Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Oświadczenia Aldesy Construcciones i zarządu spółki KPPT

RED.
fot. materiały KPPT
W piśmie skierowanym do naszej redakcji przedstawiciel Aldesy Construcciones, która w grudniu opuściła plac budowy, przekonuje, że firma umowę zerwała na skutek zaniedbań ze strony inwestora. Zarząd KPPT wyjaśnia jednak, że wina leży po stronie firmy. Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczeń obu stron w tej sprawie.

Aldesa Construcciones [OŚWIADCZENIE]

Mimo wielu próśb i warunków dodatkowych ustalanych przez Wykonawcę, Zleceniodawca (KPPT) nie dostarczył kompletnej dokumentacji wykonawczej dotyczącej przedmiotu Umowy, bez której nie można było zakończyć prac budowlanych, opóźniał płatności i nie dostarczył wymaganej przez przepis artykułu 649 1 ust. kodeksu cywilnego gwarancji zapłaty za roboty budowlane.

Dotychczas Zleceniodawca unikał możIiwości zawarcia z Wykonawcą umowy dotyczącej ostatecznej inwentaryzacji i rozliczenia, odmawiał uczestniczenia wraz z Wykonawcą w ich przygotowaniu i ocenie, ponadto nie zgodził się włączyć do inwentaryzacji materiałów już zamówionych i zatwierdzonych do budowy - co spowodowało poważne szkody poniesione przez Wykonawcę i Podwykonawców.

Wykonawca musiał dostarczyć własną dokumentację inwentaryzacyjną i z powodu braku współpracy ze strony KPPT musiał dostarczyć ją i zostawić na recepcji KPPT, ponieważ ani Prezes KPPT ani Przełożeni KPPT nie zgodzili się przyjąć jej osobiście. Odmowa KPPT uczestnictwa wraz z Wykonawcą w przygotowaniu Protokołu Inwentaryzacyjnego spowoduje poważne szkody oraz opóźnienia w prawnie należnych Wykonawcy i Podwykonawcom płatnościach za prace, które wykonali.

Dotychczas Zleceniodawca (KPPT) opóźniał wszystkie płatności na rzecz Wykonawcy za prace wykonane i zaakceptowane od października.

KPPT bezprawnie i bezpodstawnie zrealizował Gwarancję Wykonania dostarczoną przez Wykonawcę w trakcie przygotowywania Protokołu Inwentaryzacyjnego i w tym samym czasie unikał kontaktu w sprawie zapłaty Wykonawcy za wykonane prace.

Obecnie Wykonawca stara się rozwiązać sytuację z Podwykonawcami, udzielając im wszelkiego możliwego wsparcia, zawierając porozumienia, aby zabezpieczyć zapłatę za wykonane przez nich roboty jednoczenie samemu nie mając jasnego stanowiska KPPT w sprawie wywiązania sic z ich zobowiązań finansowych.

Czytaj również:**Aldesa Construcciones zerwała umowę na budowę Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego**

Zarząd Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego [OŚWIADCZENIE]

Wykonawca złożył siedzibie Parku w dniu 14.12.2012r. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy o roboty budowlane. Równocześnie w tym dniu doszło do faktycznego zaprzestania realizacji przedmiotu umowy. Po zdecydowanej interwencji KPPT w połowie stycznia Wykonawca rozpoczął wykonywać w części roboty zabezpieczających inwestycje. Kwidzyński Park uważa Ze wykonawca naruszył warunki umowy składając bezzasadne oświadczenie i przerywając realizację robót budowlanych w związku z tym wypowiedział umowę. Winę strony przez którą doszło do odstąpieniem od umowy rozstrzygnie najprawdopodobniej sąd.

Biorąc udział w przetargu na wybudowanie siedziby KPPT oferent był zobligowany zapoznać się z warunkami przetargu. Na podstawie dokumentacji przetargowej złożyć ofertę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z przedmiotem zamówienia był czas zadawania pytań na które Inwestor zobligowany był odpowiedzieć. Podpisanie przez Wykonawcę umowy ryczałtowej na wybudowanie Infrastruktury wiązało się z przyjęciem ryzyka które powinno być wkalkulowane w cenę. Jestem przekonany że tak doświadczone przedsiębiorstwo przedstawiając swoją ofertę oraz podpisując umowę na wykonanie robót budowlanych zapoznało się z dokumentacją i z pełną starannością przedstawiło swoją ofertę biorąc pod uwagę aspekty związane z umową ryczałtową.

KPPT przedstawiło wykonawcy oświadczenia o przeznaczeniu środków unijnych na budowę infrastruktury oraz oświadczenie banku o kredycie celowym na wkład własny. Dodatkowo wykonawca miał świadomość podczas podpisywania umowy że inwestycja jest współfinansowana ze środków EU. W związku z tym wiąże się to z koniecznością spełnienia warunków formalnych przez Wykonawcę w celu uruchomienia transzy. Pomimo pism skierowanych do Wykonawcy do chwili obecnej nie spełnił on wymogów formalnych umożliwiających zgodnie z zawartą umową z nim na wypłatę wynagrodzenia za IV kwartał. Nie przedstawił nam wszystkich oświadczeń podwykonawców o nie zaleganiu z wypłatą wynagrodzeń za wykonane roboty lub przyczyny odmowy wypłaty. W chwili obecnej roszczenia podwykonawców przekraczają kwotę 2 000 000 zł. Jednocześnie w toku prac inwentaryzacyjnych stwierdzono nieprawidłowości w wykonaniu dotychczasowych robót. Kwota gwarancji należytego wykonania umowy przez wykonawcę o którą wystąpił KPPT będzie przeznaczona na usunięcie stwierdzonych wad których kwota najprawdopodobniej przekroczy 4 000 000 zł. Oraz wykonane roboty zabezpieczające.

O sprawie czytajcie również w piątkowym numerze (15 marca) "Kuriera Powiatu Kwidzyńskiego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto