Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt na Powiślu, Warmii i Mazurach. W Janowie odbyły się uroczystości w związku ze 103. rocznicą plebiscytu [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Uroczystości w Janowie tradycyjnie odbyły się przy pomniku pamięci.
Uroczystości w Janowie tradycyjnie odbyły się przy pomniku pamięci. GOK Kwidzyn
We wtorek, 11 lipca, w Janowie odbyły się uroczystości związane ze 103. rocznicą plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. To szczególna data dla mieszkańców Janowa, które w wyniku przeprowadzonego plebiscytu zostało przyłączone do Polski.

103. rocznica plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach

Plebiscyt, który odbył się w 1920 roku na terenie Powiśla, Warmii i Mazur, miał zdecydować o przynależności tych terenów do Polski lub Niemiec. Głosy mieszkańców kilku wsi, w tym Janowa zdecydowały, że do Polski przyłączono miejscowości Janowo, Bursztych, Nowe Lignowy, Kramrowo i Małe Pólko. Tak powstał skrawek polskiej ziemi, otoczony z trzech stron Niemcami, a z czwartej Wisłą, który nazwano Małą Polską. Najbardziej aktywni działacze plebiscytowi, którzy przyczynili się do tego sukcesu, zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku. Na cmentarzu w Janowie znajduje się ich symboliczna mogiła.

- Coroczne upamiętnienie tych wydarzeń przypomina nam o ogromnej roli, jaką odegrały dla zachowania polskiej tożsamości w historii naszego kraju - informuje Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie.

Czytaj też: 100. rocznica Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. W uroczystościach w Janowie uczestniczył minister Jarosław Sellin [ZDJĘCIA]

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych z powiatu kwidzyńskiego, instytucji publicznych oraz służb mundurowych, a także społeczność Janowa i okolic. Msza Święta, w której udział wzięły poczty sztandarowe, odbyła się w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie. Eucharystię sprawował ks. Dziekan Ignacy Najmowicz, proboszcz parafii katedralnej. Następnie delegacje udały się przed pomnik pamięci, gdzie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przy mogile pomordowanych Janowiaków i na grobie Tadeusza Tollika - działacza polonijnego. Ceremonię zakończono odegraniem sygnału "Śpij kolego". Po zakończeniu uroczystości każdy miał możliwość zwiedzenia Izby Pamięci, która mieści się w Szkole Podstawowej w Janowie.

Organizatorami wydarzenia byli wójt gminy Kwidzyn Dariusz Wierzba, przewodniczący Rady Gminy Piotr Spaczyński, sołtys Janowa Ryszard Świerczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie Marek Strociak i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie Norbert Cesarz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto