Kwidzyn. Udany start eliminacji do ME dla zawodników UMKS. Podium dla Hanny Perfikowskiej, Igi Müller oraz Wiktora Müllera

OPRAC.:
Podczas rywalizacji w crossie startujący ścigają się często na bardzo wymagającej trasie Fot. materiały nadesłane
Zawodniczki UMKS Kwidzyn zdominowały podium rywalizacji juniorek w crossie na 6,6 km, rozpoczynającym eliminacje do Reprezentacji Narodowej na Mistrzostwa Europy w biegu na orientację. Wygrała Hanna Perfikowska, a na najniższym stopniu podium stanęła Iga Müller. Drugie miejsce w kat. juniorów wywalczył natomiast Wiktor Müller.

Pierwszy akcent tegorocznego sezonu w biegach na orientację rozegrany został na terenie Lasu Łagiewnickiego w Łodzi. Odbył się tam cross na dystansie 6,6 km, będący inauguracją eliminacji juniorów i juniorów młodszych do Reprezentacji Narodowej na Mistrzostwa Europy, które w tym roku (w dniach 1-3 lipca 2022 r.) rozegrane zostaną w węgierskim Salgótarján. W zawodach doskonale spisała się trójka reprezentantów UMKS Kwidzyn powołana na ten rok do Kadry Narodowej.

Udany występ juniorów i juniorów młodszych UMKS Kwidzyn w Łodzi. Podium dla Hanny Perfikowskiej, Igi Müller i Wiktora Müllera

W biegu juniorek zwyciężyła ubiegłoroczna szkolna wicemistrzyni świata Hanna Perfikowska (uczennica SLO Kwidzyn), a na III miejscu na mecie zameldowała się Iga Müller (II LO Kwidzyn). Świetnie pobiegł również Wiktor Müller, który w kategorii juniorów przybiegł na II miejscu z nieznaczną stratą do zwycięzcy.

- Na dystansie 6,6 km zawodnicy mieli do pokonania 190 m przewyższenia, czyli obrazowo mówiąc, suma podbiegów miała wysokość sześciu 11-piętrowych wieżowców – informuje Tomasz Müller, prezes UMKS Kwidzyn.

Warto też dodać, że w eliminacjach kwidzynianki zdobyły odpowiednio 100 i 86, a Wiktor 93 punkty eliminacyjne i są na najlepszej drodze do wyjazdu na Mistrzostwa Europy.

Podczas startu z dobrej strony pokazali się również kwidzyńscy juniorzy młodsi, dopiero aspirujący do Kadry Narodowej. W limicie czasu i z punktami eliminacyjnymi do Mistrzostw Europy bieg ukończyli Wiktor Rygielski (SP6 Kwidzyn) i Paweł Perfikowski (SSP Kwidzyn). Wiktor zajął VIII miejsce i zdobył 46 punktów, a Paweł uplasował się na XV miejscu zdobywając ostatecznie 2 punkty. Dodajmy przy tym, że wszyscy startujący w crossie kwidzynianie na co dzień przygotowują się pod okiem trenera Przemysława Jędrasa. Warto również podkreślić, że dzięki dobremu wynikowi Wiktor Rygielski po raz pierwszy został zauważony przez trenerów reprezentacyjnych i otrzymał możliwość dołączenia do trójki kwidzyńskich kadrowiczów na obozie szkoleniowym Kadry Narodowej Juniorów, który odbędzie się w dniach 17-20 marca 2022 r. w Żelazku, na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Jak informuje UMKS Kwidzyn całe eliminacje do Mistrzostw Europy składać się będą z crossu i czterech biegów z mapą (dwa z nich rozegrane zostaną już 1 i 2 kwietnia 2022 r. w Olkuszu oraz koło Ogrodzieńca, podczas Pucharu Europy Środkowej Juniorów).

- Sześciu najlepszych zawodników w każdej z kategorii pod koniec kwietnia pojedzie na obóz szkoleniowy oraz 2 biegi eliminacyjne do Salgótarján na Węgrzech. Wtedy ustalona zostanie również 4-osobowa reprezentacja Polski w każdej kategorii – dodaje T. Müller.