Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus - Kwidzyn: Jak kwidzyńskie szkoły radzą sobie w dobie epidemii? "To nowa sytuacja dla wszystkich"

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. Archiwum naszemiasto.pl/Zdjęcie ilustracyjne
Czy kwidzyńskie szkoły są gotowe na e-learning? Czy nauczyciele sprawdzają się w prowadzeniu lekcji online? Do zadania takich pytań skłonił nas mocny wpis na Facebooku, który zamieścił w minionym tygodniu wiceburmistrz Kwidzyna, Piotr Widz.

W minionym tygodniu na profilu na Facebooku wiceburmistrza Kwidzyna pojawił się wpis dedykowany ministrowi edukacji narodowej. Wówczas Piotr Widz napisał:

- Zatem bez ogródek Panie Ministrze: gasi Pan pożary benzyną. Po pierwsze: bezmyślnością jest przerzucenie na nauczycieli obowiązku oceniania zdalnego, dowodzi tego, że nie ma Pan w ogóle świadomości, jakie skutki społeczne, ale i psychologiczne niesie ze sobą ocena. Pomysł aby oceniać on-line, bez wiedzy, upewnienia się, że uczeń zrozumiał dlaczego taką ocenę otrzymał, bez możliwości rozmowy z uczniem, fizycznego kontaktu nauczyciela i ucznia, choćby po to aby przekonać się, że uczeń rozumie w jakich umiejętnościach musi popracować, nad czym zastanowić się, etc. jest zgubny dla edukacji, ale chyba o wiele bardziej niebezpieczny dla kondycji samych uczniów - czytamy we fragmencie wpisu.

Zapytaliśmy zatem, czy w kwidzyńskich szkołach są powody do niepokoju oraz czy miasto weryfikuje czy szkoły i nauczyciele wywiązują się ze swoich obowiązków.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami szkół, rozmawiamy kilka razy dziennie. Kwidzyńskie szkoły radzą sobie w tej trudnej sytuacji. Pojawiają się jednak trzy podstawowe problemy. Pierwszym z nich jest utrudnione korzystanie z Librusa oraz iDziennika przez rodziców, uczniów i nauczycieli, wynika to z obciążenia systemu. Drugim problemem są trudności, które zgłaszają sami rodzice, a dotyczą one czasowego skorelowania wiedzy z różnych przedmiotów, tak by uczniowie z ławtością ją przyswoili w tych niecodziennych warunkach. To nowa sytuacja i wszyscy uczymy się jak to robić. Kolejnym problemem z jakim się borykamy jest brak dostępu do komputerów przez część uczniów. Ale i w tej sytuacji znaleźliśmy rozwiązanie. Mamy przygotowane pakiety dla tych uczniów w wersji papierowej, ponadto aplikujemy o dodatkowe środki na zakup komputerów dla dzieci, które szkoła będzie wypożyczała do pracy zdalnej - mówi wiceburmistrz Kwidzyna, Piotr Widz.

Dla wiceburmistrza jednak największym problemem jest ocenianie uczniów. Oczywiście ze strony technicznej nie ma najmniejszych problemów, zdaniem Piotra Widza, problem tkwi głębiej.

- Każde dziecko, które jest oceniane, musi zrozumieć z czego to wynika, zaakceptować to. Tak się kształtuje rywalizacja, wybór drogi rozwoju. Wielu uczniom zależy na dobrych stopniach, a w ocenianiu online może pojawić się poczucie niesprawiedliwości. Jak przy braku bezpośredniego kontaktu wystawić ocenę? To będzie miało swoje konsekwencje psychologiczne w rozwoju dziecka - wyjaśnia.

Tu nasuwa się pytanie, czy nauczyciel rzeczywiście nie ma kontaktu z uczniem? Czy uczeń nie może pytać nauczyciela o wszystko z czym ma problem? Jeśli tak się dzieje, to brakuje albo dobrej woli nauczycieli, albo chęci uczniów, którzy w dużej mierze wciąż zdaje się myślą, że mają wakacje.

A co z uczniami, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków?

- W poniedziałek (30 marca 2020 roku) mieliśmy dwa takie przypadki, w których nie było kontaktu z uczniami i z ich rodzicami, którzy mimo telefonów i pisemnych wezwań, nie odpowiadają. Zostaliśmy poproszeni o interwencję. W tych dwóch przpadkach skorzystamy z pomocy policji. Musimy sprawdzić, co dzieje się w tych domach i jaka jest przyczyna braku kontaktu - tłumaczy Widz.

Zapytaliśmy wiceburmistrza również o jego wpis na Facebooku.

- Przez 17 lat byłem nauczycielem i wiem co mówię. Ten wpis to mój prywatny pogląd - wyjaśnił.

Dodał również, że rzeczywiście nie zgadza się z ocenianiem online i ma nadzieję, że minister zdejmie kolejny stres z uczniów i egzaminy ósmoklasistów się nie odbędą, a o przyjęciu do szkół ponadpodstawowych będą decydować świadectwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto