18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: W Muzeum Zamkowym pracowali naukowcy Polskiej Akademii Nauk

Arkadiusz Kosiński
fot. Tomasz Kamiński/Dział Przyrody Muzeum Zamkowego w Kwidzynie/Facebook
W Muzeum Zamkowym w Kwidzynie pracowali naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, którzy poszukiwali śladów dawnego występowania żubrów, m.in. w naszym regionie.

- Oczywiście każdy wie, że w tych okolicach żubrów obecnie nie ma. Naukowcy mają nadzieję jednak rozwikłać zagadkę ich dawnego występowania. Dlatego zbierają informacje o pochodzeniu kości tych zwierząt znajdujących się w instytutach i muzeach - wyjaśnia Adam Juźwiak z Działu Przyrody kwidzyńskiego muzeum.

Wśród zdeponowanych w kwidzyńskim muzeum kości, naukowcy badali również szczątki innych gatunków, jak łoś czy tur, które w przeszłości dzieliły środowisko z żubrami. Po oznaczeniu gatunków, z których pochodzą eksponaty naukowcy pobrali próbki szczątków do datowania ich wieku.

Czytaj również:**Kwidzyn: Przyjdź na wspólne kolędowanie do Muzeum Zamkowego**

- Ponadto, aby dokładniej określić dietę tura, którego czaszka eksponowana jest na przyrodniczej wystawie stałej w kwidzyńskim muzeum, naukowcy wykonali precyzyjne odciski powierzchni zachowanych zębów. W kontekście badań dużą zaletą kwidzyńskich kości jest ich lokalne pochodzenie, dające podstawy do wnioskowania o przyrodzie tego regionu w historii - wyjaśnia Juźwiak

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto