Pixel Party w Kasynie Kultury w Kwidzynie
W sobotę i niedzielę (18-19 listopada) odbędzie się prawdziwa podróż do przeszłości. W Kasynie Kultury czeka nas impreza pod nazwą „Pixel Party” oraz wystawa retro komputerów. Wszystko to za sprawą grupy pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją miłością do dawnych sprzętów i ogromną wiedzą na ich temat. Mowa o Stowarzyszeniu Mikrokomputery Kwidzyn, które swoją drogę rozpoczynało w mediach społecznościowych jako Grupa Mikrokomputery Kwidzyn.
- Grupę Mikrokomputery Kwidzyn założył mój syn Janek, który ma 12 lat. Trochę go w tym wspomagałem. Potem dołączył do nas mój serdeczny przyjaciel Marcin Weryk, który jest teraz prezesem naszego Stowarzyszenia. Z Marcinem znamy się od 12 lat, choć przez 11 lat się nie widzieliśmy i nie rozmawialiśmy, aż w końcu spotkałem go na facebookowej grupie Atari Poland, bo obaj jesteśmy maniakami Atari – mówi Adam Szczepański, współtwórca Stowarzyszenia Mikrokomputery Kwidzyn.
To właśnie na tej grupie Adam i Marcin odświeżyli kontakt i postanowili działać razem, a marzenie udało się wcielić w życie.
- Wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić fajną imprezę z komputerami retro i udało się. Dzięki Marcinowi pierwsza taka impreza odbyła się w restauracji „Staromiejska” w Kwidzynie – wspomina Adam.
Potem była dwudniowa impreza w Prabuckim Centrum Kultury i Sportu, która wzbudziła ogromne zainteresowanie i tym nieco starszym pozwoliła przenieść się do czasów dzieciństwa, a w tych młodszych uczestnikach wydarzenia rozbudziła entuzjazm do starych gier i sprzętów. Po kolejnych staraniach czeka nas następna dwudniowa impreza w stylu retro, tym razem w nowo otwartym Kasynie Kultury w Kwidzynie.
- Impreza w Kasynie Kultury w Kwidzynie odbędzie się w najbliższy weekend (18-19 listopada), w godz. 9:00-20:00. Przygotujemy około 30 stanowisk do grania. Podczas wydarzenia będą zaprezentowane retro komputery. Dodatkową atrakcję zapewni nasz przyjaciel z Tczewa, Ryszard Jeszenowski (współtwórca czasopisma ATARI FAN i organizator imprez JagNESFest) , który będzie wymieniał kondensatory w Amidze 600 i będzie można przyjrzeć się jego pracy. Kwidzyńskie Centrum Kultury również przygotowuje wystawę starych komputerów, które będą wypożyczone ze starego ogólniaka i to są naprawdę świetne sprzęty – mówi Adam Szczepański.
I dodaje, że po wydarzeniu, sprzęty Stowarzyszenia jeszcze przez jakiś czas będą udostępnione w Kasynie Kultury, by móc na nich pograć. Zapowiada też, że w planach mają kolejne przedsięwzięcia.
- Przed nami też kolejna impreza, która odbędzie się w grudniu, ale na razie nie będę zdradzał, gdzie ona się odbędzie, ale powiem tylko, że będzie to naprawdę coś wielkiego – będzie kilka pomieszczeń z komputerami i będzie się działo – zapowiada A. Szczepański.
Działanie Stowarzyszenia Mikrokomputery Kwidzyn, to nie tylko wielka pasja, ale i ogrom pracy, który trzeba włożyć w przygotowanie sprzętu i zorganizowanie imprezy. To wszystko jest możliwe dzięki ich zaangażowaniu, ale też pomocy innych.
- Ludzie nam pomagają i tu bardzo chciałbym podziękować tym, od których mamy telewizory, dzięki którym możemy działać. No i również serdecznie dziękuję Krainie Gier Pixelmania Władysławowo, ponieważ z tego miejsca też mamy pięć małych 14-calowych telewizorów i to dla nas jest kolejnych pięć stanowisk podczas wydarzenia w Kasynie Kultury - mówi.
Warto dodać, że Stowarzyszenie ma też w planach wypożyczanie sprzętu, szkolenia obsługi sprzętu, ale też chętnie opowiedzą o historii tych mikrokomputerów, a więcej o ich działaniach dowiecie się na facebookowej grupie Mikrokomputery Kwidzyn.

Oto najcenniejsze marki na świecie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Kto byłby lepszym prezydentem – Trzaskowski czy Hołownia? Jasna odpowiedź
- Będą zmiany w dyskusyjnej ustawie? Ważna zapowiedź poseł od Hołowni
- Wiceminister nie ma wątpliwości: Ta sprawa ma charakter „wrzutki” lobbystycznej
- Ostrzeżenie dla Europy: Przygotować się na najgorsze w związku z epidemią w Chinach