Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z powiatu kwidzyńskiego po raz kolejny wyróżnieni w konkursie KRUS "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Opowiedzieli o swojej pracy

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Rolnicy z naszego powiatu wyróżnieni w konkursie KRUS.
Rolnicy z naszego powiatu wyróżnieni w konkursie KRUS. Beata Szczotka-Kondel
Gospodarstwo rolne wymaga ciężkiej pracy, poświęcenia, ale i bezpieczeństwa. Właśnie dzięki zachowaniu zasad bezpieczeństwa rolnicy z powiatu kwidzyńskiego zostali wyróżnieni w konkursie KRUS.

"Bezpieczne Gospodarstwo Rolne"

Państwo Maria i Leszek Świderscy swoją przygodę z gospodarstwem rolnym zaczęli w 1982 roku. Kupili wówczas w Pastwie (gmina Kwidzyn) gospodarstwo liczące 12 hektarów. Areał z roku na rok się powiększał i obecnie liczy 450 hektarów. Państwo Świderscy wspólnie z synem prowadzą produkcję roślinną. Uprawiają pszenicę, rzepak, kukurydzę, groszek oraz buraka cukrowego.

Pierwszy raz zdecydowali się na udział w konkursie "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" w roku 2004. Zajęli wówczas pierwsze miejsce w etapie wojewódzkim, wtedy zdecydowali, że wezmą udział raz jeszcze, ponieważ pracując na gospodarstwie trzeba przede wszystkim zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i najbliższych.
Do roku 2009 ulepszali swoje gospodarstwo, co zostało docenione pierwszym miejscem w VII Ogólnokrajowym Konkursie BGR. Dobre praktyki bezpieczeństwa są z nimi do dziś.

Pan Leszek wraz z synem dbają o ład i porządek w obejściu gospodarstwa, halach oraz warsztacie. Pilnują, by wszystkie maszyny miały osłony i były odpowiednio zabezpieczone, szczególną uwagę zwracają na magazyn, w którym znajdują się środki ochrony roślin, jest on zawsze zamknięty na klucz i szczególnie chroniony przed dostępem dzieci, jak również osób odwiedzających ich gospodarstwo. Przez te 14 lat powiększył się nie tylko obszar gospodarstwa, ale również wyposażenie, na którym pracują w polach. Nowe traktory, kombajny (zbożowy i do kukurydzy), przyczepy, siewnik, rozsiewacz nawozów oraz inne niezbędne w gospodarstwie sprzęty.

Pan Leszek w ubiegłym roku przeszedł już na emeryturę, ale cały czas jest bardzo aktywnym rolnikiem i nigdy nie zwalnia tempa. Pomaga synowi w pracach na roli. Jest już dumnym dziadkiem i teraz próbuje zarazić wnuka pasją do pracy w gospodarstwie. W wolnych chwilach udoskonala i przerabia swoje maszyny – nie tylko te stare. Natomiast p. Maria wraz z synową Bożeną dbają o gospodarstwo domowe. Pilnują wszelkich faktur, rozliczeń z dostawcami, dotacji z projektów unijnych na zakup nowych maszyn oraz całej dokumentacji.

Zdaniem laureatów o bezpieczeństwie osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym decyduje kilka istotnych elementów. Przede wszystkim właściwe zorganizowanie części mieszkalnej oddzielonej od produkcyjnej, porządek, właściwe oznakowanie, wydzielone ciągi komunikacyjne. U państwa Świderskich nigdy nie zdarzył się wypadek przy pracy rolniczej. Jak powiedział nam p. Leszek, rolnik to zawód wymagający, praca w gospodarstwie, to praca na wielu stanowiskach, a zapewnienie bezpieczeństwa to priorytet, tak było od zawsze i zostaje dla pokoleń.

Warto dodać, że w tegorocznej jubileuszowej XX edycji Ogólnokrajowego Konkursu na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne z powiatu kwidzyńskiego udział wzięły trzy gospodarstwa rolne: Ilony Mróz z Nebrowa Wielkiego, Krzysztofa Bakierskiego z Nowej Wsi Kwidzyńskiej oraz gospodarstwo rolne Artura Przechadzkiego z Julianowa, kolonia Gąski w gminie Prabuty.

Gospodarstwo rolne Artura Przechadzkiego po raz kolejny zostało wyróżnione na etapie wojewódzkim. Artur prowadzi gospodarstwo rolne od 2011 roku. Początkowo wspólnie z ojcem, a po śmierci seniora w 2019 roku, wraz z małżonką Angeliką. Na powierzchni prawie 350 ha dominują zboża, ziemniaki jadalne, ziemniaki sadzeniaki. Ostatnio gospodarstwo powiększyło się o sad. Pan Artur zapytany o powody, dla których kolejny raz bierze udział w konkursie opowiedział, jak kiedyś wiele lat temu w konkursie brał udział jego tata.

- Pamiętam zamieszanie przed przyjazdem komisji, ponieważ trzeba było jeszcze coś poprawić, posprzątać. Te poprawki zostały do dzisiaj. Oklejone progi, stropy, na żółto odznaczone różne elementy przy maszynach. Gdy ostatnio przyjechała komisja, to każda z osób coś zauważyła, podpowiedziała jak można usprawnić pracę oraz zwiększyć bezpieczeństwo pracy. A to właśnie bezpieczeństwo mojej rodziny i pracowników jest tutaj najważniejsze. Na szczęście w moim gospodarstwie nie było żadnego wypadku - wyjaśnił wyróżniony gospodarz.

Przypomnijmy, że w czerwcu na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu odbyły się XXIX Żuławskie Targi Rolne, podczas których podsumowano etap regionalny konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2023” obejmujący teren działalności Placówki Terenowej KRUS w Sztumie oraz etap wojewódzki konkursu.

- Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu, i zachęcamy rolników do wzięcia udziału w tym prestiżowym konkursie. Wypadkowi można ulec w każdej chwili, jednak rolnik musi być świadomy zagrożeń i przeciwdziałać im, na tyle na ile jest w stanie – dodała Inspektor prewencji Beata Szczotka-Kondel.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto