Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Od soboty, 17 października, powiat kwidzyński w czerwonej strefie

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
W czwartek, 15 października 2020 roku, rząd ogłosił zmiany w walce z pandemią koronawirusa. Od soboty (17 października) w czerwonej strefie znajdą się 152 powiaty, w tym powiat kwidzyński. Co to oznacza?

Czerwona strefa obejmuje powiaty, w których liczba nowych zakażeń koronawirusem jest najwyższa. W powiecie kwidzyńskim od początku pandemii mieliśmy 222 osoby zakażone, a z dnia na dzień ta liczba rośnie. Trzeba dodać, że w strefie czerwonej obowiązują najbardziej restrykcyjne zasady bezpieczeństwa.

Co się zmieni?

  • Działalność gastronomiczna będzie możliwa w godzinach od 6.00 do 21.00, później możliwe tylko wydawanie posiłków na wynos. W lokalach gastronomicznych na terenie czerwonej strefy musi przypadać przynajmniej 4 m2 na osobę

  • Zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela

  • Maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych w kościołach

  • Zgromadzenia publiczne do 10 osób

  • W transporcie publicznym nie może być zajętych więcej, niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc

  • W placówkach handlowych może przebywać do 5 osób na jedną kasę

  • Szkoły średnie i wyższe przechodzą na tryb zdalny

  • Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki są obowiązkowe na ulicy, chodniku, na parkingach itd.

  • Salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu i piercingu – w salonie może przebywać tylko jeden klient

  • Zawieszona zostaje działalność basenów, aquparków i siłowni

  • Wydarzenie sportowe bez udziału publiczności

  • Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w strefie czerwonej, ale musi być spełnione kilka warunków. Pierwszym jest oczywiście zasłanianie ust i nosa. W przypadku wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, klubach muzycznych, salach widowiskowo-sportowych, w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, widzowie mogą siedzieć tylko na co czwartym miejscu, między nimi musi być zachowany odstęp 1,5 m, a zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Aby zachować bezpieczeństwo, pamiętajmy o obowiązku noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.

Nie zapominajmy również, że maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m. in.: w autobusie, tramwaju i pociągu; w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień; w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie; w kinie i teatrze; u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu; w kościele i szkole, na uczelni; w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Warto jednak dodać, że z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także te, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto