MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie nagrody RenOwacja 2024 dla Ratusza Oruńskiego w Gdańsku

MC
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Dwie nagrody "RenOwacja 2024" dla Ratusza Oruńskiego w Gdańsku! To głosy jury i internautów, a więc kolejny dowód na to, że inwestycja jest doceniana nie tylko przez profesjonalistów. Wręczenie nagród odbyło się 25 stycznia podczas uroczystej gali towarzyszącej wydarzeniu "4 Design Days 2024" w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Ratusz Oruński to budynek z długą historią, której nowy rozdział rozpoczął się w lutym 2022 roku. Wtedy ratusz zmienił swoją funkcję i został ponownie otwarty dla mieszkańców. Dziś to przestrzeń działań społecznych i kulturalnych, siedziba biblioteki, rady dzielnicy, a także Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Konkurs RenOwacja 2024

Konkurs RenOwacja2024 to zwrócenie uwagi na dobre praktyki w zakresie kompleksowej modernizacji budynków różnych typów. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Fala Renowacji. Nagrody dla Ratusza Oruńskiego odebrały:

  • Ewa Pielak – zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska
  • Anna Mańkowska - zastępca dyrektora ds. projektów kubaturowych w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

– Inwestycja związana z kompleksową przebudową Ratusza Oruńskiego była jednym z największych, ale i najciekawszych zadań w ostatnich latach – zwraca uwagę Anna Mańkowska z DRMG.

Dwie nagrody RenOwacja 2024 dla Ratusza Oruńskiego w Gdańsku!
Jakub Steinborn

Remont zabytków, a już szczególnie z tak ciekawą historią, gdyż przypomnę, że przez wiele lat funkcjonował tu komisariat, zawsze wiąże się z wyzwaniami. Wszystkie te trudności udało nam się pokonać i dzięki zaangażowaniu zespołu oddaliśmy do użytku budynek, który jest nie tylko wizualną perełką na mapie Gdańska, ale przede wszystkim jego wnętrza są komfortowe i służą mieszkańcom.

– Warto wspomnieć, że rewitalizacja to nie tylko remonty, ale także kompleksowe działania na rzecz lokalnych społeczności, które mają pozytywny wpływ na życie codzienne – podkreśla Ewa Pielak, odpowiedzialna za realizację Gminnego Programu Rewitalizacji w Gdańsku.

To proces długi i skomplikowany, dlatego – realizując te zadania – BRG współpracuje z Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskimi Nieruchomościami, radami dzielnic i organizacjami pozarządowymi.

Ratusz Oruński w Gdańsku

Przez wiele lat w budynku ratusza mieścił się posterunek milicji, potem policji. Od 2010 roku stał jednak pusty.

Już na pierwszy rzut oka ratusz robi ogromne wrażenie. Neogotycka bryła wyraźnie nawiązuje do architektury średniowiecznych katedr:

czerwona cegła, wieńczące szczyt fasady wieżyczki-sterczyny i pionowe elementy dekoracyjne, które pięknie podkreślają strzelistość budowli. Jeśli jednak miłośnik architektury podejdzie bliżej, może się poczuć lekko zdezorientowany: ornamenty na fasadzie wyraźnie nawiązują do secesji – łuki ponad oknami parteru zdobią liście kasztanowca oraz winnej latorośli i kiście winogron - wyjaśnia Aneta Niezgoda, główny specjalista Zespołu ds. Informacji Publicznej - Gdy spojrzy wyżej, dostrzeże dwie płaskorzeźby przedstawiające postacie kobiece – greckie boginie Demeter i Temidę. Demeter, bogini urodzaju, zbóż i rolnictwa, w jednej ręce trzyma sierp i bukiet kłosów zboża, a w drugiej księgę. Postać ta wskazuje na rolniczy charakter Oruni. Temida, bogini sprawiedliwości, dzierży swoje nieodłączne atrybuty: wagę i miecz. To znak, że w budynku tym zapadały niegdyś ważne decyzje.

Dwie nagrody RenOwacja 2024 dla Ratusza Oruńskiego w Gdańsku!
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Metamorfoza Ratusza OruńskiegoPrace remontowe ruszyły w połowie 2020 roku. Wykonane zostały nowe instalacje, wymieniono okna i drzwi, założono nowoczesną wentylację. Wszystkie prace objęte były nadzorem konserwatorskim. Czuwali nad nimi także archeolodzy. Dwa piętra odnowionego Ratusza Oruńskiego zajmuje filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W ratuszu swoje miejsce znalazła także Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Dzięki nim ratusz jest przestrzenią ciekawych warsztatów i spotkań terapeutycznych. Budynek jest także siedzibą Rady Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce.

[przycisk_galeria]
[g]18265035[/g]

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna inwestycja Northvolt w Gdańsku. Centra badawcze i wsparcia dla biznesu, nowe miejsca pracy

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwie nagrody RenOwacja 2024 dla Ratusza Oruńskiego w Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto