MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najdłuższe jezioro w Polsce o niepowtarzalnych walorach

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Jeziorak, niegdyś mniej atrakcyjny jak Wielkie Jeziora Mazurskie, z roku na rok zyskuje na popularności. Czy nadal oferuje walory ukierunkowane na miłośników Mazur kameralnych? I tak i nie. Mariny w Iławie powstają jak na drożdżach, mnóstwo jachtów do czarteru, bogata oferta hotelowa i restauracyjna. Jednak rozległość jeziora, wielość zatok, zatoczek i wysp daje jeszcze żeglarzom szanse na znalezienie zacisznej przystani.

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce, położone na Pojezierzu Iławskim w województwie warmińsko-mazurskim. Jego długość wynosi 27, 45 km, jest akwenem rynnowym, ze zróżnicowaną linią brzegową. Dzięki połączeniu z Kanałem Elbląskim, jezioro jest spięte w system innych jezior pojezierza. Do Kragi, wschodniej odnogi Jezioraka można dopłynąć kanałem, zarówno z Ostródy, jak z Elbląga. Ma, zatem połączenie z Bałtykiem.

Jeziorak
Wojciech Gawor

Siemiany

Największe wrażenie robi główny basen, nad którym góruje zawsze pełna turystów i wodniaków, wieś Siemiany. Raj dla żeglarzy szukających ekstremalnych doznań. Tu fala ma się gdzie pobudować i stawia poważne wymagania żeglugowe. Siemiany położone na stromym klifie, z którego mamy rozległą panoramę jeziora z jego malowniczymi wyspami, przez cały sezon tętnią portowym życiem. Platforma widokowa pozwala na jeszcze szerszy ogląd tej niezwykłej okolicy. Jeżeli znudzi Nas tawerniane życie, możemy wybrać się na spacer, by znaleźć skryte w lesie Jeziorko Srebrne. Unikalne, dzięki specyficznemu składowi wody, nieomal martwe i krystalicznie czyste. Obecnie chronione i niestety kąpiel nie wchodzi rachubę.

Wyspy

Większość wysp Jezioraka ma szczególny charakter rozległych łąk otoczonych przybrzeżnym wianuszkiem drzew, kiedyś wypasano tam bydło i owce. Wśród 16 wysp zwraca uwagę Bukowiec, jest połączony groblą z wsią Wieprz. Najpopularniejsze to Lipowiec naprzeciw Siemian, Łąkowa i Gierczaki, bliźniacze wysepki, rozdzielone przesmykiem, który można przejść nie zamaczając się nadmiernie, a dno jest przyjazne i piaszczyste. Wzrost popularności tych bajecznych miejsc, wymusił na samorządzie, wyposażenie wysp w toalety, pojemniki na śmieci i pomosty do cumowania.

Jeziorak
Wojciech Gawor

Iława

Tuż pod Iławą, leżącą na krańcu długiej odnogi Jezioraka znajdziemy Wielką Żuławę, Na tej wyspie kręcono sceny do filmu „Gniazdo” w reżyserii Jana Rybkowskiego, opowiadającego o Mieszku I i pierwszych latach państwa polskiego. Nie bez powodu, wyspa była we wczesnym średniowieczu osadą obronną.

Sama Iława, mimo, że położona na dalekim skraju Jezioraka, pełni rolę tętniącego życiem ośrodka turystycznego. Powszechnie znana z festiwalu „Złota Tarka”, zapewnia atrakcje kulturalne, bazę turystyczną, rejsy statkiem i możliwość wypożyczenia wszelakiego sprzętu pływającego. Z Iławy możemy podjechać do Szymbarka, by zobaczyć imponujący zamek, pochodzący z XIV wieku, oraz niegdyś najświetniejszy w Prusach pałac w Kamieńcu, zrujnowany niestety, w którym Bonaparte podejmował Panią Walewską.

Ale wróćmy do centralnej części Jezioraka. Nie tylko Siemiany, kierując się na północ, dotrzemy do Jeziora Płaskie, o odmiennym, polodowcowym charakterze. W Jerzwałdzie, przez lata żył i pisał Zbigniew Nienacki, z którego historii o Panu Samochodziku znamy Jeziorak. Dom pisarza nadal stoi, a skandaliczna legenda Skiroławek jest nadal żywa.

Kanał Dobrzycki
Wojciech Gawor
Zalewo
Wojciech Gawor

Kanał Dobrzycki

Jeżeli ominiemy Jezioro Płaskie i podążymy nadal w górę mapy, dotrzemy do wsi Dobrzyki. I tu znajdziemy coś wyjątkowego. Kanał Dobrzycki, najstarszy w Polsce, przekopany w latach 1331–1334, najprawdopodobniej przez pruskich jeńców. Miał na celu połączenie Jeziora Ewingi i Zalewa z siecią wodną Jezioraka. Zalewo miało swoje okresy świetności, jednak walec bolszewickiego barbarzyństwa dotkliwie i skutecznie okaleczył to miasteczko.

Najdłuższe polskie jezioro zasługuje na uwagę turystów, nie ze względu na ów imponujący rekord, lecz na swój potencjał przyrodniczy i atrakcyjność wszelakich doznań, jakie oferuje. Rozlegle lasy, jeziora pełne urokliwych zakamarków, rybki, grzybki oraz ciekawa historia i solidna baza noclegowo-gastronomiczna, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jeziorak
Wojciech Gawor
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najdłuższe jezioro w Polsce o niepowtarzalnych walorach - Iława Nasze Miasto

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto