Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z gminy Kwidzyn uczestniczyli w eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” [ZDJĘCIA]

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Turniejowa rywalizacja oraz wręczenie nagród laureatom odbyłosię w budynku Urzędu Gminy Kwidzyn
Turniejowa rywalizacja oraz wręczenie nagród laureatom odbyłosię w budynku Urzędu Gminy Kwidzyn KP PSP Kwidzyn
Zuzanna Wendt, Lena Mateńka oraz Łukasz Chojnacki wygrali pierwsze eliminacje gminne do tegorocznego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. N początek z testem zmierzyli się uczniowie z terenu gminy Kwidzyn, a jeszcze w tym tygodniu eliminacje odbędą się także w gminie Gardeja.

Tegoroczny XLVI Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej odbywa się pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Jak podkreślają jego organizatorzy ma on na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności z zakresu ochrony ludności, ekologii oraz ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

Uczniowie z gminy Kwidzyn rywalizowali w tegorocznych eliminacjach do ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej

- W turnieju może wziąć udział każdy uczeń, nie ma tutaj żadnych wymagań. Sam konkurs polega natomiast na rozwiązaniu testu dotyczącego bezpieczeństwa. Co prawda w tytule jest to turniej wiedzy pożarniczej ale pożarnictwo zajmuje obecnie zaledwie 25 procent działań strażaków. Dlatego też testy dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa – wyjaśnia kpt. Krzysztof Skoczek, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie.

Uczestnicy rywalizują w trzech kategoriach wiekowych, odpowiadając na 40 pytań zawartych w przygotowanym teście.

- Według regulaminu jest test i część ustna. Przyjęliśmy jednak, że u nas ograniczamy się tylko do części pisemnej. Trójka najlepszych uczestników z każdej kategorii wiekowej w danej gminy przechodzi natomiast do następnego etapu konkursu – dodaje kpt. Krzysztof Skoczek z KP PSP w Kwidzynie.

Podczas etapu powiatowego, który zaplanowano na kwiecień 2023 r, uczestników czeka już trudniejsze zadanie. Poza testem odbędzie się także część ustna, powiązana niekiedy z częścią praktyczną.

CZYTAJ TEŻ: Pijany 37-latek z powiatu kwidzyńskiego spowodował kolizję, następnie przesiadł się i winę zrzucił na pasażerkę

Eliminacje na szczeblu gminnym organizowane są przez poszczególne Zarządy Oddziałów Gminnych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, przy współudziale samorządów gminnych i Komendy Powiatowej PSP w Kwidzynie. Pierwsze z nich odbyły się na terenie gminy Kwidzyn.

- Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy z zakresu historii ochrony przeciwpożarowej, funkcjonowania OSP i ZOSP RP, prewencji przeciwpożarowej, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz sprzętu do działam ratowniczo-gaśniczych – podkreślali organizatorzy.

Ostatecznie w najmłodszej kategorii uczniów szkół podstawowych z klas I-IV zwyciężyła Zuzanna Wendt z SP Tychnowy. W nieco starszej kategorii uczniów z klas V-VIII triumfowała natomiast Lenka Mateńka z SP Rakowiec, a najstarszą kategorię uczniów szkół ponadpodstawowych wygrał Łukasz Chojnacki. Warto dodać, że nagrodzono 3 najlepszych uczestników w każdej z kategorii, którzy otrzymali przepustkę do eliminacji powiatowych.

Finaliści eliminacji w gminie Kwidzyn:

kat. uczniów klas I-IV szkół podstawowych:

  1. Zuzanna Wendt z SP Tychnowy
  2. Dominik Matyla z SP Licze
  3. Bartosz Kawka z SP Tychnowy

kat. uczniów klas V-VIII szkół podstawowych:

  1. Lena Mateńka z SP Rakowiec
  2. Paulina Bluma z SP Rakowiec
  3. Ewelina Perlik z SP Rakowiec

kat. szkół ponadpodstawowych

  1. Łukasz Chojnacki
  2. Karol Chmielewski
  3. Tymoteusz Krzemień
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto