Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Kwidzynie. Sukces akcji "Czytając na wolność", więzienna biblioteka wzbogaciła się o ponad 2 tys. książek

Redakcja
fot. kpt. Anna Orzechowska-Winnicka/Zakład Karny w Kwidzynie
Ponad 2 tysiące publikacji udało się zebrać funkcjonariuszom kwidzyńskiego więzienia w ramach akcji „Czytając na wolność”.

Akcja „Czytając na wolność” rozpoczęła się 18 listopada 2016 roku z inicjatywy Jacka Muraszewskiego, funkcjonariusza działu ochrony ZK Kwidzyn. Jej celem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród osadzonych, odbywających karę pozbawienia wolności. W akcję włączyły się m.in. Nadleśnictwo Kwidzyn, urzędy gmin z Ryjewa, Sztumu, Kwidzyna i Malborka, Niepubliczne Przedszkole „Pod Dębusiem” w Ryjewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Ryjewie, Gminny Ośrodek Kultury w Ryjewie oraz Parafia p.w. Św. Jerzego w Tychnowach. Łącznie zebrano 2238 tytułów. We wtorek, 9 stycznia, 125 książek oraz 500 czasopism przekazano na rzecz biblioteki zakładu karnego, m.in. W najbliższym czasie trafi tam dalsza część zbioru.

- Księgozbiory cieszą się dużym powodzeniem. Początkowo myślałem, że najlepsza książka dla osadzonego to literatura lekka, łatwa i przyjemna. Tymczasem osadzeni cenią sobie Dostojewskiego, Tołstoja, Marqueza i Sienkiewicza. Mierzą się również z książkami o teologii, filozofii, historii i religii. Niektórzy z osadzonych mówili mi, że nadeszła pora na czytanie nielekkich książek, bo lekkie były na wolności. W czytanej literaturze szukają odpowiedzi oraz własnych doświadczeń. Czytają również kryminały i komiksy - mówi kpt. Karol Bylczyń-ski wychowawca działu penitencjarnego i opiekun biblioteki ZK.

- Czytanie książek pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny i pomaga w procesie readaptacji - dodaje Jacek Muraszewski. - Podarowane tytuły książkowe są pełne pozytywnej energii imotywacji do zmiany. Mogą być szansą na zmianę postrzegania i postępowania. Wszak to właśnie resocjalizacja czyli zmiana jest najistotniejszym z punktu widzenia podmiotowości człowieka zadaniem czy też sensem oddziaływań prowadzonych w jednostkach penitencjarnych. Jestem głęboko przekonany, iż m.in. dzięki zebranym książkom uzyskamy doskonałe narzędzie w tym kontekście.

Dzięki szerokiej tematyce przekazanego księgozbioru, osadzeni mają możliwość poszerzania wiedzy oraz swoich zainteresowań. Ponadto, zebrane woluminy mają posłużyć funkcjonariuszom ZK Kwidzyn do przeprowadzenia programu resocjalizacji w zakresie kształtowania umiejętności poznawczych osadzonych. Książki zostaną wykorzystane również do zorganizowania w kwietniu na terenie zakładu wydarzenia z okazji Światowego Dnia Książki.

Światowy Dzień Książki. "Coraz więcej osób używa ebooków"

Obserwuj nas na Twitterze!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto