Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kwidzynie główne uroczystości odbyły się na skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Główne uroczystości kwidzyńskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Marezie na skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny.
Główne uroczystości kwidzyńskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Marezie na skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny. Karolina Staniszewska
Za nami obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszym mieście główne uroczystości odbyły się na skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia nie zabrakło uroczystości także w naszym mieście. Na skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie przy towarzyszeniu pocztów sztandarowych odbył się uroczysty apel. Wystąpił także zespół Marezianki i nie zabrakło przemówień. Tradycyjnie głos zabrał Leszek Torłop, syn Piotra Torłopa ps. Tytan, dowódcy oddziału Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie.

- Cieszę się, że spotykamy się tu już 10 rok, bo właśnie 10 lat temu stanęła tu tablica z nazwiskami naszych ojców, mieszkańców Marezy. Tablica upamiętniająca tych, do których domów wtargnęli funkcjonariusze urzędu bezpieczeństwa w 1952 roku za to, że należeli do Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny. Byli poniżani, bici, torturowani oraz wrzucani do karceru. Żołnierze Niezłomni, nieugięci zostali wyklęci nie przez naród, tylko przez ówczesną komunistyczną władzę - mówił Leszek Torłop.

Podkreślił również bohaterstwo Niezłomnych i dodał, że choć ta historia jest bolesna, przykra i straszna, to nie wolno o niej zapominać. Po przemówieniu L. Torłopa i wspólnym odśpiewaniu "Roty", delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty pod wspomnianą tablicą.

Przypomnijmy, że organizatorami obchodów byli: Starostwo Powiatowe w Kwidzynie, Miasto Kwidzyn, Gmina Kwidzyn, Kwidzyńskie Stowarzyszenie Wspierania Samorządności. Nad realizacją obchodów czuwali: Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie, ZHP Hufiec Kwidzyn, ZHR Kwidzyn, I Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Gębika w Kwidzynie, Liceum Ogólnokształcące Mundurowe Spartakus w Kwidzynie i Szkoła Podstawowa w Janowie.

Konfederacja Obrony Wiary i Ojczyzny

Konfederacja Obrony Wiary i Ojczyzny była niepodległościową, antykomunistyczną, antysowiecką, konspiracyjną organizacją, która działała w latach 1950-1952 na terenie Elbląga, Kwidzyna i Marezy, a dowodził jej Jerzy Kawka-Barycki. Dowódcą w Marezie był Piotr Torłop, a w Kwidzynie Antoni Mierzejewski. Konfederacja została rozbita w 1952 roku przez Urząd Bezpieczeństwa.

Członkowie organizacji w Marezie

  • Piotr Torłop ps. „Tytan” ur. 13.12.1913 r., zm. 4.04.1985 r. skazany na 10 lat więzienia
  • Aleksander Beszczyński ps. „Zagajczyk” ur. 27.02.1907 r., zm. 07.04.1992 r. skazany na 6 lat więzienia
  • Władysław Czyżewski ur. 06.01.1913 r., zm. 15.06.1983 r. skazany na 5 lat więzienia
  • Władysław Grzywiński ur.14.11.1911 r., zm. 5.10.1976 r. skazany na 6 lat więzienia
  • Franciszek Kędziora ps. „Burza” ur. 12.02.1918 r., zm. 17.02.1992 r. skazany na 9 lat więzienia
  • Jan Kędziora ps. „Iskra” ur. 26.08.1909 r., zm. 21.10.1998 r. skazany na 7 lat więzienia
  • Jan Kwiatkowski ur. 12.01.1918 r., zm. 8.12.1983 r. skazany na 5 lat więzienia
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto