Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa mieszkańców gminy Gardeja chce odwołania wójta. Trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Wójt Kazimierz Kwiatkowski sprawuje swoje obowiązki już trzecią kadencję.
Wójt Kazimierz Kwiatkowski sprawuje swoje obowiązki już trzecią kadencję.
Grupa niezadowolonych mieszkańców gminy Gardeja chce przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta Kazimierza Kwiatkowskiego. Ich zdaniem podejmowane przez niego decyzje są niezgodne z prawem i wpływają na drastyczne pogorszenie jakości gminnej służby zdrowia oraz liczne nieprawidłowości w działalności GOPS czy też gminnej oświacie.

- W związku z powyższym nasze pytanie referendalne brzmi następująco: Czy jesteś za odwołaniem Kazimierza Kwiatkowskiego ze stanowiska wójta gminy Gardeja? - podkreślą w przygotowanych materiałach.

Zanim jednak wniosek referendalny zostanie rozpatrzony grupa inicjatywna musi zebrać podpisy od minimum 10 procent uprawnionych do głosowania. Wniosek z zebranymi podpisami grupa inicjatywna musi następnie złożyć do komisarza wyborczego, który wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu stosownego wniosku.

W przygotowanej informacji grupa inicjatywna dążąca do przeprowadzenia referendum wini wójta Kazimierza Kwiatkowskiego za obecną sytuacje sytuacji gminnej służby zdrowia.

- Powodem zakończenia pracy kierownika ośrodka zdrowia w gminie Gardeja Przemysława Grzelaka był „brak wdzięczności dla pana wójta”, o czym mówił sekretarz gminy Gardeja na spotkaniu z pracownikami służby zdrowia w dniu 1 sierpnia 2019 roku. W wyniku decyzji wójta gminy Gardeja Kazimierza Kwiatkowskiego z pracy w ośrodku zdrowia w gminie Gardeja odeszło 6 osób: 2 lekarzy, 3 pielęgniarki oraz kadrowa. Następni pracownicy medyczni również rozważają odejście z pracy ponieważ nie zgadzają się na zmiany, które doprowadziły do tego, że pacjenci mają problem z zarejestrowaniem się do lekarza. Chociaż w całej Polsce od wielu lat mówi się o kłopotach w służbie zdrowia, w gminie Gardeja od dwudziestu lat nie było takich problemów – podkreślają.[/cyt]

To jednak nie jedyne zarzuty związane z sytuacją gardejskiego ośrodka zdrowia. Przypomniano także zwolnienie Głównej Księgowej ośrodka oraz powierzenia kierowania SP ZOZ konkurencyjnemu podmiotowi.

- Decyzją tą umożliwiono konkurencji dostęp do danych dotyczących pacjentów, ich chorób i sposobów leczenia oraz ujawniono tajemnice handlowe Ośrodka – czytamy w informacji.

Grupa inicjatywna mówi także o braku kontroli nad GOPS w Gardei, zbędnym zwiększaniu wydatków na obsługę prawną, a także podpisanie umowy z radcą prawnym Karolem Sadowskim, który jest synem sekretarza gminy Gardeja. Argumenty zwolenników odwołania wójta dotyczą również spraw gminnej oświaty.

- Pod nadzorem wójta gminy Kazimierza Kwiatkowskiego niezgodnie z prawem zwalniano pracowników gminnych jednostek. W wyniku oddania przez nich spraw do Sądów, z budżetu gminy wypłacono dziesiątki tysięcy odszkodowań. Błędy wójta gminy Kazimierza Kwiatkowskiego i dyrektorów szkół pokrywane są z budżetu gminy Gardeja, tj. z naszych podatków – podkreślają inicjatorzy referendum.

Do argumentów grupy inicjatywnej w specjalnym oświadczeniu odniósł się wójt Kazimierz Kwiatkowski. Podkreślał, że stawiane mu zarzuty są całkowicie bezpodstawne i nie maja potwierdzenia w rzeczywistości.

- Ani Wojewoda, ani Wojewódzki Sąd Administracyjny nie orzekły o niezgodności z prawem moich decyzji w zakresie gminnej służby zdrowia w Gardei, jak również o jakichkolwiek nieprawidłowościach w GOPS w Gardei, czy też w szkolnictwie w gminie Gardeja. W związku z powyższym twierdzenia o niezgodności z prawem moich decyzji są gołosłowne i nieprawdziwe – podkreśla wójt gminy Gardeja.

Kazimierz Kwiatkowski zarzucił również grupie inicjatywnej, że zarzuty postawione zostały przez osoby, które utraciły stanowiska w gminie.

- Głównym ich zadaniem jest lansowanie w dalszym ciągu Gminy Gardeja jako złej i skłóconej, w której wyborcy nie potrafią manipulacji i kłamstw odróżnić od realnych faktów - przekonuje Kwiatkowski.

Wójt gminy Gardeja przestrzega także swoich oponentów przed działaniem grożąc sądem i podkreślając istnienie "granic dopuszczalnej krytyki".

- Zaznaczam, że istnieją prawnie dopuszczalne granice krytyki. W świetle obowiązujących przepisów prawa wolność słowa kończy się bowiem tam, gdzie zaczyna się sfera dóbr osobistych. Zaznaczam, że nie pozostanę obojętny na bezpodstawnie stawiane mi zarzuty, przekraczające granice dopuszczalnej krytyki - przestrzega wójt Kazimierz Kwiatkowski.

Poniżej prezentujemy pełny tekst pisma przygotowanego przez inicjatorów przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta gminy Gardeja, a także treść oświadczenia wydanego przez wójta Kazimierza Kwiatkowskiego.

Dlaczego referendum?

Ostatnie wybory były rok temu, kolejne za cztery lata.

Tylko w 2019 roku Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski w wyniku celowego działania oraz wielu zaniedbań dopuścił się następujących rzeczy:

1. Powodem zakończenia pracy Kierownika Ośrodka Zdrowia w Gminie Gardeja Przemysława Grzelaka był "brak wdzięczności dla Pana Wójta", o czym mówił Sekretarz Gminy Gardeja na spotkaniu z pracownikami służby zdrowia w dniu 1 sierpnia 2019 r.

2. W wyniku decyzji Wójta Gminy Gardeja Kazimierza Kwiatkowskiego z pracy w Ośrodku Zdrowia w Gminie Gardeja odeszło 6 osób: 2 lekarzy, 3 pielęgniarki oraz kadrowa. Następni pracownicy medyczni również rozważają odejście z pracy, ponieważ nie zgadzają się na zmiany, które doprowadziły do tego, że pacjenci mają problemy z zarejestrowaniem się do lekarza. Chociaż w całej Polsce od wielu lat mówi się o kłopotach w służbie zdrowia, w gminie Gardeja od dwudziestu lat nie było takich problemów.

3. Niezgodnie z prawem zwolniono Główną Księgową z Ośrodka Zdrowia w Gminie Gardeja, która ujawniła i nagłośniła sprawy łamania prawa przez Wójta Gminy Gardeja Kazimierza Kwiatkowskiego, oficjalny powód - likwidacja stanowiska pracy Głównej Księgowej.

4. Po tym jak Przemysław Grzelak przestał być Kierownikiem SP ZOZ w Gardei, Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski wbrew przepisom prawa powołał na tę funkcję osobę prowadzącą działalność gospodarczą, tj. konkurencyjny prywatny ośrodek zdrowia w Kwidzynie. Decyzje tą umożliwiono konkurencji dostęp do danych dotyczących pacjentów, ich chorób i sposobów leczenia oraz ujawniono tajemnice handlowe Ośrodka.

5. Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski odpowiada za brak właściwego nadzoru nad Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gardei, w którym przez wiele lat z konta jednostki kradziono pieniądze podopiecznych. Co więcej do dnia dzisiejszego nie ujawniono mieszkańcom informacji o kwocie, którą wyprowadzono z GOPS w Gardei.

6. Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski zawarł umowę z Radcą Prawnym Karolem Sadowskim na obsługę prawną urzędu, pomimo tego, że jego ojciec Jan Sadowski był Sekretarzem w Gminie Gardeja. Radca Prawny zamiast bronić przestrzegania prawa, bronił przed mieszkańcami gminy Wójta, który to prawo łamał, wprowadzając w błąd zarówno Radnych Gminy Gardeja, Sołtysów, jak i samych mieszkańców.

7. Wójt Gminy Gardeja bezzasadnie zwiększa wydatki na obsługę prawną próbując ratować swoje błędne i sprzeczne z prawem decyzje w sprawie zamykania szkół, zmiany kierownika Ośrodka Zdrowia w Gminie Gardeja i wielu innych. Na początku ubiegłego roku obsługę prawna prowadził jeden radca prawny. Na sesji grudniowej Wójtowi towarzyszyło już 3 prawników.

8. Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski pismem przesłanym przez Radcę Prawnego Karola Sadowskiego próbował zastraszyć Marzenę Gimińską, która ujawniła i nagłośniła łamanie prawa przez Wójta. Podobne zachowanie może spotkać każdego z mieszkańców Gminy, którzy nie popierają polityki Wójta.

9. Pod nadzorem Wójta Gminy Kazimierza Kwiatkowskiego niezgodnie z prawem zwalniano pracowników gminnych jednostek. W wyniku oddania przez nich sprawa do Sądów, z budżetu gminy wypłacono dziesiątki tysięcy odszkodowań. Błędy Wójta Gminy Kazimierza Kwiatkowskiego i Dyrektorów szkół pokrywane są z budżetu Gminy Gardeja, tj. z naszych podatków.

10. Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski pozwolił na zlikwidowanie 4 klas sportowych w szkole w Gardei, pomimo zdobywania przez uczniów tej szkoły wysokich wyników w zawodach, w tym na szczeblach wojewódzkich i ogólnopolskich.

11. Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski nie przedstawił mieszkańcom planu zamykania szkół i nie podał właściwych powodów zamknięcia jednych, a utrzymania innych. Jako Wójt po zamknięciu szkoły nie zadbał o wieloletnich pracowników i pozostawił ich bez pomocy w znalezieniu innej pracy.

12. Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski zatrudnił dyrektora w dwóch szkołach, gdzie ta osoba dostawała dwie wypłaty dyrektorskie, pomimo że nie mogła wykonywać jednocześnie tych obowiązków w dwóch oddalonych od siebie szkołach. Takie zachowanie Wójta Gminy Gardeja Kazimierza Kwiatkowskiego mogło narazić także na niebezpieczeństwo uczniów.

13. Wójt Gminy Gardeja pomimo tego, że urząd swój piastuje już trzecią kadencję, a mamy XXI wiek, do dnia dzisiejszego nie doprowadził kanalizacji do miejscowości Bądki.

14. Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski w swoich publicznych wystąpieniach wielokrotnie nie mówił całej prawdy i nie zdradzał właściwych powodów swoich decyzji, co wskazuje że działał on na szkodę Gminy Gardeja i jej mieszkańców.

Oświadczenie wójta Gminy Gardeja

Szanowni Państwo,

W dniu 17 stycznia 2020r. otrzymałem na piśmie informację o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania mojej osoby z pełnionej funkcji Wójta Gminy Gardeja. Stawiane mi w przedmiotowym piśmie zarzuty są całkowicie bezpodstawne i nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Zaznaczam, że całkowicie nieprawdziwa jest informacja, jakobym podejmował niezgodne z prawem decyzje wpływające na pogorszenie jakości gminnej służby zdrowia, czy też jakoby występowały liczne nieprawidłowości w działalności nadzorowanych przeze mnie jednostek, tj. w GOPS w Gardei oraz szkolnictwie w gminie Gardeja.

Powyższe zarzuty mają wyłącznie charakter populistyczny i nie znajdują żadnego potwierdzenia w faktach. Podkreślam, że w świetle obowiązujących przepisów prawa organami uprawnionymi do badania zgodności z prawem decyzji wójta są Wojewoda (jako organ nadzoru), jak również Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jeżeli wadliwość zarządzeń, czy też decyzji wójta nie została stwierdzona przez właściwy do tego organ nadzoru, czy też Sąd Administracyjny, to żaden inny organ, czy osoba nie posiada kompetencji do badania ich zgodności z prawem. Ani Wojewoda, ani Wojewódzki Sąd Administracyjny nie orzekły o niezgodności z prawem moich decyzji w zakresie gminnej służby zdrowia w Gardei, jak również o jakichkolwiek nieprawidłowościach w GOPS w Gardei, czy też w szkolnictwie w gminie Gardeja.

W związku z powyższym twierdzenia o niezgodności z prawem moich decyzji są gołosłowne i nieprawdziwe. Co znamienne, zarzuty w tym zakresie zostały mi postawione przez osoby, które utraciły stanowiska i przywileje oraz straciły strefę wpływów i głównym ich zadaniem jest lansowanie w dalszym ciągu Gminy Gardeja jako złej i skłóconej, w której wyborcy nie potrafią manipulacji i kłamstw odróżnić od realnych faktów. Rozpowszechnianie przez grupę referendalną wiadomości o licznych nieprawidłowościach i działań niezgodnych z prawem podważa wiarygodność i zaufanie nie tylko wobec mojej osoby, ale również podważa uczciwość i sumienność pracowników Urzędu Gminy Gardeja i podległych jednostek. Powyższe okoliczności pozwalają domniemywać, że stawiane zarzuty nie mają charakteru merytorycznego, lecz są efektem działalności moich przeciwników politycznych i próbą podważenia suwerennej decyzji mieszkańców o wyborze mojej osoby na stanowisko Wójta Gminy Gardeja.

Zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym wystarczy pięciu mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego, którym przysługuje prawo wybierania, do wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta. Co niezwykle istotne, samo wystąpienie z inicjatywą przeprowadzenia referendum nie oznacza jeszcze, że takie referendum w ogóle zostanie przeprowadzone. Referendum odbędzie się wyłącznie w przypadku wydania przez komisarza wyborczego postanowienia o przeprowadzeniu referendum z inicjatywy mieszkańców, jeżeli wniosek mieszkańców spełni wymogi określone w wyżej wymienionej ustawie.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności zachęcam Państwa do nieskładania podpisów popierających wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum. W przypadku zaś stwierdzenia stosowania jakichkolwiek nacisków zmierzających do wymuszenia od Państwa złożenie podpisów, o przekazywanie Wójtowi powyższej informacji. Niestety, koszty referendum pokrywa się z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, której dotyczy referendum, a więc z Naszych pieniędzy. W przypadku wydania przez komisarza wyborczego postanowienia o przeprowadzeniu referendum Nasza Gmina zobowiązana będzie ponieść dodatkowe koszty, które mogłyby zostać przeznaczone na inne cele.

Zasada wolności wypowiedzi stanowi jeden z podstawowych fundamentów społeczeństwa demokratycznego. Mam pełną świadomość, że pełniąc funkcję Wójta Gminy Gardeja, jako osoba publiczna, muszę się liczyć z oceną swoich poczynań, w tym stałą krytyką ze strony swoich oponentów, którzy wyłącznie ze względów politycznych, będą zawsze niezadowoleni z podejmowanych przeze mnie decyzji. Zaznaczam jednak, że istnieją prawnie dopuszczalne granice krytyki. W świetle obowiązujących przepisów prawa wolność słowa kończy się bowiem tam, gdzie zaczyna się sfera dóbr osobistych.

Zaznaczam, że nie pozostanę obojętny na bezpodstawnie stawiane mi zarzuty, przekraczające granice dopuszczalnej krytyki. W przypadku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji oraz opinii, które nie mają wystarczającego oparcia w faktach, będę podejmował wszelkie prawnie dostępne działania zmierzające do ochrony moich dóbr osobistych, w tym występował do sądów cywilnych z pozwami o ochronę dóbr osobistych. W przypadku gdy takie działania wyczerpią znamiona przestępstwa zniesławienia, będę kierował prywatne akty oskarżenia do sądów karnych.

W tym miejscu jeszcze raz pragnę Państwu podziękować za poparcie mojej kandydatury w wyborach samorządowych w 2018 r., które zaowocowało tym, że po raz kolejny mogę pełnić zaszczytną funkcję Wójta Gminy Gardeja.

Docierające od Państwa głosy poparcia utrwalają mnie w przekonaniu, że działam zgodnie ze składanymi obietnicami wyborczymi, w jak najlepszym interesie wszystkich mieszkańców Gminy Gardeja. Liczę, że dalej będą mnie Państwo obdarzać zaufaniem i pozwolą w dalszym ciągu pełnić funkcję Wójta Gminy Gardeja.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto