18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6-latki w Kwidzynie. "Szkoły są dobrze wyposażone" [ROZMOWA]

Arkadiusz Kosiński
6-latki w Kwidzynie
6-latki w Kwidzynie fot. AK
O przygotowaniach kwidzyńskich szkół do przyjęcia 6-latków, rozmawiamy z Romanem Berą, wiceburmistrzem Kwidzyna.

Co zrobił i jeszcze zamierza zrobić kwidzyński samorząd, by przygotować kwidzyńskie placówki na przyjęcie 6-latków?
Przede wszystkim nauczyciele od kilku lat prowadzą zajęcia zgodnie z nową podstawą programową, która dotyczy również 6-latków. Szkoły realizują programy wspierające, np. "Mam 6-lat i idę do szkoły" - (zajęcia dodatkowe mające na celu ułatwienie dziecku startu w środowisku szkolnym - SP5), współpracują z przedszkolami. Szkoły są bardzo dobrze wyposażone w sprzęt szkolny, w tym audiowizualny. Wszystkie placówki posiadają świetlice szkolne, stołówki. Meble uczniowskie na bieżąco są dostosowywane do wzrostu uczniów. We wszystkich szkołach podstawowych, w ciągu ostatnich kilku lat, wykonano radykalnie poprawiające bezpieczeństwo podczas dowożenia uczniów do szkoły. W dwóch szkołach (SP2 i SP6) wykonano place zabaw w ramach programu rządowego "Radosna Szkoła", w SP5 plac taki powstanie w okresie wakacji. Natomiast SP4 korzysta z placu zabaw znajdującego się na terenie przylegającym do szkoły. W ramach tego programu utworzono w szkołach również kąciki zabaw i doposażono w sprzęt i pomoce naukowe. Zmodernizowano część łazienek. W bieżącym roku planujemy m.in. remont kolejnych czterech toalet (SP5 i SP6) oraz modernizację boisk szkolnych przy SP4.

Zobacz również: 6-latki w Kwidzynie. Szkoły gotowe na przyjęcie dzieci? Sprawdzi to kuratorium

Czy 6-latki będą w jakiś sposób "odgrodzone" od starszych dzieci? Np. osobne piętro?
Nie jest wskazane, z oczywistych względów, "odgradzanie" dzieci 6-letnich i żadnych innych od pozostałej części środowiska szkolnego. Ważne jest natomiast stworzenie swoistej "autonomii" uczniów realizujących określony etap edukacyjny, którym jest edukacja wczesnoszkolna. W SP2 dzieci z klas I dysponują odrębnym piętrem, natomiast klasy I-III przebywają w odrębnym budynku. W SP4 i SP6 dzieci na etapie edukacji wczesnoszkolnej przebywają w skrzydle budynku, w którym również mieszczą się świetlice szkolne. W SP5 zajęcia będą odbywały się na parterze budynku, blisko świetlicy i stołówki szkolnej.

Czy w salach, które przygotowano dla 6-latków są tylko ławki, czy istnieje też możliwość przeprowadzenia zajęć w innej formie?
We wszystkich szkołach istnieje możliwość prowadzenia zajęć w sposób tradycyjny wykorzystując ławki i krzesełka, ale również możliwe są inne formy (praca w grupach, kąciki czytelnicze, rekreacyjne, doświadczalne, sale zabaw itd.) realizowane w salach macierzystych lub sąsiednich.

Jak liczne będą klasy z 6-latkami?
Klasy pierwsze będą liczyły nie więcej, niż 25 uczniów.

Czy we wszystkich szkołach 6-latki będą uczęszczały na "pierwszą zmianę", czyli od godzin porannych?
W SP 4 i SP 5 wszystkie klasy pierwsze będą uczęszczały na pierwszą zmianę. W SP 2 i SP 6 dzieci będą uczęszczały częściowo na pierwszą zmianę, a częściowo na drugą. Tego typu rozwiązanie było już stosowane w latach poprzednich w uzgodnieniu z rodzicami uczniów.

Ile 6-latków trafi do szkół w roku szkolnym 2014/2015, i ile zaczynało naukę w latach poprzednich?
W poprzednich latach do klas pierwszych uczęszczało około 15-18 proc. populacji dzieci 6-letnich, co w przełożeniu na liczby oznacza około 60-70 uczniów. Szacujemy, według stanu na dzień 6 lutego 2014 roku, że 1 września do klas I trafi 548 uczniów, w tym 203 6-latków. W ogólnej liczbie przyszłych pierwszoklasistów jest około 40 dzieci, które mieszkają w gminach sąsiednich. Nabór będzie prowadzony do wszystkich publicznych szkół podstawowych oraz do klas I Społecznej Szkoły Podstawowej. Również Stowarzyszenie Rodzin Katolickich planuje uruchomić klasę pierwszą szkoły podstawowej.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Arkadiusz Kosiński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto