MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia NATO z udziałem gdyńskich lotników. "Praktyka czyni mistrza!". Ostrobok-24 na morzu, ale z powietrza

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Ćwiczenia NATO z udziałem gdyńskich lotników. "Praktyka czyni mistrza!". Ostrobok-24 na morzu, ale z powietrza!
Ćwiczenia NATO z udziałem gdyńskich lotników. "Praktyka czyni mistrza!". Ostrobok-24 na morzu, ale z powietrza! st. mar. Marzena Kelmel / 3FO / Rafał / 2dOTrM
Transport chorego lub rannego marynarza z morza, udzielenie pomocy, przyjęcie śmigłowca na pokład okrętu, to tylko niektóre elementy wspólnych ćwiczeń Ostrobok-24, które są integralną częścią manewrów NATO Steadfast Defender 24. - Każda szansa na współdziałanie z Gdyńską Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej podczas ćwiczeń daje nam cenną lekcję szkoleniową - podkreśla Marynarka Wojenna RP. Ćwiczenia na Bałtyku zakończą się 8 marca 2024 roku.

- Praktyka czyni mistrza - tymi słowami przedstawiciele Marynarki Wojennej RP podsumowali wspólne ćwiczenia z lotnikami z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP, które odbywają się w ramach manewrów NATO Ostrobok-24.

Podczas działań w morzu, ćwiczono m.in. transport chorego lub rannego marynarza z morza na ląd, udzielanie mu pomocy oraz podjęcia śmigłowców z BLMW na pokład okrętu.

Wspólne działania lotników i marynarzy to nieodłączony element ćwiczeń Marynarki Wojennej RP, który powtarzany jest kilka razy w roku. "Praktyka czyni mistrza", to powiedzenie doskonale oddaje charakter służby w Wojsku Polskim, ale również w innych służbach mundurowych.

Co jednak należy do zadań Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP? Ich domeną są operacje lotnicze nad obszarami morskimi, do których się zalicza:

  • Zwalczanie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi.
  • Rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom i naprowadzanie na cele nawodne samolotów uderzeniowych;
  • Misje poszukiwawczo-ratownicze w ramach zabezpieczenia polskiej strefy Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie na morzu SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwanie i ratownictwo) na Bałtyku oraz strefy przybrzeżnej.
  • Monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej (PSE) na Bałtyku.
  • Transport ludzi i sprzętu.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.

Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez:

  • załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach
  • oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie.

Jak informuje BLMW, przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Czytaj więcej w serwisie dziennikbaltycki.pl!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto