Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyńscy policjanci zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, by zostać funkcjonariuszem Policji

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Jak przebiega rekrutacja do Policji? Jakie warunki trzeba spełniać, by podjąć służbę w Policji? Wyjaśniamy.
Jak przebiega rekrutacja do Policji? Jakie warunki trzeba spełniać, by podjąć służbę w Policji? Wyjaśniamy. Archiwum naszemiasto.pl/Zdjęcie ilustracyjne
Funkcjonariusze kwidzyńskiej komendy zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, by zostać policjantem i jak wygląda rekrutacja krok po kroku.

Jak zostać policjantem?

Służba w Policji to szczególny rodzaj misji, który polega na zapewnieniu bezpieczeństwa społeczeństwu oraz niesieniu pomocy innym. To praca dla ludzi z pasją. Co zrobić, by wstąpić w szeregi Policji? Osoba, która chce podjąć służbę, musi posiadać polskie obywatelstwo. Kolejnym warunkiem jest co najmniej średnie wykształcenie. Liczy się także niekaralność i posiadanie pełni praw publicznych. W trakcie rekrutacji sprawdzany jest również stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

Aby wziąć udział w rekrutacji, należy złożyć w Komendzie Powiatowej Policji w Kwidzynie następujące dokumenty:

  • podanie o przyjęcie do służby,

  • wypełniony kwestionariusz osobowy,

  • kserokopie świadectw pracy lub służby (doświadczenie zawodowe nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia służby),

  • kserokopie dokumentów potwierdzających zdobyte wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

Czytaj też: Zatrzymani za posiadanie narkotyków. Tylko jednego dnia policjanci z powiatu kwidzyńskiego zatrzymali cztery osoby, wśród nich byli kierowcy

Kolejny etap rekrutacji to analiza dokumentów. Po przejściu wstępnej weryfikacji kandydaci przystępują do testu wiedzy, który składa się z 40 pytań (odpowiedzi wybiera się spośród 4 dostępnych wariantów). Zakres sprawdzanej wiedzy obejmuje funkcjonowanie władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa publicznego. Kandydaci muszą przejść także testy sprawnościowe i test psychologiczny. Ostatni etap to rozmowa kwalifikacyjna i komisja lekarska.

Osoba, która pomyślnie przejdzie rekrutację, obowiązkowo odbywa półroczne szkolenie podstawowe w jednej z policyjnych szkół - w Katowicach, Słupsku, Pile, Legionowie lub Szczytnie. Przygotowanie kończy się egzaminami. Następnie policjant wraca do przydzielonej jednostki policji, gdzie pełni służbę. Zgodnie z art. 29 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, przez pierwsze trzy lata odbywa się służbę przygotowawczą.

- Predyspozycje, wykształcenie i umiejętności – to elementy składowe sukcesu policjanta. O Twoich losach w formacji może zadecydować także przebieg służby mundurowej oraz osiągnięcia i wyniki pracy. Warto pamiętać, że zarobki w policji są ściśle związane z tym, jakie stanowisko aktualnie jest przez funkcjonariusza zajmowane. Jeśli chcesz połączyć pasję ze służbą, cenisz sobie stabilizację zatrudnienia, jesteś wrażliwy na wszelkie formy łamania prawa i chcesz się rozwijać, dowiedz się, jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie, sprawdź się i wstąp do Policji - zachęcają kwidzyńscy policjanci.

Więcej na temat rekrutacji znajdziecie na stronie Pomorskiej Policji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto