Spotkanie w Zakładzie Karnym w Kwidzynie. Osadzeni zagrożeni bezdomnością rozmawiali o formach pomocy po wyjściu na wolność

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Na temat rozwiązywania problemów bezdomności wśród więźniów rozmawiano m.in. z pracownikami MOPS w Kwidzynie, kuratorem zawodowym Sądu Rejonowego w Kwidzynie oraz pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie
Na temat rozwiązywania problemów bezdomności wśród więźniów rozmawiano m.in. z pracownikami MOPS w Kwidzynie, kuratorem zawodowym Sądu Rejonowego w Kwidzynie oraz pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie Fot. ppor. Paweł Bandzarewicz/ZK Kwidzyn
Udostępnij:
Osadzeni w kwidzyńskim Zakładzie Karnym rozmawiali o rozwiązywaniu problemów bezdomności wśród więźniów. Podczas spotkania z przedstawicielami MOPS, Powiatowego Urzędu Pracy oraz sądowym kuratorem zawodowym informowano o możliwości skorzystania ze środków pomocy społecznej oraz instytucji czy też stowarzyszeń świadczących pomoc. Informacje te mają pomóc osadzonym w opracowaniu planu wyjścia z bezdomności jeszcze przed końcem kary.

W Polsce jest ponad 30 tys. bezdomnych, a kryzys bezdomności może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku, wykształcenia czy statusu. Do grupy szczególnie zagrożonych bezdomnością należą osoby opuszczające zakłady karne. Dlatego osoby zagrożone bezdomnością, przebywające w Zakładzie Karnym w Kwidzynie, zostały objęte programem mającym na celu opracowanie planu wyjścia z bezdomności jeszcze przed końcem kary.

- Formą przeciwdziałania bezdomności, realizowaną w codziennej pracy z osobami pozbawionymi wolności jest działalność postpenitencjarna. Ta forma readaptacji społecznej skazanych deklarujących się jako osoby bezdomne jest realizowana przy udziale wychowawców ds. pomocy postpenitencjarnej. Jednym z zadań Służby Więziennej jest bowiem właściwe przygotowanie skazanego do zwolnienia, w tym udzielenia mu pomocy w znalezieniu miejsca zamieszkania po odbyciu kary – informuje kpt. Anna Orzechowska-Winnicka, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Kwidzynie.

Z tego powodu w kwidzyńskim więzieniu odbyło się spotkanie z pracownikami MOPS w Kwidzynie, kuratorem zawodowym Sądu Rejonowego w Kwidzynie oraz pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. Głównym tematem rozmów było właśnie rozwiązywanie problemów bezdomności wśród więźniów.

Życie za kratami w Kwidzynie. Co kryją mury kwidzyńskiego wi...

- Skazani, w chwili wychodzenia na wolność po odbyciu kary, pomimo deklaracji o udaniu się do wskazanej przez wychowawcę noclegowni, zwykle tego nie czynią i problem bezdomności trwa nadal. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, że osadzony w momencie umieszczenia w jednostce penitencjarnej nie był osobą bezdomną. W trakcie odbywania kary zostają jednak wykluczeni ze swoich środowisk, pozbawieni powrotu do rodziny. Niektórzy z nich mają meldunek, ale nie mogą wrócić – twierdzi por. Karol Sokolnicki, wychowawca ds. postpenitencjarnych w ZK Kwidzyn.

Z rozmów na temat bezdomności skorzystała spora grupa osadzonych, choć spotkanie adresowane było do wszystkich osadzonych odbywających karę w kwidzyńskim zakładzie karnym. Jak podkreślają organizatorzy przekazane informacje mają pomóc w realnej ocenie możliwości uzyskania wsparcia ze środków pomocy społecznej, kuratoriów, PUP oraz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej dla osadzonych opuszczających więzienie oraz dla ich rodzin.

- Osadzeni nabyli umiejętności zapewnienia sobie środków finansowych w pierwszych dniach po zwolnieniu, a także łagodzenia obaw związanych z funkcjonowaniem po opuszczeniu więzienia. Zostali zachęceni do korzystania z usług ośrodków pomocy społecznej i uzyskali wiedzę o instytucjach i stowarzyszeniach świadczących pomoc – kontynuuje por. Sokolnicki.

Jak podkreślają organizatorzy spotkania brak mieszkania jest podstawowym czynnikiem utrudniającym, a często uniemożliwiającym readaptację do życia na wolności. W efekcie może też przyczyniać się do pogłębienia patologii.

- Zbliża się okres zimowy, gdzie ten problem jest jeszcze dotkliwszy, wymagający natychmiastowego rozwiązania. Poprzez takie spotkania funkcjonariusze Służby Więziennej starają się, aby osadzeni nabyli umiejętności podjęcia odpowiednich działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia się, jak i integracji ze środowiskiem lokalnym – dodaje kpt. A. Orzechowska-Winnicka.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie