Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Dokument założycielski Związku Pruskiego na wystawie w muzeum!

Redakcja
fot. materiał prasowy
Na jeden dzień do Kwidzyna przyjedzie dokument, który z historią miasta związany jest od 1440 roku. To oryginalny dokument założycielski Związku Pruskiego. Jednodniowa wystawa odbędzie się 21 czerwca (sobota) w godz. 10.30-16, w Muzeum Zamkowym. Dokument przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Toruniu i nie jest eksponowany, dlatego jego wystawa w Kwidzynie jest wydarzeniem unikatowym!

Jak mówi dr historii Justyna Liguz, szefowa Pracowni Regionalnej, po bitwie pod Grunwaldem Krzyżacy już nigdy nie odzyskali swojej potęgi, zaś państwo zaczął rozdzierać kryzys wewnętrzny, któremu towarzyszył przede wszystkim wzrost aspiracji bogatego mieszczaństwa i szlachty.

- W latach trzydziestych XV wieku, a więc mniej więcej 20 lat po bitwie, w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach toczyła się zawzięta i dynamiczna rywalizacja polityczna, przez co pozycja władcy terytorialnego w Prusach słabnie. Sytuację tę wykorzystały stany pruskie, aby powołać organizację, która mogłaby wobec władcy reprezentować interesy i miast i rycerstwa. Głównym celem tej organizacji miało być ograniczenie krępujących przepisów wydawanych przez Zakon, które dotyczyły w dużej mierze sfery gospodarczej - mówi Liguz.

Zobacz również: Uzupełniona dwutomowa monografia Kwidzyna dostępna w Tabularium

Dokument założycielski tej konfederacji, zwanej Związkiem Pruskim, który opieczętowało 53 przedstawicieli rycerstwa i 19 miast, powstał 14 marca 1440 roku w Kwidzynie.

- Dokument napisany został w języku niemieckim, na pergaminie, atramentem żelazowo-galusowym w kolorze brązowym. Ciekawa jest datacja, znajdująca się na końcu dokumentu. Nie jest to datacja używana współcześnie, nie ma tam daty 14 marca, jest to poniedziałek po niedzieli judica, zaś niedziela judica jest jedną z niedziel wielkopostnych i stąd wiadomo, kiedy ten dokument powstał - informuje na swojej stronie internetowej Urząd Miejski. - Na dokumencie z 1440 roku przywieszone zostały na paseczkach pergaminowych pieczęcie, które wówczas były głównym środkiem uwierzytelniania dokumentów. Na pieczęciach znajdowały się herby rodowe, rycerskie albo herby miast. Pieczęcie są koloru zielonego, co również nie było przypadkowe - czytamy dalej w komunikacie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto