MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Animo 2014 w Kwidzynie. Dziś rozpoczęcie festiwalu

Redakcja
fot. materiał prasowy
Spektakle, warsztaty, seanse kina artystycznego, a także koncert. We wtorek, 7 października, startuje kolejna edycja kwidzyńskiego festiwalu Animo, na który zaprasza Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie. Bilety na poszczególne wydarzenia można kupić w Czarnej Sali.

Festiwal otworzy włoski "Ulepszony Pinokio" autorstwa Michaele'a Cremaschiego. To przedstawienie należące do nowego gatunku, który nazywany jest "Ulepszoną Komedią". Ironiczna mowa ciała - komedia wizualna - historia opowiedziana również przez inne, bardziej eteryczne ciała - cyfrowe wizerunki, które są tak samo obecne w przestrzeni jak ciała w rzeczywistym świecie, i które dzięki temu, że nie wymagają wsparcia fizycznego, aby pojawić się na scenie, "ulepszają" jej percepcję. W jednej scenie role bohaterów opowieści mogą zostać odegrane przez aktora, natomiast w następnej przez jego hologram. Dzięki takim niespotykanym dla teatru zabiegom wirtualne ciało może grać u boku aktora z krwi i kości, wchodzić z nim w relacje, co umożliwia prawdziwą, nie zaś symulowaną interaktywność, wprowadzając na scenę świeżość i przedstawiając widzom iluzoryczny wymiar pełen magii.

Zobacz też: Po festiwalu Animo rozmawiamy z Piotrem Stecem ze Sceny Lalkowej

"Tybet - co kryje czerwone pudełko", który w teatrze wystawiony zostanie w środę, to opowieść o ojcu zagubionym daleko w górach i jego synu czekającym w domu. Sztuka przeplatana jest mitologią i legendami tybetańskimi, historią utraty wolności tybetańskiej trwającej do dziś. Będziemy mieć okazję odnaleźć samych siebie w Himalajach na budowie gigantycznej konstrukcji drogi, którą chińskie oddziały zamierzają użyć do inwazji na Tybet. Samotni w górach, spotykamy dziwne istoty, Tybetańczyków i ich świat, aż wreszcie samego Dalai Lamę. Przedstawienie powstało w oparciu o książkę Petra Sisa, słynnego pisarza i ilustratora mieszkającego w Nowym Jorku. Tekst i ilustracje jego książki, nominowanej do corocznej nagrody Magnesia Litera Award 2006, powstały na podstawie autentycznych zapisków.

W spektaklu "Moliere. Z urojenia" na podstawie sztuki Michaiła Bułhakowa "Moliere, czyli zmowa świętoszków" grupa Papahema stara się odpowiedzieć na pytanie: co oznacza nieśmiertelność artysty? Nieśmiertelne są z pewnością jego dzieła. Ale czy tylko? Również życie prywatne Moliera owiane jest legendą. Twórcy spektaklu wyobrazili sobie zawężający się krąg bohaterów dramatu, jakim było życie Moliera. Postaci złowieszczo wirują wokół mistrza, dworski menuet zamienia się w taniec śmierci. Spektakl, łączący środki teatru lalek i teatru aktorskiego, jest próbą spotkania ich wrażliwości z klasyczną konwencją teatralną i jednym z największych mitów europejskiej kultury.

Interesująco zapowiada się również "Kraina niczyja" greckiego teatru lalek Merlin, który w Kwidzynie gościł już przed rokiem. Marzenie, kreatywność i potęga wyobraźni przeciwko rzeczywistości widziane oczami stracha na wróble. Pewnego dnia otwiera oczy i odkrywa świat. Czuje się rozczarowany. A potem postanawia sprawić, aby stał się on lepszym miejscem. Marionetki i kukiełki w połączeniu z różnorodnymi nośnikami optycznymi tworzą wizualne widowisko.

Czytaj też: Gliniane Pieśni Michała Litwińca na otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Animo

"Hotel Krab", w którym zaprezentuje się Teatr Trukitrek z Hiszpanii, to historia hotelu, gdzie nic nigdy się nie dzieje. To także historia nowoprzybyłego gościa. Niespodziewany obrót wydarzeń przełamie monotonię tego specyficznego miejsca. Włamanie o północy zaskoczy wszystkich i zmieni bieg akcji. "Hotel Krab" to komedia pełna niespodzianek, namiętności i nieporozumień. Akcja dzieje się w Rosji, w czasie, który nie jest ani teraźniejszy, ani prawdziwy. Starannie budowana przypominająca senne majaki wywołuje u widza pewną ciekawość.

Nie zabraknie również spektakli dla młodych widzów ( "Podłogowo" Lale Teatr oraz "Łazienkowy plac zabaw" białostockiej Akademii Teatralnej) oraz warsztatów, będą to m.in. "Masaż dźwiękiem", "Konstrukcja marionetki", "Przestrzeń dźwiękowa w spektaklu teatralnym".

W trakcie Animo odbędzie się także koncert. W środę, w teatrze, ze swoim projektem Muzyka Sfer wystąpi Maciej Hanusek. Koncert jest wyjątkową kombinacją brzmienia gongów i mis dźwiękowych (nazywanych tybetańskimi) z muzyką elektroniczną; to połączenie jednych z najstarszych instrumentów naszej cywilizacji ze współczesnymi, takimi jak m.in. syntezatory czy gitara elektryczna. Stylistycznie dotyka takich gatunków jak ambient, muzyka neoklasyczna, alternatywna, eksperymentalna.

Szczegółowy program festiwalu Animo znajdziecie

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto