MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do kiedy można zmieniać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023? Kończy się wysłużony czas, teraz już tylko z potrąceniami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Warto pilnować terminów, te dotyczące naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie zmieniły się.
Warto pilnować terminów, te dotyczące naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie zmieniły się. pixabay, AGW
Ku końcowi zmierza wydłużona kampania płatności bezpośrednich. Termin składania wniosków, o co zabiegali sami rolnicy, został wydłużony. Wnioski o dopłaty w 2023 roku są składane tak, jak poprzednio – ARiMR przyjmuje je tylko drogą internetową. Sam eWnioskPlus zmienił się, bo w płatnościach mamy nowość, czyli ekoschematy. Tu znajdziesz najważniejsze daty dotyczące składania wniosków, informacje o tym, do kiedy można wprowadzić korekty i do czego będzie można dostać dopłaty w tym roku.

Spis treści

Do 14 lipca rolnicy złożyli 1,23 mln wniosków. ARiMR przypomina: Kto złożył wniosek do 30 czerwca, może liczyć na dopłaty w pełnej wysokości. Jeszcze w połowie kampanii od rolników słyszeliśmy, że chcą skorzystać z ekoschematów, ale nie wiedzą jak. Część z nich świadomie rezygnuje, wielu obawia się, że na część praktyk jest za późno, nie byli przygotowani.

Agencja przypomina, że eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego stale udzielają bezpłatnej pomocy w wypełnianiu dokumentów.

Terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2023 oficjalnie wydłużony

W 2023 roku, tak jak w poprzednich latach, przyjmowanie wniosków rozpoczęło się w połowie marca. Od 2021 wnioski o przyznanie płatności można składać tylko internetowo za pomocą aplikacji eWniosekPlus, bez opcji oświadczeń o braku zmian – tak będzie i tym razem.

Podstawowy termin przewiduje 2 miesiące naboru 15 marca – 15 maja 2023 r. W ostatnich latach termin był wydłużany, tak jest i tym razem.

Zapadła decyzja o przedłużeniu do 30 czerwca 2023 r. terminu składania wniosków. Nowy termin dotyczy:

 • płatności bezpośrednich,
 • przejściowego wsparcia krajowego
 • oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.

Producenci rolni mogą przesłać eWniosek wraz z załącznikami także w ciągu 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków. Zatem ostateczny termin upływa po wydłużeniu naboru nie 9 czerwca, a 25 lipca 2023 r. W takiej sytuacji trzeba mieć na względzie, że po 30 czerwca za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności.

Korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 17 lipca 2023 r.

Projekt rozporządzenia mówiący o zmianach terminu pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji 2 maja. W uzasadnieniu napisano:

W związku z faktem, że w 2023 r. kampania składania wniosków przebiega po raz pierwszy wg nowych zasad, wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, organizacje rolnicze zgłaszają potrzebę wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych. (..) Dzięki takim rozwiązaniom rolnicy będą mieli więcej czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami i podjęcie decyzji o zasiewach.

Jak przekazał resort rolnictwa, 12 maja 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2023 r.

Rolnicy wnioskowali o wydłużenie naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie 2023

17 kwietnia Krajowa Rada Izb Rolniczych, razem z organizacjami branżowymi, wystosowała pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o podjęcie jak najszybciej decyzji w sprawie maksymalnego wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w kampanii 2023. Nowym terminem miałby być 30 czerwca.

Zdaniem samorządu rolniczego i szeregu organizacji taka decyzja pozwoli na zapoznanie się rolnikom z nowymi wnioskami o dopłaty bezpośrednie oraz ich odpowiednie przygotowanie.

Ma to znaczenie, zwłaszcza gdy wykonawcze akty prawne związane z realizacją KPS wchodzą w życie już w czasie trwania kampanii składania wniosków, a część z nich do dnia dzisiejszego nie jest przyjęta i wdrożona. Należy także nadmienić, że wprowadzenie ekoschematów wymaga od rolników, chcących realizować te działania, przygotowania np. planu dobrostanu, na co również potrzeba czasu, a także udziału doradcy.

Wnioskowanie o ekochematy jest tak ważne, ponieważ bez nich wysokość płatności dla gospodarstwa, według wyliczeń WIR, wyniesie ok. 70 proc. dotychczasowej dopłaty.

Jakie dopłaty bezpośrednie można dostać w 2023 roku?

Płatności bezpośrednie będą kontynuowane z pewnymi zmianami w zakresie warunków kwalifikowalności. Wśród instrumentów wsparcia bezpośredniego znajdą się:

 • Płatność podstawowa. Podstawowe wsparcie dochodów do celów zrównoważoności. Płatność zastąpi dotychczasową Jednolitą Płatność Obszarową (JPO).
 • Płatność redystrybucyjna, czyli uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów do celów zrównoważoności. Płatność będzie przyznawana od 1 do 30 ha w gospodarstwach posiadających maksymalnie 300 ha.
 • Płatność dla młodych rolników.
 • Płatności w ramach wsparcia dochodów związanego z produkcją (płatności związane).

Do tego będzie możliwe wsparcie dochodów związane z produkcją w tych samych 13 sektorach, co do tej pory:

 • młode bydło;
 • krowy;
 • owce;
 • kozy;
 • rośliny strączkowe na nasiona (bobik, groch siewny, w tym peluszka, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, soja zwyczajna pod warunkiem, że dokonano zbioru ziarna; rośliny pastewne);
 • rośliny pastewne: esparceta siewna, koniczyna czerwona, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, komonica zwyczajna, lędźwian, lucerna siewna, lucerna mieszańcowa, lucerna chmielowa, nostrzyk biały, seradela uprawna, wyka kosmata, wyka siewna, uprawianych również w formie mieszanek i mieszanek z roślinami strączkowymi na ziarno, z tym że uprawa zgłoszona do wsparcia nie może zostać przeznaczona na zielony nawóz. Płatnością może być objęte nie więcej niż 75 ha upraw roślin pastewnych w gospodarstwie;
 • chmiel;
 • buraki cukrowe;
 • ziemniaki skrobiowe;
 • pomidory;
 • truskawki;
 • len;
 • konopie włókniste.

W formularzu wniosku pojawią się jeszcze, jako absolutna nowość – ekoschematy – nowe płatności w ramach płatności bezpośrednich.

Na liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się jeszcze przejściowe wsparcie krajowe: Uzupełniająca Płatność Podstawowa (UPP) przyznawana na takich samych zasadach jak w 2022 r. oraz płatność niezwiązana do tytoniu.

W tym samym czasie 15 marca – 15 maja można wnioskować o płatności z PROW:

 • Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych – premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa,
 • Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne,
 • Rolnictwo ekologiczne,
 • Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW),
 • Zarządzanie zasobami wodnymi.

Dlaczego rolnikom przyznawane są płatności bezpośrednie?

Jak zapisano w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, celem jest wspieranie godziwych dochodów gospodarstw i odporności sektora rolnictwa w całej Unii. To z kolei ma przyczyniać się do zwiększenia długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego oraz różnorodności w rolnictwie, a także zapewnienia zrównoważoności ekonomicznej produkcji rolnej w Unii.

Płatności mają otrzymywać rolnicy aktywni zawodowo. Aby wnioskować o dopłaty i potem je otrzymać, trzeba spełnić minimalne wymagania.

O szczegółowych warunkach przyznania płatności w 2023 roku mówi projekt rozporządzenia, który trafił 28 lutego 2023 do opiniowania. Przeczytaj projekt rozporządzania w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do kiedy można zmieniać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023? Kończy się wysłużony czas, teraz już tylko z potrąceniami - Strefa Agro

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto