Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolny Festiwal Naukowy E(x)plory dla szkół powiatu kwidzyńskiego - do etapu regionalnego zakwalifikowano 9 projektów

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Szkolny Festiwal E(x)plory dla szkół powiatu kwidzyńskiego odbył się w I LO w Kwidzynie.
Szkolny Festiwal E(x)plory dla szkół powiatu kwidzyńskiego odbył się w I LO w Kwidzynie. Fot. materiały nadesłane
Aż 9 projektów biorących udział w Szkolnym Festiwalu Naukowym E(x)plory dla szkół powiatu kwidzyńskiego zostało zakwalifikowanych do Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego E(x)plory! Decyzją Komisji Zaawansowanych Technologii w Warszawie będzie to 7 projektów przygotowanych przez uczniów I LO w Kwidzynie oraz po jednym projekcie zrealizowanym przez uczniów SP 2 oraz SP 4.

Przypomnijmy, że Szkolny Festiwal E(x)plory zorganizowany w styczniu w I LO w Kwidzynie był pierwszym z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który umożliwia szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontację własnych pomysłów z ekspertami oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. Warto przy tym dodać, że szkolny festiwal odbył się w Kwidzynie już po raz drugi.

Szkolny Festiwal E(x)plory był jednak świętem nauki nie tylko dla uczniów I LO, ale także dla zainteresowanych uczniów szkół powiatu kwidzyńskiego. Podczas kwidzyńskiej edycji festiwali swoje pomysły przedstawiło 36 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz I Liceum Ogólnokształcącego. Łącznie zaprezentowano natomiast 16 projektów naukowych.
Oprócz sesji otwartej na której z projektami mogli zapoznać się wszyscy uczestnicy Festiwalu, podczas kwidzyńskiego etapu odbyły się również wykłady i warsztaty. O tym „Gdzie tkwi błąd? – okiem metrologa” opowiadał prof. Grzegorz Lentka z Politechniki Gdańskiej. Prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosił natomiast prelekcję na temat lotu na księżyc. Podczas Festiwalu odbyło się również spotkanie z podróżnikiem Piotrem Opacianem – nauczycielem I LO w Kwidzynie. W części warsztatowej uczniowie mogli uczestniczyć w wybranych zajęciach przeprowadzonych przez przedstawicieli zaprzyjaźnionych z I LO organizacji: Stowarzyszenia „Eko-Inicjatywa” oraz Studenckiego Koła Naukowego „Chip” z Politechniki Gdańskiej. Zainteresowani przyrodą uczestniczyli w zajęciach „Po co przyrodzie zapach”, „Jaskółki na księżycu, czyli jak ptaki dokonują niemożliwego”, a ciekawi nowych technologii w warsztatach „Wstęp do mikrokontrolerów”.

W piątek, 14 lutego, Komisja Zaawansowanych Technologii w Warszawie ogłosiła listę projektów zakwalifikowanych do Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego E(x)plory. Decyzją Komisji znajdzie się w nim aż 9 projektów biorących udział w Szkolnym Festiwalu Naukowym E(x)plory dla szkół powiatu kwidzyńskiego. Jest to siedem projektów uczniów I LO oraz po jednym projekcie uczniów SP 2 Kwidzyn oraz SP 4 Kwidzyn. Warto również dodać, że etap regionalny festiwalu odbędzie się 16 kwietnia w Olsztynie.

Projekty zakwalifikowane do II etapy Festiwalu

Projekty uczniów I LO w Kwidzynie:
-„Energy Harvesting in Daily Life” - Piotr Bojarczuk, Marek Jarmułowicz oraz Tomasz Wichowski (opiekun naukowy: Joanna Poźniak);
-„iVibe” – technologia udoskonalająca system VAR - Aleksander Sarzyniak (opiekun naukowy: Joanna Poźniak);
-„Noise Indicator – Sygnalizator hałasu” - Zuzanna Seklecka i Maja Ostrowska (opiekun naukowy: Joanna Poźniak);
-„ARBUZ” - Bernard Cesarz (opiekun naukowy: Joanna Poźniak oraz Iwona Kruszyńska);
-„NLP – Szybsza nauka, lepsze rezultaty” - Jakub Pirożek (opiekun naukowy: Joanna Poźniak);
-„Na ratunek” - Malwina Kłosińska i Martyna Lizińska (opiekun naukowy: Dorota Konowska);
-„EpiAlert” - Katarzyna Mucha, Antoni Cesarz oraz Konrad Andrejunas (opiekun naukowy: Dorota Klonowska).
Projekt uczniów SP 2 w Kwidzynie:
-„Badanie natężenie oświetlenia na ulicach średniego miasta” - Natalia Poźniak i Emilia Szramowska (opiekun naukowy: Ewa Jurek);
Projekt uczniów SP 4 w Kwidzynie:
-„Mniej piję i żyję” - Jan Słomski, Karol Słomski oraz Miłosz Dawert (opiekun naukowy: Dagmara Brzezińska).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkolny Festiwal Naukowy E(x)plory dla szkół powiatu kwidzyńskiego - do etapu regionalnego zakwalifikowano 9 projektów - Kwidzyn Nasze Miasto

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto