Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warzywa prosto od rolnika. Ile kosztują i gdzie szukać? Ziemniaki, marchew, pomidory czy kapustę można kupić w okolicy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Klient kupuje produkty w cenach producenta, bez marży. Nie musi ograniczać się do swojego województwa, jeśli obie strony porozumieją się w kwestii dostawy.
Klient kupuje produkty w cenach producenta, bez marży. Nie musi ograniczać się do swojego województwa, jeśli obie strony porozumieją się w kwestii dostawy. unsplash.com/Markus Spiske
Wielu rolników jest gotowych sprzedać swoje produkty bezpośrednio klientom, a ci chętnie kupowaliby bez pośredników. Czasem trudno obu stronom skontaktować się ze sobą. Dlatego ponad 3 lata temu powstał Polski e-bazarek. Zapraszamy na cykl poradników, jak kupować prosto od rolnika. Tym razem sprawdzamy, ile kosztują warzywa bezpośrednio z gospodarstwa.

Spis treści

Być może słyszeliście o skracaniu łańcucha dostaw i sprzedaży bezpośredniej. Podpowiadamy, jak może ona wyglądać w praktyce, jak znaleźć rolnika i zrobić u niego zakupy.

Jak znaleźć rolnika i kupować prosto z gospodarstwa?

Do bieżącego spożycia czy na większy zapas albo dla siebie, mamy, kuzyna i sąsiadki. Warto kupić warzywa, które nie przebyły długiego transportu, nie przeszły przez ręce pośredników. Będzie z korzyścią dla środowiska i portfela – obu stron.

Jest więcej argumentów za takim kupowaniem – produkty pozyskamy świeże, czasem kopane lub zbierane prosto z pola na zamówienie, a do tego często będzie taniej i jeszcze ze sprawdzonego źródła, na lata. Po marchew i pomidory będziemy jeździć, jak do znajomych.

Część rolników przyjeżdża na targowiska, jednak są tam nie tylko oni. Działają też takie inicjatywy jak jarmarki, np. przed świętami czy regularne, typu kiermasz Lokalny Rolnik, w każdą środę od 9:00 przed gmachem ministerstwa rolnictwa w Warszawie.

Część producentów produktów rolnych umawia się na przywóz do domu lub w ustalony punkt miasta. Działają indywidualnie albo w grupach. Tworzą sklepy internetowe albo ogłaszają aktualnie dostępne produkty na profilu gospodarstwa w mediach społecznościowych.

Jak zyskać kontakt do rolnika w swojej okolicy? Można szukać na portalach ogłoszeniowych albo na Polskim e-bazarku. Są też regionalne inicjatywy, jak Wiejska e-skrzynka w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak działa Polski e-bazarek? Ogłoszenia tylko do bezpośrednich producentów

Polski e-bazarek funkcjonuje od 2020 roku. Pomaga w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów przez rolników i producentów żywności z konsumentami. Rolnik może bezpłatnie zarejestrować swoje ogłoszenie, zyskać darmową promocję i łatwiej sprzedać swój towar.

Polski e-bazarek stawowi rozwinięcie inicjatywy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Strona z ogłoszeniami rolników istnieje dzięki współpracy wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu.

Po przejściu na stronę polskiebazarek.pl wybieramy interesujące nas województwo (do wyboru na mapie) albo bezpośrednio np. na www.wielkopolskiebazarek.pl. Od góry pokazują się nowe produkty, poniżej kafle kategorii, na które podzielono produkty, czyli m.in.:

  • warzywa i owoce,
  • napoje i syropy,
  • oleje i oliwy,
  • miód i produkty pszczele,
  • przetwory owocowo-warzywne,
  • nabiał i jaja,
  • potrawy KGW,
  • mięso i wędliny,
  • pieczywo i produkty zbożowe.

Po wybraniu kategorii można zawęzić kryteria wyszukiwania, np. go konkretnego powiatu, gminy. Zaznaczyć produkty ekologiczne, z certyfikatem, tylko te z wysyłką albo dowozem do klienta.

Ile kosztują ziemniaki, kapusta i marchew prosto od rolnika?

Zaglądamy do przykładowych ogłoszeń. Przy każdym zaznaczone są możliwe opcje dostawy/odbioru, wskazany adres gospodarstwa, kontakt. Nie wszędzie podane są ceny. Stawki bywają sezonowe i uzależnione od ilości, którą chcemy kupić.

Kilka przykładów z ogłoszeń dostępnych na e-bazarku 15 września 2023:

  • ziemniaki młode odmiana Denar, pakowane w worki 15 kg, 22 zł
  • pietruszka, odmiana Arrat 2,50 zł/kg
  • kalafior 3-5 zł/szt.
  • marchew 2,50 zł/kg
  • ogórki gruntowe 4 zł/kg
  • fasolka szparagowa 15 zł/kg
  • ziemniaki odmiany Michalina, pakowane w worki 15 kg, 1,20 zł/kg
  • cebula obierana 1,60 zł/kg

Wystarczy zadzwonić i umówić się w sprawie odbioru produktów. Smacznych zakupów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warzywa prosto od rolnika. Ile kosztują i gdzie szukać? Ziemniaki, marchew, pomidory czy kapustę można kupić w okolicy - Strefa Agro

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto