MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zaopatrzenie okrętów, czyli inny wymiar ćwiczeń Marynarki Wojennej RP pk. Ostrobok-24. Co dokładnie robili marynarze na Bałtyku?

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Zaopatrzenie okrętów, czyli inny wymiar ćwiczeń Marynarki Wojennej RP pk. Ostrobok-24. Co dokładnie robili marynarze na Bałtyku?
Zaopatrzenie okrętów, czyli inny wymiar ćwiczeń Marynarki Wojennej RP pk. Ostrobok-24. Co dokładnie robili marynarze na Bałtyku? kpt. mar. Damian Przybysz / 3 FO | kpt. mar. Łukasz Dahm / 3 FO
Ćwiczenia pk. Ostrobok-24 to nie tylko zadania bojowe. Jak poinformowała Marynarka Wojenna RP, tym razem w wodach Morza Bałtyckiego ćwiczono zaopatrywanie okrętów, czyli tzw. RAS (ang. Replenishment at Sea). Procedura ta pozwala na wydłużenie działań okrętów bez konieczności powrotu do portu.

Jak poinformowała Marynarka Wojenna RP, załogi załogi fregat rakietowych ORP Generał Kazimierz Pułaski i ORP Generał Tadeusz Kościuszko oraz zbiornikowiec ORP Bałtyk trenowały w niedzielę 3 marca uzupełnianie paliwa w ruchu.

RAS (ang. Replenishment At Sea), to jak podaje PGZ Stocznia Wojenna system do odbioru ładunków stałych oraz ładunków płynnych z drugiego okrętu z burty w czasie ruchu jednostek w dzień, jak i w nocy.

Procedura ta umożliwia przeładunek ładunków do masy 1 tony. W trakcie takiej operacji jednostki specjalne przekazują na okręt paliwo, smary, wodę słodką, amunicję, części zamienne itp., niezbędne do normalnego funkcjonowania okrętu.

Załoga okrętu ORP Bałtyk ma już doświadczenie w tej procedurze. Zbiornikowiec Marynarki Wojennej RP pełnił już rolę zaopatrzeniowca podczas prób morskich z korwetą ORP Ślązak.

Wówczas próby odbyły się przy prędkości 8 węzłów. System ładunków płynnych sprawdzany był przy współpracy z okrętem Z1 (ORP Bałtyk) z jednej burty, natomiast z burty przeciwnej sprawdzano system przekazywania ładunków stałych.

Jak informuje PGZ Stocznia Wojenna, systemy okrętu obsługiwała wówczas stoczniowa załoga szkieletowa i przedstawiciele Marynarki Wojennej RP. Testy przebiegły pomyślnie, wykazały prawidłowe współdziałanie i przygotowanie uczestników prób oraz sprawność sprzętu i urządzeń.

Teraz te same zadania można było przećwiczyć ramach RAS podczas ćwiczeń pk. Ostrobok-24.

Czytaj w serwisie dziennikbaltycki.pl:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto