukselski Zielony Ład rozkłada europejski świat", "Ziemię chcemy orać, nie odłogować", "Wojna o wieś", "Polityka komisarzy niszczy gospodarzy".

Komunikat rolników w sprawie protestu [24.01.2024]

Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Pomorska Izba Rolnicza popierają ogłoszony przez Solidarność RI protest w dniu 24 stycznia 2024 roku i apelują do rolników o przyłączenie się do wspólnie organizowanych działań.

  • Jest to protest, który ma na celu wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby zmieniła podejście do niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej.

  • Rolnicy domagają się również zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również koszty produkcji.

  • Realizacja przyjętego kierunku zmian polityki rolnej i środowiskowej doprowadzi w efekcie do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych i pogorszenia się sytuacji rolników.

  • Włączamy się w ogólnoeuropejski protest przeciwko niekorzystnym dla rolnictwa kierunkom zmian WPR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto