Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hala Gąsienicowa w sierpniu jest wyjątkowo piękna. Zdjęcia internautów ukazują morze kwiatów. Jak dostać się na Halę Gąsienicową?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
W Tatrach nie brak malowniczych szlaków, wiodących wśród pięknych okolic, u stóp wzniosłych szczytów i przez urokliwe doliny. Hala Gąsienicowa to jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach, a w sierpniu staje się wyjątkowo widowiskowa za sprawą kwitnącej wierzbówki. Internauci dzielą się zdjęciami Hali Gąsienicowej pokrytej kwiatami, a my podpowiadamy, jak dostać się do tego niezwykłego miejsca, jakie atrakcje czekają turystów i jakimi szlakami z Hali warto wyruszyć na zwiedzanie Tatr.

Spis treści

Hala Gąsienicowa – jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach

Widok na Halę Gąsienicową
Hala Gąsienicowa to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Internauci dzielą się zdjęciami Hali na początku sierpnia, gdy kwitnie wierzbówka. Zapraszamy do galerii. Magdalena Lipkowska, Podróże przez Świat, za zgodą

Hala Gąsienicowa to północna część Doliny Gąsienicowej i jedno z najbardziej malowniczych miejsc w polskich Tatrach. Wygląda jak zagubiona wśród gór łąka, poznaczona urokliwymi drewnianymi chałupami.

Swoją nazwę Hala Gąsienicowa bierze od znamienitego na Podhalu rodu Gąsieniców, który już w XVII w. był właścicielem tych ziem. By zrobić miejsce na wypas bydła, górale wycięli rosnącą pierwotnie w dolinie kosodrzewinę, tworząc rozległą łąkę.

Dolina Gąsienicowa - mapa:

Atrakcje Hali Gąsienicowej

Szlak na Halę Gąsienicową wiedzie przez Rówienki, czyli rówień (wąską równinę górską), gdzie oglądać można stare drewniane chaty i szałasy, wzniesione w dawnych czasach dla pasterzy, w których obecnie mieści się m.in. strażnicówka Tatrzańskiego Parku Narodowego, stacja obserwacyjna Polskiej Akademii Nauk i baza taterników, zwana Betlejemką.

Na Hali Gąsienicowej stoi bardzo popularne schronisko PTTK Murowaniec, wzniesione jeszcze w 1923 r. Schronisko oferuje wieloosobowe pokoje dla turystów (ceny wahają się między 110 a 1130 zł za noc), jest też restauracja, bufet i przechowalnia bagażu, a nawet wypożyczalnia gitar. W schronisku można więc zatrzymać się w czasie dłuższej wycieczki po Tatrach i spędzić noc w niezwykle klimatycznym miejscu.

Pod Murowańcem łączy się wiele popularnych szlaków tatrzańskich o różnych poziomach trudności, nadających się świetnie na dalsze spacery.

Wierzbówka kiprzyca na Hali Gąsienicowej

Na początku sierpnia dodatkową atrakcję Hali Gąsienicowej stanowią kwiaty. Właśnie wtedy (w różnych terminach, ale zawsze w pierwszej połowie miesiąca) kwitnie wierzbówka kiprzyca, która pokrywa Halę dywanem filetowo-różowych kwiatów. W tym okresie niezwykłe widoki, z których słynie Hala Gąsienicowa, są chyba najpiękniejsze w całym roku.

Kwitnąca wierzbówka na Hali Gąsienicowej zachwyca turystów, którzy chętnie robią zdjęcia Hali Gąsienicowej, pokrytej kwiatami. Zebraliśmy dla was najpiękniejsze zdjęcia pokrytej wierzbówką Hali, którymi podzielili się z nami użytkownicy Facebooka. To wierzbówka z zeszłego sezonu, ale podobnie pięknie Hala Gąsienicowa może wyglądać już za kilka dni w sezonie 2023.

Zapraszamy do galerii. Zachwycające zdjęcia na pewno zachęcą was do zorganizowania własnej weekendowej wycieczki w Tatry z przystankiem na tonącej w kwiatach Hali Gąsienicowej.

Poniżej znajdziecie z kolei informacje praktyczne o tym, jak dostać się na Halę Gąsienicową i gdzie udać się dalej spod schroniska Murowaniec.

Jak dostać się na Halę Gąsienicową? Ile trwa marsz z Kuźnic?

Na Halę Gąsienicową najłatwiej można się dostać z Kuźnic. Można do nich dojechać z Zakopanego samochodem lub autobusem z dworca PKP (przystanek jest też przy Rondzie Jana Pawła II, gdzie znajduje się parking dla samochodów).

Hala Gąsienicowa leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp do parku jest płatny. Bilet normalny kosztuje 9 zł za dzień, bilet ulgowy 4,50 zł.

Na miejsce, pod schronisko Murowaniec, wiodą z Kuźnic dwa szlaki niebieskie: przez Boczań lub przez Skupinów Upłaz, oraz jeden szlak żółty przez Jaworzynkę. Szlak niebieski i żółty łączą się zresztą na Przełęczy Między Kopami.

Przejście obu szlaków z Kuźnic na Halę Gąsienicową zajmuje ok. 2 godziny. Trasy mają zbliżoną długość: niecałe 5 km.

Gdzie iść z Hali Gąsienicowej?

Z Hali Gąsienicowej prowadzi kilka szlaków na okoliczne szczyty Tatr.

  • Szlaki na Kasprowy Wierch i nad Czarny Staw Gąsienicowy są dość łatwe,
  • natomiast te prowadzące na Kościelec, Zawrat czy Kozi Wierch są bardziej wymagające.

Z Hali Gąsienicowej można też ruszyć żółtym szlakiem na przełęcz Krzyżne; pokonanie trasy może zająć niecałe 3 godziny. Droga spod Murowańca na Krzyżne to początkowa część szlaku Orlej Perci – najtrudniejszego w Tatrach.

Czytaj też: 10 zaskakujących ciekawostek o Tatrach. Który szczyt jest naprawdę najwyższy, co leży na dnie Morskiego Oka, która jaskinia ma aż 30 km?

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Jak poznawać Tatry bezpiecznie?

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hala Gąsienicowa w sierpniu jest wyjątkowo piękna. Zdjęcia internautów ukazują morze kwiatów. Jak dostać się na Halę Gąsienicową? - Strona Podróży

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto