Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co czwarty więzień Zakładu Karnego w Kwidzynie pracuje

Redakcja
Prawie 60 proc. osadzonych odbywających karę w Zakładzie Karnym w Kwidzynie pracuje. Kwidzyńskie więzienie ze wszystkich jednostek penitencjarnych całego okręgu gdańskiego pod względem kierowania więźniów do pracy wiedzie prym. Druga w kolejności jest placówka Gdańsk-Przeróbka - ponad 50 proc.

Przedstawiciele więziennictwa wielokrotnie podkreślają, że jedną z podstawowych metod oddziaływania w procesie resocjalizacji jest właśnie praca, zwłaszcza ta sprzyjająca zdobywaniu odpowiednich kwalifikacji zawodowych.

- Daje ona szansę przyuczenia do zawodu oraz do późniejszej aktywizacji zawodowej w warunkach wolnościowych - mówi por. Anna Orzechowska-Winnicka z kwidzyńskiego ZK. - Wykonywanie konkretnych czynności w miejscu zatrudnienia uczy systematyczności i wywiązywania się z przydzielonych obowiązków, kształtuje poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę oraz właściwą postawę i przygotowanie do prawego życia w społeczeństwie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Coraz więcej osób skazanych idzie do pracy

Korzyści z zatrudniania więźniów również są dostrzegane ze strony pracodawców. Obecnie zatrudnionych jest dokładnie 57,71 proc. skazanych odbywających karę pozbawienia wolności na terenie Zakładu Karnego w Kwidzynie. W kolejnych miesiącach liczba ta zmienia się o niewielki odsetek w zależności od liczby osób przebywających aktualnie w więzieniu. Wszyscy skazani przybywający do odbycia kary są weryfikowani pod kątem zatrudnienia przez wiele pionów służb oraz funkcjonariuszy zatrudnienia.

Kwidzyński ZK współpracuje ze wszystkimi organami administracji publicznej, instytucjami charytatywnymi, organizacjami pożytku publicznego oraz wieloma firmami prywatnymi w ramach zatrudnienia skazanych. Skazani na rzecz wyżej wymienionych placówek pracują w największej ilości w sezonie letnim, gdzie zazwyczaj możliwość wykonywania prac pomocniczo-porządkowych oraz drobnych pracach związanych z konserwacją obiektów jest największa. Co ważne - jak podkreślają przedstawiciele ZK - pracodawcy oceniają osadzonych jako rzetelnych i sumiennych pracowników.

ZOBACZ TEŻ: Pomorscy więźniowie robią okna i próbują podbić rynek pralniczy

Służba zatrudnienia ZK w Kwidzynie cały czas aktywnie poszukuje nowych miejsc pracy dla osadzonych, by aktywizować ich zawodowo. Podejmuje przy tym różne działania zmierzające do przyciągnięcia jak największej liczby pracodawców. To m.in. współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy, publikacja ofert zatrudnienia na stronie internetowej Służby Więziennej oraz analiza witryn z lokalnymi ofertami pracy.

Wszystkie podmioty zainteresowane zatrudnieniem skazanych w jakiejkolwiek formie, mogą kontaktować się z ZK pod nr tel. 55 645 89 13, 55 645 89 02. Szczegółowe informacje dotyczące zatrudnienia skazanych i możliwości skorzystania z ryczałtów, dotacji i pożyczek z Funduszu Aktywizacji Zawodowej oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy znajdują się na stronie www.sw.gov.pl w zakładce „Zatrudnij skazanego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto