Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gołębiarstwo w powiecie kwidzyńskim. "To nie zabawa na kilka miesięcy"

Katarzyna Łęgowska
fot. archiwum prywatne
Wśród licznych zainteresowań kwidzynian można wymienić wiele różnych odmian kolekcjonerstwa, liczne sporty, ale również hodowle. Dziś przyjrzymy się gołębiarstwu w naszym powiecie.

Hodowla gołębi to profesja istniejąca już od około 6 tys. lat, ale nawet dziś znajduje licznych pasjonatów. Na terenie powiatu kwidzyńskiego jest około 100 hodowców zrzeszonych w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Jednym z nich jest Adam Kamiński, który pasję gołębiarstwa pielęgnuje od dzieciństwa, czyli od co najmniej 40 lat.

- Pierwsze impulsy przesądzające o tym, że stałem się hodowcą gołębi, pojawiły się we wczesnych latach młodzieńczych, pochodziły z rodziny, w której się wychowywałem. Mówi się często, że miłość do gołębi przekazywana jest z ojca na syna - mówi.

Obecnie jest właścicielem 40 par gołębi, w tym 10 par gołębi lotowych i 14 par gołębi ozdobnych. W jego gołębniku podziwiać można m. in. takie odmiany jak mewki, pawie, garbonosy czy krymki. Jak sam mówi, jest to hodowla średniej wielkości, w której są zarówno starsze gołębie, jak i młode. Nie wszystkie ptaki, które się lęgną, mogą zostać w pierwotnej hodowli, dlatego też gołębiarz chętnie dzieli się pisklętami z początkującymi hodowcami.

Zobacz też: Pokaz Kotów Rasowych w Kwidzynie. Będą m.in. koty syberyjskie oraz norweskie leśne

- Przywiązanie człowieka do zwierząt jest naturalnym odruchem, nie możemy egzystować sami - mówi Adam Kamiński i zaraz dodaje: - Gołębie to bardzo mądre ptaki, mimo że mają mózg wielkości paznokcia. Nie bez powodu są też symbolem wierności, ponieważ łączą się w pary na całe życie.

Inteligencja tych zwierząt przejawia się w ich ciekawych umiejętnościach, jak chociażby rozpoznawanie właściciela. Hodowca twierdzi, że gołębie przy nim są znacznie spokojniejsze, niż w obecności obcych.

Fenomenem gołębi jest ich swoisty radar, który sprawia, że potrafią namierzyć swój dom z odległości nawet kilkuset kilometrów. Jednak by ptak był zdolny do lotów na tak długich dystansach, jego aklimatyzacja musi potrwać około 3-4 lat i wymaga stopniowania odległości. Na pierwsze loty można zabrać już pięciomiesięcznego gołębia, lecz wypuszcza się go zaledwie kilka kilometrów od gołębnika.

- Hodowla gołębi, to nie zabawa na kilka miesięcy. Ta pasja pochłania całe lata - mówi.

Sprawdź także: Wystawa gołębi w Kwidzynie: Pierzaści sprinterzy, średniodystansowcy i maratończycy [ZDJĘCIA]

W dodatku dość kosztowna, gdyż miesięczny koszt utrzymania takiej hodowli to minimum 400 zł. Dla dobrego rozwoju gołębie wymagają nie tylko pożywienia i odżywek , ale również odpowiedniego gołębnika. Do tego dochodzi koszt wyjazdów na zawody i wystawy. Koszt zakupu jednego ptaka to nawet 500 zł, ale jak mówi Adam Kamiński, to nie cena świadczy o wartości gołębia, ponieważ dla niego są one bezcenne.

Raz w roku w Kwidzynie jest organizowana wystawa gołębi. Odbywa się ona jesienią, a oprócz podziwiania ptaków, można się zaopatrzyć w to, co potrzebne do założenia własnej hodowli.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto