Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przewodnicy z Kwidzyna w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego w Golubiu-Dobrzyniu. Rywalizacja na słowa ma 50 lat!

Anna Szade
Anna Szade
Adam Nosko z Kwidzyńskiego Centrum Kultury zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Przewodników w Golubiu-Dobrzyniu.
Adam Nosko z Kwidzyńskiego Centrum Kultury zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Przewodników w Golubiu-Dobrzyniu. Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu
Po raz 50. odbył się Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników w Golubiu-Dobrzyniu. Kwidzyn może pękać z dumy, bo w pierwszej trójce znalazło się dwóch przewodników z Kwidzyńskiego Centrum Kultury.

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. To już 50 edycja

To było prawdziwe święto przewodników z całej Polski, którzy przyjechali na weekend do Zamku Golubskiego. To w jego zabytkowych murach odbywa się Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników, organizowany przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo ta walka na słowa odbyła się po raz 50.

Historia rozpoczęła się w listopadzie 1971 r. Wówczas z inicjatywy Zygmunta Kwiatkowskiego, prezesa Oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu i jednocześnie dyrektora Zamku Golubskiego, odbył się I Krajowy Konkurs Krasomówczy Przewodników PTTK.
Inicjator zmarł 29 sierpnia 2005 r., ale przetrwał jego pomysł, by jak najpiękniej opowiedzieć o swojej ojczyźnie, wykorzystując wiedzę krajoznawczą.

Konkurs ten służy szeroko rozumianej kulturze słowa, zwracając uwagę na potrzebę pielęgnacji języka polskiego, przyczyniając się też do popularyzacji sztuki retoryki. Konkurs, którego wieloletnią ideą jest krzewienie kultury języka polskiego, jest również doskonałą okazją do popularyzacji szerokiej, różnorodnej wiedzy związanej z historią, a także współczesnością wyjątkowych miejsc, ich specyficznego charakteru oraz ciekawych postaci, a przy tym stanowi wielką atrakcję dla obserwatorów dzięki znakomitym popisom oratorskim uczestników - podkreśla Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego, gospodarz Zamku Golubskiego, który jest organizatorem konkursów krasomówczych.

Najlepsi krasomówcy w kraju. W piątce czworo przewodników z Pomorza

Uczestnicy podczas przesłuchań konkursowych mają 10 minut na swoją prezentację. W finałowym etapie trzeba zmieścić się ze swoją opowieścią w 15 minutach.

Oto zwycięzcy jubileuszowego 50 Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Przewodników na Zamku Golubskim:

  1. Maciej Badowicz z Koła Przewodników PTTK im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku,
  2. Adam Nosko z Kwidzyńskiego Centrum Kultury,
  3. Filip Bednarek z Kwidzyńskiego Centrum Kultury,
  4. Agnieszka Nowakowska z Koła Przewodników PTTK im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku,
  5. Barbara Ostaszewska z Oddziału PTTK w Augustowie.

Wielkie brawa dla Adama Nosko i Filipa Bednarka. Przewodnicy Kwidzyńskiego Centrum Kultury w czołowej trójce Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Pękamy z dumy. Gratulacje – czytamy na profilu Kwidzyńskiego Centrum Kultury w mediach społecznościowych.

Nagroda publiczności powędrowała do Janusza Surmacewicza z Oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu. Natomiast w konkursie „o pietruszkę”, w którym rywalizują laureaci poprzednich edycji, nagrodę zdobyli ex aequo Andrzej Konarski z Koła Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK i Andrzej Długosz z Koła Przewodników PTTK im. Józefa Błachnio w Grudziądzu.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto