Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Muzyczne Święto Rodziny w Szkole Podstawowej nr 6 [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot. materiał SP 6 w Kwidzynie
Święto Muzyki i Rodziny odbyło się w Szkole Podstawowej nr 6 im. Władysława Gębika w Kwidzynie.

W trakcie imprezy uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w warsztatach plastycznych w oparciu o materiały filmowe, poświęcone pamięci żołnierzy AK (Cichociemnych), a zrealizowane przez uczniów klasy IIIF pod kierunkiem Anety Karatysz i Ewy Wiercińskiej.

Gościem honorowym imprezy była Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa pod kierunkiem Wojciecha Wietrzyńskiego, która dała niezwykły koncert. Do wspólnego muzykowania włączyli się flażoleciści ze SP nr 2,4,5,6 oraz SP w Cyganach, którzy do Kwidzyńskiego Spotkania Miłośników Flażoletu Czarodziejski Flażolecik przygotowywali się od kilku miesięcy w ramach projektu Fleciki polskie i tarabany.

- To projekt aktywizacji ogólnopolskiego ruchu flażoletowego na rzecz tworzenia nowoczesnych form upowszechniania wiedzy i pamięci żołnierzy AK - Cichociemnych. Jego twórcy - Dorota Dziamska i Wojciech Wietrzyński - od 1992 roku propagują grę na fleciku polskim (flażolecie) jako formę upowszechniania wiedzy historycznej i kształtowania postaw patriotycznych. Do Kwidzyna idea ta trafiła z inicjatywy dyrektor naszej szkoły Lidii Nowackiej oraz koordynatora Kwidzyńskiego Oddziału Polskiego Centrum Origami Jolanty Kubiak - informuje Ewa Wiercińska z SP 6 w Kwidzynie.

Atrakcji nie zabrakło również na dziedzińcu szkoły.

- Uczestnicy świetnie się bawili tańcząc, muzykując i prezentując modę średniowieczną. Goście mogli nauczyć się składania biało-czerwonych goździków, które były pięknym akcentem patriotycznym, a zarazem stanowiły dekorację sal i szkolnych korytarzy - relacjonuje Ewa Wiercińska.

Impreza ta zbiegła się z podsumowaniem Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego „Spod znaku Orła wszyscy jesteśmy”. W sali gimnastycznej spotkali się laureaci konkursu, którzy wraz z nauczycielami i opiekunami przybyli na galę finałową z różnych stron Polski, m.in. ze Śląska, Mazowsza i Pomorza. Podczas spotkania przeplatanego występami artystycznymi uczniów nagrodzono blisko 50 utalentowanych młodych ludzi.

Pomysł zorganizowania konkursu wyrósł z przekonania, że współczesna młodzież, wzrastająca w poczuciu szeroko pojętej wolności, zapomina o swoich korzeniach, toteż jego pomysłodawczynie: Danuta Chodorowska, Jolanta Kubiak i Elżbieta Zardzewiały - nauczycielki z SP 6 - postanowiły propagować wartości patriotyczne poprzez refleksję twórczą. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Na konkurs napłynęło ponad 500 prac literackich, plastycznych i orgiami, które ocenione zostały przez powołane jury, składające się z nauczycieli polonistów oraz artystów plastyków. Wyłaniając laureatów, jury brało pod uwagę oryginalne prace inspirowane tematyką patriotyczną, uwzględniającą symbole narodowe oraz szeroko rozumiane pojęcie wolności. Mile widziane były też akcenty związane z symbolem Orła Białego z różnych okresów naszej historii.

Polub nas na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto