Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyńscy policjanci zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, by zostać funkcjonariuszem Policji

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Jak przebiega rekrutacja do Policji? Jakie warunki trzeba spełniać, by podjąć służbę w Policji? Wyjaśniamy.
Jak przebiega rekrutacja do Policji? Jakie warunki trzeba spełniać, by podjąć służbę w Policji? Wyjaśniamy. Archiwum naszemiasto.pl/Zdjęcie ilustracyjne
Funkcjonariusze kwidzyńskiej komendy zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, by zostać policjantem i jak wygląda rekrutacja krok po kroku.

Jak zostać policjantem?

Służba w Policji to szczególny rodzaj misji, który polega na zapewnieniu bezpieczeństwa społeczeństwu oraz niesieniu pomocy innym. To praca dla ludzi z pasją. Co zrobić, by wstąpić w szeregi Policji? Osoba, która chce podjąć służbę, musi posiadać polskie obywatelstwo. Kolejnym warunkiem jest co najmniej średnie wykształcenie. Liczy się także niekaralność i posiadanie pełni praw publicznych. W trakcie rekrutacji sprawdzany jest również stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

Aby wziąć udział w rekrutacji, należy złożyć w Komendzie Powiatowej Policji w Kwidzynie następujące dokumenty:

  • podanie o przyjęcie do służby,

  • wypełniony kwestionariusz osobowy,

  • kserokopie świadectw pracy lub służby (doświadczenie zawodowe nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia służby),

  • kserokopie dokumentów potwierdzających zdobyte wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

Czytaj też: Zatrzymani za posiadanie narkotyków. Tylko jednego dnia policjanci z powiatu kwidzyńskiego zatrzymali cztery osoby, wśród nich byli kierowcy

Kolejny etap rekrutacji to analiza dokumentów. Po przejściu wstępnej weryfikacji kandydaci przystępują do testu wiedzy, który składa się z 40 pytań (odpowiedzi wybiera się spośród 4 dostępnych wariantów). Zakres sprawdzanej wiedzy obejmuje funkcjonowanie władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa publicznego. Kandydaci muszą przejść także testy sprawnościowe i test psychologiczny. Ostatni etap to rozmowa kwalifikacyjna i komisja lekarska.

Osoba, która pomyślnie przejdzie rekrutację, obowiązkowo odbywa półroczne szkolenie podstawowe w jednej z policyjnych szkół - w Katowicach, Słupsku, Pile, Legionowie lub Szczytnie. Przygotowanie kończy się egzaminami. Następnie policjant wraca do przydzielonej jednostki policji, gdzie pełni służbę. Zgodnie z art. 29 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, przez pierwsze trzy lata odbywa się służbę przygotowawczą.

- Predyspozycje, wykształcenie i umiejętności – to elementy składowe sukcesu policjanta. O Twoich losach w formacji może zadecydować także przebieg służby mundurowej oraz osiągnięcia i wyniki pracy. Warto pamiętać, że zarobki w policji są ściśle związane z tym, jakie stanowisko aktualnie jest przez funkcjonariusza zajmowane. Jeśli chcesz połączyć pasję ze służbą, cenisz sobie stabilizację zatrudnienia, jesteś wrażliwy na wszelkie formy łamania prawa i chcesz się rozwijać, dowiedz się, jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie, sprawdź się i wstąp do Policji - zachęcają kwidzyńscy policjanci.

Więcej na temat rekrutacji znajdziecie na stronie Pomorskiej Policji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto