Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatralia 2017. Premiera nowego spektaklu grupy Korektor z Zakładu Karnego w Kwidzynie

Redakcja
fot. Zakład Karny w Kwidzynie
Grupa Korektor złożona z więźniów kwidzyńskiego zakładu karnego, podczas XXVII Teatraliów zaprezentowała swój najnowszy spektakl zatytułowany „Raj”.

W tym roku osadzeni pracowali pod okiem Jerzego Majdy, autora książki pt. „Wieści kwidzyńskie” oraz założyciela Grupy Teatralnej Jerzego Majdy. Próby do spektaklu trwały pół roku. W tym czasie osadzeni zapoznali się m.in. z zasadami emisji głosu i ruchu scenicznego. Reżyser skupił się na tworzeniu charakterów postaci, bo najtrudniejsze dla więźniów okazało się wyrażanie emocji.

- Po pół roku pracy z grupą Korektor muszę szczerze i obiektywnie, z radością w sercu stwierdzić, że jestem pod wrażeniem, co ta trójka młodych ludzi dokonała. Kiedy rozpoczynałem z nimi pracę, stanąłem na przeciwko trzech osób, które nigdy wcześniej nie miały nic wspólnego z teatrem. Nie miały pojęcia o warsztacie aktorskim, nie wiedzieli nic na temat interpretacji tekstu, intonacji głosu, ruchu scenicznego. Byłem pod głębokim wrażeniem, w jaki sposób oni chłonęli tę wiedzę - mówi Jerzy Majda. - Od 14 lat prowadzę warsztaty teatralne, a po raz pierwszy spotkałem się z ekipą, która tak bardzo chciała się czegoś nauczyć. Oni nie chcieli zawieść widzów oraz rodzin, o których wiedzieli, że będą na spektaklu. Ich misją było to, aby zagrać dla swoich bliskich, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Żeby wszyscy wiedzieli, że to, że znaleźli się w takim miejscu nie znaczy, że są ludźmi do szpiku kości złymi. Teatr jest taką dziedziną sztuki, która wyzwala w ludziach głębokie pokłady dobra - podsumowuje Majda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zakład Karny w Kwidzynie. Mikołajkowa trasa funkcjonariuszy i osadzonych [ZDJĘCIA]

Jak podkreśla rzeczniczka kwidzyńskiego ZK, angażowanie się osadzonych w kulturę i sztukę, to jedna ze skutecznych form resocjalizacji.

- Jest to jedna z form aktywnego spędzania czasu wolnego przez osadzonych, która mobilizuje do pracy, a także umożliwia rozwijanie twórczości artystycznej. Kultura jest idealnym środkiem do tego, aby móc coś o sobie opowiedzieć. Kultura jest idealnym środkiem do tego, aby móc coś o sobie opowiedzieć. Jest takie powiedzenie, że kultura bez człowieka może istnieć, ale człowiek bez kultury na pewno nie. Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Kwidzynie działają tak, aby obcowanie osadzonych z kulturą, w jak największym zakresie pomogło im dokonać zmian w swoim życiu oraz postępowaniu - mówi kpt. Anna Orzechowska-Winnicka z Zakładu Karnego w Kwidzynie.

- Granie w teatrze daje mi dużo przyjemności. Adrenalina, która towarzyszy przedstawieniu jest czymś niesamowitym. Fantastycznie jest przeżyć ten stres przed samym spektaklem, widząc wchodzącą na salę widownię - mówi jeden z członków grupy Korektor.

Jerzy Stuhr reżyseruje ,,Szewców". Jeden z najsłynniejszych dramatów Witkacego na scenie Teatru Nowego

Obserwuj nas na Twitterze!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto