Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Anioły Kultury" rozdane. GOKiB Kwidzyn po raz kolejny docenił zaangażowanych w działalność na rzecz kultury i lokalnej społeczności

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
"Anioły Kultury" oraz wyróżnienia za działalność w ramach Inicjatyw Lokalnych rozdano podczas Koncertu Noworocznego w Rakowcu.
"Anioły Kultury" oraz wyróżnienia za działalność w ramach Inicjatyw Lokalnych rozdano podczas Koncertu Noworocznego w Rakowcu. GOKiB Kwidzyn
W sobotę, 13 stycznia, w Rakowcu odbył się Koncert Noworoczny. To tradycyjne już wydarzenie organizował Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Kwidzynie.

Koncert Noworoczny i podsumowanie działalności na rzecz kultury

- To nie tylko wydarzenie artystyczne, ale też znakomita okazją do podsumowania tegorocznych Inicjatyw Lokalnych 2.1 oraz wręczenia „Aniołów Kultury” – poinformował GOKiB Kwidzyn.

Jak dalej relacjonuje GOKiB Kwidzyn, wydarzenie rozpoczęto właśnie od prezentacji efektów prac pięciu sołectw, które działały w ramach Inicjatyw Lokalnych 2.1., a Dariusz Wierzba, wójt gminy Kwidzyn wręczył działaczom pamiątkowe statuetki.

Wśród projektów, które omówiono był projekt ,,Powiśle- natura i kultura”, który został zrealizowany przez grupę nieformalną S.0.S Tychnowy.

- Poznając bogactwo materialne i niematerialne regionu inicjatorki zrealizowały wykład z historii haftu powiślańskiego, warsztaty haftu tradycyjnego oraz zdobienia haftem malowanym przedmiotów codziennego użytku, które poprowadziła twórczyni ludowa Dolnego Powiśla z Pastwy - Katarzyna Magierowska. Odbył się także warsztat zielarski oraz warsztat tworzenia pachnących mydełek naturalnych. Zorganizowały również konkurs plastyczny dla dzieci oraz piknik integracyjny z prezentacją i degustacją tradycyjnych potraw powiślańskich, które wykonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tychnowach. Działania grupy wsparła OSP z Tychnów – informuje GOKiB Kwidzyn.

Kolejnym ważnym dla gminy Kwidzyn projektem był ten zrealizowany przez Tropicieli przeszłości z Licza. Mowa o przedsięwzięciu ,,Pół żartem pół serio o szkole w Liczu”, które obejmowało nagranie filmu, a towarzyszyły temu liczne wywiady, ciekawe spotkania, prezentacja badawcza, a także gromadzenie materiałów do filmu i albumu.

Natomiast Wesoła ferajna z Ośna zorganizowała cykl spotkań pod nazwą ,,Z kulturą nam po drodze”.
Jak podaje GOKiB Kwidzyn, podczas międzypokoleniowej wycieczki rowerowej połączonej z lekcją przyrody z leśnikiem uczestnicy projektu poznali vademecum ekologa oraz malownicze i urokliwe ścieżki powiślańskich lasów. Wzięli również udział w warsztatach plastycznych, które poprowadziły instruktorki Ela Jabłońska i Ewa Łozińska.

Grupa nieformalna My w Korzeniewie zrealizowała zadanie pn. "Muralowa historia Korzeniewa - ciąg dalszy". Tu inicjatorki przeprowadziły szereg spotkań przybliżających historię Korzeniewa, a ich zwieńczeniem był mural namalowany na budynku przedszkola. W ramach projektu odbyły się m.in. spacery badawcze po Korzeniewie śladami miejsc historycznych, spotkania z historykiem, warsztaty plastyczne. Jak podkreśla GOKiB Kwidzyn, działania odbyły się dzięki współpracy z Łukaszem Kamińskim z Biblioteki w Korzeniewie, Przedszkolem w Korzeniewie oraz Kołem Kobiet Korzeniewskich.

Kolejny ważny projekt zrealizowany został przez grupę nieformalną Miłośnicy ciuchci – to inicjatywa ,,Ciuchcia jedzie dalej...". Inicjatorzy zorganizowali m.in. wycieczkę do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, uczestniczyli w wystawie makiet mareskiej kolejki wąskotorowe wykonanych przez modelarzy Leszka Lewińskiego i Sebastiana Marszała, natomiast przy wsparciu Piotra Kazimierowskiego, pasjonata i miłośnika kolejki, wykonano katalog zdjęciowy z opisem zachowanych elementów taboru i sprzętów kolejki wąskotorowej z Marezy.

Wyróżnienie otrzymała również Barbara Sęk - sołtys Sołectwa Obory za zaangażowanie i działania na rzecz lokalnej społeczności przy realizacji murali artystycznych w miejscowości Obory.

Podczas Koncertu nie mogło zabraknąć „Aniołów Kultury”, które tradycyjnie wręczył dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie, Norbert Cesarz. Przypomnijmy, że wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które w szczególny sposób wspierają działalność GOKiB. W tym roku honorowe wyróżnienie otrzymało pięć osób, które swoją aktywnością wniosły istotny wkład w rozwój kulturalny regionu.

Laureatami tegorocznych „Aniołów Kultury” są:

  • Katarzyna Stremel, inspektor do spraw rozwoju i promocji gminy Kwidzyn.
  • Barbara Matej - od wielu lat związana z Kołem Gospodyń Wiejskich w Rakowcu.

  • Alicja Szuba- Małkiewicz - sołtys Ośna, która aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz społeczności gminy Kwidzyn.

  • Sołectwo Brachlewo - wieloletni partner Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie.

  • Katarzyna Rabcewicz-Poczęsna - dyrektor finansowy Muzeum Katedralnego w Kwidzynie.

Ostatnim punktem wieczoru był koncert „Nad dachami Paryża” w wykonaniu Beaty Marczewskiej przy akompaniamencie Grzegorza Sieradzkiego oraz Michała Kubarskiego. Artystka zachwyciła publiczność wykonaniem najpiękniejszych francuskich piosenek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto