MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Kwidzynie i Prabutach? Nie tylko zamek! Sprawdź atrakcje turystyczne w powiecie kwidzyńskim

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Dawne wodociągi miejskie w Prabutach
Dawne wodociągi miejskie w Prabutach Karolina Staniszewska
Powiat kwidzyński ma wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. To nie tylko zamek i katedra w Kwidzynie. Sprawdziliśmy, co jeszcze kryje się w tym regionie.

Atrakcje turystyczne w Kwidzynie

Powiat kwidzyński kryje wiele urokliwych miejsc, które warto zobaczyć. Coś dla siebie znajdą tu fani historii, ale też ci, którzy lubią aktywność fizyczną. Prawdziwą perełką Kwidzyna jest zamek i katedra. Warto przypomnieć, że zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został zbudowany w połowie XIV w. Trzynawowa, murowana z cegły katedra wzniesiona została na planie wydłużonego prostokąta, o układzie gotyckim. Łączy się bezpośrednio od strony zachodniej z zamkiem wybudowanym na planie kwadratu z dziedzińcem pośrodku oraz narożnymi wieżami.

Do najcenniejszych i najciekawszych atrakcji architektury zamku należy unikalna na skalę europejską wieża latrynowa z 1384 roku, zwana Gdaniskiem. Ustawiono ją ponad pięćdziesiąt metrów przed zachodnim skrzydłem zamku i połączono z nim długim, pięcioprzęsłowym gankiem. Wnętrze ganku kryte jest płaskim stropem belkowym i oświetlone z obu stron małymi otworami. Warto dodać, że w zamku obecnie mieści się Muzeum Zamkowe, w którym można podziwiać zbiory etnograficzne (prezentacja kultury materialnej regionu Dolnego Powiśla), rzemiosło artystyczne, zbiory historyczne, broń, zbiory przyrodnicze, narzędzia kar i tortur, rzeźba barokowa z terenu Pomorza, fauna i flora północnej Polski oraz zwierzęta egzotyczne.

W kwidzyńskiej katedrze można także podziwiać Kryptę Wielkich Mistrzów, odkrytą w 2007 roku. W sosnowych trumnach pod podłogą prezbiterium spoczywali najwyżsi dostojnicy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (tak brzmiała oficjalna nazwa zakonu krzyżackiego). Pierwszy z nich to Werner von Orseln – wielki mistrz w latach 1324 – 1330. Drugim jest Ludolf König von Wattzau panujący w latach 1342 – 1345. Trzecim wielkim mistrzem spoczywającym w krypcie jest Henryk von Plauen 1410 – 1413, znany z dowodzenia obroną zamku malborskiego po bitwie pod Grunwaldem. Miejsce to udostępnione jest zwiedzającym.

Będąc w Kwidzynie warto także zobaczyć Pałac Fermora. Wzniesiony został na terenie średniowiecznego Przedzamcza w latach 1758 – 63 dla rosyjskiego gubernatora generała Wilhelma Fermora. Rozbudowywany w latach 1775 i 1798 wg. planów królewskiego architekta Davida Gilly i kwidzyńskiego asesora budowlanego Dühringa, który kierował przebudową. Powstał w jej rezultacie klasycystyczny gmach z fasadą dekorowaną m.in. zachowaną do dziś płaskorzeźbą personifikującą Urząd Regencji, sztuki piękne, naukę, zawody i rzemiosła. Przebudowy ukończono dopiero w roku 1804. Gmach Regencji przebudowywano też w wieku XIX. W trakcie II wojny światowej zniszczony, odbudowany w latach 50-tych dla potrzeb szkolnictwa. W 2019 pałac przeszedł gruntowną modernizację dzięki wykorzystaniu środków unijnych. Obecnie mieści się tam Zespół Szkół nr 2.

Kolejną perełką kwidzyńskiej architektury sakralnej jest kościół parafialny pw. Świętej Trójcy, który wzniesiony został w latach 1846 – 1858 z cegły w stylu neogotyckim według projektu K. F. Schinkla. Posiada formę bazyliki starochrześcijańskiej z oryginalną dwuwieżową fasadą wschodnią.

Wartą zobaczenia jest także pierwsza siedziba Starostwa Kwidzyńskiego (Kreishaus), od 1864 roku Miejska Kasa Oszczędności (Stadtsparkasse), po I wojnie do 1945 rezydencja burmistrza Barkowa. Klasycystyczny, frydrycjański budynek – siedziba władz powiatu kwidzyńskiego została wzniesiona około roku 1800. W XIX wieku dobudowano na zapleczu oficynę. Od 1846 roku mieściła się tu Kasa Oszczędnościowa, a od zakończenia I wojny do 1945 roku w budynku mieszkał burmistrz Barkow. Zmodernizowany w roku 2017. Obecnie wykorzystywany jako Dzienny Dom Pobytu Senior+.

Kolejnym budynkiem na turystycznej mapie Kwidzyna jest gmach gimnazjum. Było to Gimnazjum Klasyczne dla chłopców zbudowane w latach 1835 – 1837. Dwukondygnacyjne z jednoosiową fasadą. Zmodernizowane w 2019 roku dzięki wykorzystaniu środków unijnych. Obecnie znajduje się tu Zespół Szkół nr 1.

Oprócz ciekawej architektury w Kwidzynie warto również odwiedzić Tereny Rekreacyjno-Wypoczynkowe "Miłosna", gdzie oprócz malowniczego lasu, w sam raz na wiosenny spacer, znajdziemy także mini zoo i stadninę koni.

Co warto zobaczyć w Prabutach?

Zwiedzając powiat kwidzyński nie sposób nie zawitać w Prabutach, czyli dawnym Riesenburgu. Znajdziemy tu ruiny Zamku Biskupów Pomezańskich (zamek wybudowany w latach 1276-1345). Obecnie na ruinach znajduje się makieta miasta, którą wykonał pasjonat miasta i prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Prabuty-Riesenburg, Włodzimierz Wiśniewski. Warto dodać, że przy zamkowych ruinach znajduje się także punkt obserwacyjny z widokiem na wyjątkowy rezerwat przyrody jeziora Liwieniec.

Spacerując po Mieście Olbrzyma koniecznie trzeba zajrzeć także do Kościółka Polskiego, który obecnie pełni funkcję regionalnej izby pamięci. Warto dodać, że obiekt ten został wybudowany przez biskupa Prabut Jana I Mnicha w latach 1378-1402 jako kaplica pw. Najświętszej Marii Panny. Niestety z dawnego wyposażenia kościoła niewiele ocalało, natomiast na uwagę zasługuje pochodzący z XVIII wieku sufit w stylu barokowym z drewnianymi malaturami przedstawiającymi Chrystusa jako źródło życia oraz postaci czterech ewangelistów.

Kolejnym obiektem sakralnym, który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Prabutach jest konkatedra pw. Św. Wojciecha. To murowany gotycki kościół z lat 1310-1330. Do 1525 roku był to kościół katolicki, potem do 1945 roku - ewangelicki, a od 1982 roku ponownie służy katolikom. Konkatedra ma burzliwą historię, bowiem wielokrotnie była przebudowywana i palona. W 1688 roku budynek trawił pożar, jednak największe spustoszenie konkatedra poniosła w 1945 roku. Wtedy stacjonujący w mieście radzieccy żołnierze na odchodne wzniecili pożar, który doprowadził do tego, że z katedry ocalała tylko wieża. Tu warto dodać, że kościół odbudowano dopiero w latach 1980-1982 dzięki staraniom nieżyjącego już księdza infułata Jana Oleksego.

Warto zajrzeć także do Bramy Kwidzyńskiej, która dawniej zwana była także szpitalną lub południową. To jedna z dawnych bram wjazdowych miasta, a pochodzi z początku XIV wieku. Na przestrzeni lat Brama pełniła funkcje montażowni, składnicy prochu, aresztu miejskiego oraz wieży ciśnień. W 2005 roku powstała tu sala wystawowa im. Wernera Żebrowskiego, który mieszkał w Prabutach do 1945 roku i który to zebrał wiele pamiątek związanych z historią miasta. Od 2007 roku w Bramie Kwidzyńskiej możemy także podziwiać makietę miasta. Ciekawostką dotyczącą Bramy Kwidzyńskiej jest to, że znajdujący się na niej herb Prabut przedstawiający olbrzyma, to jedno z najstarszych zachowanych jego wyobrażeń.

Kolejnym punktem na mapie turystycznej Prabut są dawne miejskie wodociągi. To doskonały przykład XVIII wiecznej sztuki inżynierskiej. Prace nad budową prabuckich wodociągów ruszyły w 1726 roku i potrwały do 1730 roku. Kanały zostały wykonane metodą odkrywkową. To naprawdę klimatyczne miejsce i cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających podczas prabuckiej nocy muzeów.

Zwiedzając powiat kwidzyński mamy do czynienia z wieloma obiektami sakralnymi i historycznymi, takimi jak zamek w Kwidzynie, ale nie możemy też zapominać, że to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Znajdziemy tu szlaki rowerowe, lasy, jeziora, a także coś dla fanów spływów kajakowych - bowiem rzeka Liwa jest niezwykle malownicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto