Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazała się książka "Dla Niepodległej" o Wyklętych, w środku wiersze kwidzyńskiej poetki

Redakcja
fot. materiał prasowy
Wiersze kwidzynianki Barbary Lipińskiej-Postawy znalazł się w książce "Dla Niepodległej. Żołnierze Wykleci 1944-1963", która ukazała się właśnie nakładem Społecznego Komitetu Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu.

W książce znalazły się biogramy kilkudziesięciu Żołnierzy Niezłomnych, m.in. kapitana Remisza, Bartka Flame, mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszka” , rotmistrza Witolda Pileckiego, czy Wyklętych walczących do końca lat pięćdziesiątych, za Bugiem, na Kresach Utraconych ppor. Anatola Radziwonika ps. Olech czy kapitana „Ragnera” oraz ostatnich Wyklętych Józefa Franczaka „Lalka” i Andrzeja Kiszki „Dęba”. Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka przedstawia biografie oprawców żołnierzy wyklętych, sędziów, prokuratorów, śledczych.

W książce znajdziemy również wiersze Leszka Długosza, listy Łukasza Cieplińskiego „Pługa” oraz trzy wiersze mieszkanki Kwidzyna Barbary Lipińskiej-Postawy zatytułowane „ Łączka”, „Niezłomni” oraz niezwykle wzruszający wiersz o Danucie Siedzikównie „Ince” pt. „Inka-pisane tej nocy”. Co ciekawe, ten ostatni wiersz znalazł się jako piosenka w repertuarze Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego na płycie „Podziemna armia powraca”.

- W nocy, w przeddzień Dnia Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2012 roku) nie mogłam spać i zaczęłam czytać o Danusi Siedzikównie „Ince”. Myślałam o jej bohaterstwie, o jej patriotyzmie - tak o motywach powstania wiersza mówi kwidzyńska poetka. - Przeglądałam dostępne w Internecie jej zdjęcia. Z fotografii patrzyła na mnie niemal dziecięca buzia. I to dziecko zamknęli, znęcali się nad nim, osądzili i rozstrzelali! I nic. Świat potoczył się dalej. Oprawcy dobrze się mieli. Słowa wiersza przyszły do mnie same i jeszcze tej nocy umieściłam je na swym blogu.

Książkę można nabyć w tymczasowej siedzibie Stowarzyszenia Kresowiaków ul. Warszawska 20 (Biuro Impet) tzw. akwarium. "Dla Niepodległej" można również bezpłatnie pobrać TUTAJ

- Zachęcamy do lektury i podzielenia się tą publikacją z jak najszerszym kręgiem odbiorców poprzez rozesłanie wersji elektronicznej do organizacji, instytucji i znajomych, umieszczenie na stronach internetowych, bądź – jeśli znajdą się na to fundusze – poprzez jej wydrukowanie. Zadbajmy wspólnie o to, aby wiedza o dziejach Żołnierzy Wyklętych trafiła „pod strzechy”, do szkolnych, miejskich i osobistych bibliotek! - napisali autorzy książki. - Prace związane z książką były prowadzone społecznie. Przekazujemy ją nieodpłatnie jako pomoc edukacyjną w przywracaniu Niezłomnych do społecznej świadomości. Wyrażamy zgodę na jej rozpowszechnianie w dowolnym nakładzie podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i później, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Ostatnią stronę książki (128) pozostawiamy pustą. Przeznaczamy ją dla Państwa, np. dla umieszczenia uhonorowania sponsorów wydania lub nazwy drukarni, natomiast nie wyrażamy zgody na ingerencję w tekst (s. 1-127) i w formę okładki.

Materiały i wskazówki drukarskie można pobrać z dysku OneDrive (TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto