Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe w Kwidzynie. "Struna światła", czyli o witrażach słów kilka

Redakcja
fot. Muzeum Zamkowe w Kwidzynie/materiał prasowy
Na wieczór "Struna światła" poświęcony sztuce witrażu na kanwie twórczości Władysława i Wojciecha Koziołów zaprasza Muzeum Zamkowe w Kwidzynie.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 16 listopada o godz. 17, w muzeum. Poprowadzi je Ewa Witkowicz-Pałka, historyk sztuki, kustosz w Muzeum Zamkowym w Malborku. Opiekuje się kolekcjami malarstwa witraży i tkanin artystycznych. Jest autorką prezentowanej obecnie w muzeum w Kwidzynie wystawy witraży i malarstwa Władysława i Wojciecha Koziołów.

ZOBACZ TEŻ: Muzeum Zamkowe w Kwidzynie. Pierwsze spotkanie z cyklu "Skarby Muzeum" za nami [ZDJĘCIA]
Wśród uczestników rozlosowane zostaną wydawnictwa muzealne, m.in. katalog Władysława i Wojciecha Koziołów, przygotowany przez Ewę Witkowicz-Pałkę.

Władysław Kozioł - wybitny toruński witrażysta i malarz, ur. 11 kwietnia 1929 r. w Szczucinie pod Tarnowem. Po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych UMK (1956 r.) podjął pracę konserwatora w toruńskiej pracowni witrażownictwa kierowanej przez Edwarda Kwiatkowskiego. Od późnych lat 60. ubiegłego wieku eksperymentował ze szkłem. Efektem było opracowanie technologii uzyskiwania fakturowego szkła, zwanego później „malborskim”, o rozbudowanej strukturze wewnętrznej w postaci okazałych, nieregularnych pęcherzy załamujących i filtrujących światło. Wynalazek uzyskał świadectwo patentowe (1983 r.) a szkła „z pęcherzami” znalazły szerokie zastosowanie w oknach licznych obiektów zabytkowych (m.in. Zamek w Malborku, Kościół św. Brygidy w Gdańsku, Muzeum Architektury we Wrocławiu). W okresie ponad pięćdziesięcioletniej działalności twórczej Władysław Kozioł zrealizował oszklenia dla z górą stu obiektów sakralnych i świeckich w Polsce (Wrocław, Warszawa, Łódź, Toruń, Ciechocinek, Inowrocław, Gdańsk, Elbląg, Malbork) a także poza jej granicami (Moskwa, Berlin, Ryga, Koszyce, Tallin).

Arkana sztuki malarskiej zgłębiał pod okiem wybitnych toruńskich artystów Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego. Jego bogate tematycznie malarstwo (portrety, akty, sceny rodzajowe, pejzaże) oscyluje pomiędzy figuracją o znamionach ekspresjonizmu a abstrakcją organiczną.

Charakterystyczną cechą twórczości Kozioła jest ścisła symbioza i wzajemne przenikanie się obu uprawianych dziedzin. Jego witraże – intensywnie, fakturowo, malarsko opracowane – zdradzają niepospolity temperament malarza; obrazy zaś, poprzez zastosowanie mocnego konturu, przywołują zjawisko witrażu. Ostatnio artysta szczególnie chętnie sięga po gwasz i temperę oraz specjalnie preparowany, gnieciony papier a efektem są abstrakcyjne kompozycje przypominające technikę batiku.

W 2009 r. toruński artysta został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wojciech Kozioł – artysta malarz i witrażysta, konserwator dzieł sztuki, ur. 2 lutego 1958 r. w Toruniu. Studiował Konserwację Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK (dyplom 1986 r.). Wraz z ojcem Władysławem od 1992 r. prowadzi Artystyczną Pracownię Autorską zajmującą się produkcją i konserwacją witraży.

Jest twórcą szeregu realizacji witrażowych w obiektach sakralnych i świeckich – zarówno użyteczności publicznej (Pałac Ślubów w Gorzowie Wlkp., siedziba Centrum Astronomicznego PAN w Toruniu, dormitoria konwentu na Zamku Wysokim w Malborku), jak i prywatnych rezydencji (wille w Konstancinie i Lublinie). Spośród jego licznych prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych należy wymienić: konserwację heraldycznych kwater z Dworu Artusa w Toruniu, witraży z dwóch okien katedry we Fromborku, pozostałości XIX-wiecznych oszkleń witrażowych Wielkiego Refektarza w Malborku, pięciu witrażowych okien kościoła św. Bartłomieja w Miłomłynie oraz rekonstrukcję witraży z Kalwarii w Wielu.

Od lat z powodzeniem eksperymentuje z fusingiem, łącząc go z elementami tradycyjnego witrażu.

Drugą pasją Wojciecha Kozioła jest malarstwo. Zdecydowanie preferuje abstrakcję, definiując proces twórczy jako przechodzenie przez etapy: absorpcji – kreacji – projekcji – ekspresji. Jego abstrakcyjne pejzaże, budowane w oparciu o harmonię barw, bliskie są estetyce malarstwa materii lat 50. ubiegłego wieku. Prace swe prezentuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami.

Od 1987 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego.

Polub nas na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto